شروع تست انسانی واکسن ایرانی کرونا

به گزارش پرشین بلاگ، خودم پزشک هستم و نگران نبودم. این واکسن کاملا ایمن است، در مراحل بعدی این موضوع ثابت خواهد شد. از ابتدا در جریان فراوری واکسن بودم و یکی از ایمن ترین واکسن های موجود است.

شروع تست انسانی واکسن ایرانی کرونا

اولین تزریق انسانی واکسن ایرانی کرونا با حضور وزیر بهداشت، معاون علمی ریاست جمهوری، رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و تیم تحقیقاتی این واکسن صبح امروز انجام شد.

دکتر سعید نمکی در حاشیه آغاز تست انسانی واکسن کرونای ایرانی، گفت: امروز یکی از روز های بسیار امیدوارنماینده برای ملت ایران است و روزی است که ما بعد از مدت ها کوشش و پیگیری همکاران و دانشمندان برجسته کشور در حوزه تکنولوژی و دارو های بایوتک، واکسن کووید-19 را بعد از طی مراحل مختلفی اعم از مطالعات و مدل های حیوانی و... فراوری کردند و خوشبختانه توانستیم اولین تزریق را بر روی انسان انجام دهیم.

اولین تزریق واکسن ایرانی کرونا برای دختر رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)

وی اضافه نمود: این انسانی که اولین تزریق واکسن کووید-19 بر رویش انجام شد، کسی نبود جز دختر دکتر مخبر-رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بود. این پیامی بود به ملت ایران که چیزی را که قرار است به ملت ایران تزریق کنیم، خودمان باورش داریم و قبولش داریم و اگر عارضه ای داشته باشد ما و خانواده هایمان برای اولین بار با جان و دل خریداریم.

خون هیچ کدام مان را سرخ تر از خون ملت ایران نمی دانیم و جان افراد خانواده مان را عزیزتر از فقیرترین و زحمت کش ترین فرد در دورترین نقاط محروم این کوی نمی دانیم. وی ادامه داد: این اقدام با تکیه بر توان و غرور ملی آغاز شد.

اولین واکسن ساز آسیا بودیم

وزیر بهداشت با بیان اینکه بنده این افتخار را داشتم که به عنوان یک ایمونولوژیست، سال هاست دل در گرو ارتقاء واکسن سازی این کشور داریم، گفت: بعدامفصل می گویم که 30 سال قبل که مسئولیت بهداشت کشور را داشتم و پیگیر آوردن تکنولوژی های جدید واکسن در منطقه بودم، چه راه هایی رفتیم.

ما 100 سال است که در منطقه واکسن ساز هستیم. کسانی که فکر می نمایند، اولین بار داریم واکسنی را تزریق می کنیم، بسیار در اشتباه هستند.

در سال 1299 انستیتو پاستور داشتیم و در سال 1303 انستیتو رازی را داشتیم، تمام مردم دوران زندگی شان را با واکسن های ایرانی آغاز کردند. ما اولین واکسن ساز آسیا بودیم و ما بودیم که به بسیاری از کشور های جهان و منطقه واکسن صادر می کردیم.

نمکی گفت: البته مظلوم ماندن و مغفول ماندن این دو موسسه عظیم بین المللی لطمه هایی را به توسعه واکسن سازی کشور زد، اما ما بر سر آنیم که با یاری معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و همچنین بقیه ساختار های وابسته اعم از انستیتو پاستور، رازی و بخش خصوصی، این مزیت کشورمان را به جهان عرضه کنیم.

نمگی ادامه داد: ما در کشور پلتفرم های مختلفی را به طور همزمان دنبال کردیم که یکی از آن ها آزمایش انسانی است که امروز آغاز شد. برای اینکه از جهان عقب نمانیم و در عین حال بتوانیم اگر یک پلتفرم پیروز نبود، پلتفرم دیگری را به عنوان فراوری ملی جایگزین کنیم، تمام راه ها را رفتیم.

در روز های آینده زحمتی که همکارانمان در انستیتو رازی کشیدند و کارشان را بر روی مدل های حیوانی انجام دادند و دارند مجوز تست انسانی را دریافت می نمایند، تجربه خواهیم کرد. انستیتو رازی به عنوان یکی از عظیمترین و با سابقه ترین واکسن ساز های منطقه است.

وی ادامه داد: بعد از آن پلتفرم جدید دیگری واقع شده است که وارد فاز حیوانی شده و به تدریج وارد فازم انسانی خواهد شد. در این اقدام عظیم باید از دکتر مخبر، دکتر جمشیدی و ستاد اجرایی فرمان امام تشکر کنم که در یک راه پر ریسک سرمایه گذاری کردند و این اقدام ملی را آغاز کردند.

باید از تیم اجرایی و علمی این کار تشکر کنم. تیم علمی در حوزه فرمولاسیون ها، مرحله تست حیوانی، بعد از آن تست انسانی و از همه مهمتر رسیدن به صنعت فراوری این واکسن اقدام می نمایند. همچنین از بانوی گرانقدر سرکار خانم دکتر محرز تشکر می کنم که از دانشمندان پیشکسوت این کشور هستند.

امیدوارم در آینده بسیار نزدیک شاهد آغاز فاز دوم بالینی و سپس فاز سوم انسانی باشیم و انشالله به سمت فراوری ملی و تقویت غرور ملی در آینده ای نزدیک پیش رویم.

دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این مراسم، گفت: همه این موارد زیر نظر ستاد کرونا و شخص آقای نمکی بود که جا دارد تشکر کنم. وزیر بهداشت در این شرایط شیوع کرونا بیشترین حمایت را از شرکت های دانش بنیان کردند و نتیجه این شد که اکنون در این حوزه چیزی را اعم از ماسک و تجهیزات تشخیصی و... وارد نمی کنیم.

ستاری گفت: امیدواریم در آینده در حوزه واکسن کرونا هم به خوبی در کشور اقدام کنیم. این برنامه در حالی برگزار گردید که متاسفانه از رسانه های رسمی دعوت به عمل نیامد.

داوطلب دوم تزریق نماینده واکسن کرونای ایرانی

معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام که به عنوان داوطلب دوم واکسن کرونای ایرانی فراوریی ستاد اجرایی را تزریق کرد گفت: خودم پزشک هستم و نگران نبودم. این واکسن کاملا ایمن است، در مراحل بعدی این موضوع ثابت خواهد شد. از ابتدا در جریان فراوری واکسن بودم و یکی از ایمن ترین واکسن های موجود است.

دکتر علی عسگری پس از تزریق واکسن کرونا در فاز یک مطالعات بالینی به عنوان داوطلب دوم گفت: الحمدلله خیلی خوشحالم، باعث افتخار است. وی اضافه نمود: خودم پزشک هستم و نگران نبودم. این واکسن کاملا ایمن است، در مراحل بعدی این موضوع ثابت خواهد شد. از ابتدا در جریان فراوری واکسن بودم و یکی از ایمن ترین واکسن های موجود است.

معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه از تزریق واکسن اطمینان دارم و اتفاقی نخواهد افتاد گفت: ما در ساخت واکسن سابقه طولانی در کشور داریم و تکنولوژی ایمنی است و جای نگرانی ندارد. عسگری اضافه نمود: ان شاءالله مراحل طی گردد و مردم بتوانند به زندگی عادی بازگردند. بازگشت مردم به زندگی عادیآرزوی همه ما است.

فراوری ماهانه 1.5 میلیون دوز واکسن ایرانی کرونا ظرف 3 هفته آینده

محمد مخبر در مراسم آغاز تست انسانی واکسن کرونای ایرانی، گفت: فراوری واکسن کرونا در ایران محصول یک کارگروهی و همکاری نزدیک وزارت بهداشت، معاونت علمی ریاست جمهوری و دانشمندان شجاع کشور با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و یک کار بی نظیر است که در تاریخ کشور ماندگار می گردد.

وی اضافه نمود: اگر یک چنین همکاری گروهی نبود هرگز به چنین دستاورد عظیمی نمی رسیدیم. البته ستاد اجرایی فرمام امام (ره) از روز های نخست آغاز شیوع کرونا در ایران در کنار وزارت بهداشت بوده است. اولین جلسه همکاری را شب انتخابات مجلس داشتیم و من به آقای نمکی اعلام کردم که هر یاریی ضروری است ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در خدمت وزارت بهداشت است.

وی ادامه داد: در روز های اول شیوع این بیماری مسائل زیادی داشتیم و حتی تامین وسایل ضدعفونی یا ونتیلاتور در کشور مشکل بود، اما امروز نه تنها این مسائل را نداریم، بلکه در این مدت توانستیم هر دارویی که کمترین احتمال را در بهبود بیماری کووید-19 داشته در مدت دو تا سه هفته در کشور به فراوری برسانیم و نگذاشتیم کشور دچار مشکل گردد.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گفت: اکنون نیز با همت و کوشش 24 ساعته دانشمندان ایرانی و حمایت و دلگرمی خانم دکتر محرز توانستیم اولین واکسن کرونا را در ایران فراوری کنیم و با تمام توان برای توسعه این جهت گام بر می داریم.

مخبر تاکید نمود: علاوه بر این واکسن که امروز وارد فاز مطالعه بالینی انسانی شد، شش جهت دیگر را برای فراوری واکسن دنبال می کنیم که خدا را شاکرم که این دانشمندان با همت و کوشش شبانه روزی در این جهت اقدام کردند. از شش جهتی که دنبال می کنیم، به جز واکسنی که امروز تزریق انسانی اش آغاز شد، سه جهت دیگرمان هم در همین مراحل است.

وی اضافه نمود: واقعا باید از تیم وزارت بهداشت که با شجاعت و اعتماد به نفس اقدام کردند، تشکر کنیم. خوشبختانه این اقدام اجرا شده است. اینکه واکسن را به صورت آزمایشگاهی فراوری کنیم، یک موضوع است و اینکه مشکل مردم را در حوزه واکسن حل کرد، مطلب دیگری است.

ما این اقدامات را از روز های اول آغاز کردیم و امروز ملت عزیزمان خاطرجمع باشند که قطعا در حوزه واکسن با دانشمندان شجاع کشور، قطعا کشور از نظر واکسن دچار مشکل نخواهد شد. در حال حاضر توانایی داریم که از دو یا سه هفته آینده ماهانه 1.5 میلیون دوز از واکسن کرونا را در ایران طراحی و فراوری کنیم.

وی ادامه داد: تجهیزاتی که آورده و متصل می گردد که بخشی از آن ها در داخل قابل تهیه هستند و این امکان را به ما می دهد تا بتوانیم بیش از 12 میلیون دوز واکسن در ماه فراوری کنیم. قطعا اگر به این نقطه برسیم، دیگر چیزی به اسم مشکل واکسن نخواهیم داشت. امیدواریم با یاری خدابتوانیم این اقدامات را پیش بریم.

منبع: فرادید
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 108

به "شروع تست انسانی واکسن ایرانی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع تست انسانی واکسن ایرانی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید