اعتراف استرالیا: نظامیان ما شهروندان افغانستانی را بی گناه کشته اند

به گزارش پرشین بلاگ، در حادثه ای در افغانستان، یک نظامی استرالیا یک شهروند افغانستانی را می کشد جون در بالگرد جا نبوده است.

اعتراف استرالیا: نظامیان ما شهروندان افغانستانی را بی گناه کشته اند

تحقیق وزارت دفاع استرالیا تایید نموده است شماری از نظامیان این کشور در افغانستان، شهروندان افغان را بی گناه کشته اند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی، گزارش تحقیق وزارت دفاع استرالیا می گوید شواهد معتبری وجود دارد که نیروهای ویژه ارتش در جریان جنگ افغانستان 39 نفر را به طور غیرقانونی کشته اند.

وزارت دفاع استرالیا (اِی دی اف) روز پنجشنبه یافته های این تحقیقات چهار ساله درباره بدرفتاری نیروهایش را منتشر کرد.

در جریان این تحقیقات در مجموع 57 حادثه آنالیز شد و هزاران نفر شهادت دادند.

ژنرال انگس کمپبل فرمانده ارشد وزارت دفاع گفت که موارد خجالت آوری از یک فرهنگ جنگ آوری در میان بعضی سربازان فاش شده است.

او گفت که این گزارش می گوید که 25 سرباز اس اِی اس (نیروهای ویژه هوایی) در این کشتارها دست داشته اند که هیچ کدام در گیر و دار جنگ روی نداده است.

ژنرال کمپبل گفت: ادعا نمی گردد که هیچ یک از این ها در شرایطی اتفاق افتاده که عامل ارتکاب دچار ابهام، سردرگمی یا اشتباه بوده است.

به علاوه تک تک کسانی که در جریان تحقیقات از آنها پرس و جو شد کاملا قوانین درگیری مسلحانه و مقررات گگرددن آتش تحت شرایطی که عمل نموده اند را درک می کرد.

اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا دیروز با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان تلفنی تبادل نظر کرد.

دفتر اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا گفت که او در تماسی تلفنی با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان اندوه عمیق خود را در این مورد ابراز نموده است.

غنی گفت به او اطمینان داده شده که استرالیا به اطمینان از اجرای عدالت متعهد است.

این تحقیقات - توسط بازرس کل وزارت دفاع استرالیا - پشت درهای بسته انجام شد، در نتیجه جزییات کمی از آن تا امروز گزارش شده است. مسئولان این تحقیقات قدرت طرح اتهام جنایی را نداشتند.

بازرس کل وزارت دفاع استرالیا هفته پیش اخطار داد که این گزارش حاوی خبرهای سخت و آزارنده ای برای استرالیایی ها خواهد بود.

او گفت که یک بازرس ویژه برای آنالیز پیگرد قضایی عوامل این جنایات با یاری اطلاعات مندرج در این گزارش منصوب خواهد شد.

دولت استرالیا گفت یک هیات مستقل نظارتی هم تشکیل خواهد شد تا خواهان پاسخگویی و شفافیت در رده های خارج از سلسله فرماندهی در وزارت دفاع گردد.

استرالیا در حال حاضر حدود 400 سرباز در افغانستان دارد که در کنار آمریکا و سایر متحدان به عنوان بخشی از کوشش ها برای حفاظت از امنیت عمل می نمایند.

کشتن زندانی افغانستانی توسط نظامی استرالیا چون در بالگرد جا نبود

یکی از اعضای نیروی دریایی آمریکا که در سال 2012، همراه با نیروهای استرالیایی در عملیات های مشترک در افغانستان حضور داشته، گفته است که یک سرباز استرالیایی یک بازداشتی دست بسته افغان را، به ضرب گلوله کشت چون در طیاره/هواپیما بیشتر از 6 بازداشتی را نمی شد انتقال داد.

ای بی سی، شبکه ملی استرالیا، در گزارش مفصلی جزئیات این رویداد را از قول این عضو نیروی دریایی آمریکای آورده است. هویت سرباز استرالیایی روشن نیست.

عملیات مشترک نیروهای آمریکایی و استرالیایی برای مقابله با مواد مخدری که یاری اقتصادی گروه طالبان بود، انجام می شد. این عملیات معین در سال 2012، در شمال اردوگاه کمپ بسشین نیروهای بریتانیایی در ولایت هلمند اتفاق افتاده است.

سرباز آمریکایی گفته است که بعد از خاتمه یکی از این عملیات های مشترک، 7 تن بازداشت شدند. به نقل از سرباز آمریکایی، مسئولیت بستن دست های بازداشتی ها را هم نیروهای استرالیایی به دوش گرفتند. بعدا از نیروهای هوایی آمریکایی برای انتقال بازداشتی ها یاری خواسته شد، اما خلبان گفته بود که جا برای انتقال 7 تن نیست.

به گفته این سرباز آمریکایی: سرباز استرالیایی یکی از افغان های دست بسته را با خود به کنار می کشد و سپس صدای ضرب گلوله شنیده می گردد. بعدا سرباز به پیلوت صدا می زند که حالا شش تن هستند.

او همچنین گفته است که گروهی از نیروهای ویژه استرالیایی در جریان عملیات ها، عمدا و بدون دلیل افغان ها را می کشتند. این سرباز از صحنه دیگری، در عملیاتی متفاوت از قساوت یک سرباز استرالیایی دیگر یاد می نماید که در جریان یک عملیات ، زمانی که چرخبال نیروهای ویژه به زمین نشسته، سرباز استرالیایی یک فرد افغان را که در دورتر نشسته و فرود آمدن هواپیما را تماشا می نموده، با چندین ضرب گلوله به سینه اش کشته است.

دولت افغانستان می گوید از نشر این گزارش ها مطلع هست و موضوع را پیگیری می نماید.

رابرت لنگدن، سرباز استرالیایی در سال 2009 به جرم قتل همراه افغانش 7 سال زندان را در افغانستان به سر کرد. او بعدا به درخواست دولت استرالیا مورد عفو نهاده شد.

بدرفتاری نیروهای استرالیایی در افغانستان به طور گسترده در استرالیا بازتاب داشته است. صدها صفحه شواهد مربوط به تحقیق درباره عملکرد نیروهای دفاعی استرالیا در افغانستان، در سال 2017 میلادی در اختیار رادیو تلویزیون ملی استرالیا (ای بی سی) نهاده شد و این رسانه بخش هایی از این مدارک را که نشان می داد این نیروها مردان غیرنظامی و بچه ها را در ولایت ارزگان افغانستان کشته اند، منتشر کرد.

در یکی از این مدارک فوق سری که در ماه جولای/ژوئیه سال 2017 منتشر شد، ادعا شده است که سربازان استرالیایی یک پسر 14 یا 15 ساله افغان را در سال 2012 کشته اند و این خبر را پنهان نگه داشته اند. در این مدارک همچنین از انجام تحقیقاتی در خصوص کشته شدن مردی به نام بسم الله با فرزند شش ساله اش به دست این سربازان در سال 2013، خبر داده شده است.

در پی انتشار این خبرها، در اوایل سپتامبر 2017 میلادی گزارش شد که استرالیا احتمال جنایات جنگی نظامیانش در افغانستان را آنالیز می نماید اما نتایج این آنالیز ها هنوز منتشر نشده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 4

به "اعتراف استرالیا: نظامیان ما شهروندان افغانستانی را بی گناه کشته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراف استرالیا: نظامیان ما شهروندان افغانستانی را بی گناه کشته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید