انتقال کرونا از مادر به جنین؛ نادر، اما شدنی!

به گزارش پرشین بلاگ، ما در این مورد متوجه شدیم که نیمی از بافت جفت آسیب دیده و التهاب گسترده ای در آن وجود دارد ضمن آنکه پروتیئن های کروناویروس را هم در سمت مادر جفت و هم در سمت جنین مشاهده کردیم.

انتقال کرونا از مادر به جنین؛ نادر، اما شدنی!

یک زن باردار مشکوک به کووید 19 به دلیل درد شدید در شکم با آمبولانس به بیمارستان دانشگاه Skane در مالمو سوئد منتقل می گردد که پزشکان پس از انجام معاینه متوجه شدند ضربان قلب نوزاد متولد غیرطبیعی است، که می تواند نشانه کمبود اکسیژن کودک باشد.

پزشکان عمل سزارین اورژانسی انجام داده و نوزاد را ظرف چند دقیقه زایمان کردند، اما آزمایش خون از نوزاد تأیید کرد که این نوزاد اکسیژن بسیار کمی در خون دارد و سواب گلو (تست های تشخیصی کرونا) نشان داد که مادر و نوزاد از کووید رنج می برند.

دکترمهرین ضیغم متخصص زنان و زایمان در بیمارستان دانشگاه Skane و عضو دانشگاه لوند سوئد درباره احتمال انتقال ویروس کرونا از مادر به جنین گفت: من و همکارانم که بخشی از تیم تحقیقاتی در این بیمارستان هستیم، پس از انجام سواب گلو و آزمایش های PCR از مادر و نوزاد تازه متولد شده، ژنوم ویروس توالی یابی شده یا زنجیره ای را مشاهده کردیم.

وی با تایید احتمال ابتلای نوزاد به کووید در حالی که هنوز در رحم است اضافه کرد: ما در این مورد دریافته ایم که ژنوم ویروسی در مادر و نوزاد یکسان بوده و از آنجایی که نوزاد پس از سزارین، مستقیما از مادر جدا شده بود و هنگام انجام این آزمایشات با دیگر اعضای خانواده در تماس تماس نبوده است، یافته ها تایید می نمایند که نوزاد قبل از تولد واقعا به این ویروس آلوده شده است.

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: با این حال چند روز بعد، معین توالی ژنتیکی جدید نشان داد که جمعیت ویروس کودک تغییر نموده و حاوی یک نسخه جهش یافته از ویروس به همراه سویه اصلی ویروس از مادر است که از نظر دانش ما این اولین مورد از تغییر ژنتیک ویروس کرونا در محیط منحصر به فرد انتقال از مادر به جنین قبل از تولد بوده است.

ضیغم با بیان اینکه جهش ویروس ها امری عادی است، اما در این مورد نکته جالب این است که این جهش (که آن را A 107 G نامیده ایم) فقط 5 روز پس از زایمان کودک اتفاق افتاده است ادامه داد: تغییرات ژنتیکی ممکن است در اثر تماس کودک با محیط خارجی خارج از رحم مادر تحریک شده باشد با این حال تعجب آور این بود که این جهش منفرد با چه سرعتی اتفاق افتاده است.

این همکار بیمارستان دانشگاه Skane در پاسخ به این سوال که چه تغییراتی را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در این جفت مشاهده کردید؟ گفت: به صورت کلی جفت در حین دوران بارداری نقش مهمی ایفا نموده و ارگانی است که در حین بارداری در رحم مادر شکل می گیرد و این ساختار، برای جنین در حال رشد اکسیژن و مواد مغذی فراهم می سازد و زائدات را از خون جنین پاک می نماید که برای رشد و سلامت جنین امری حیاتی است.

ما در این مورد متوجه شدیم که نیمی از بافت جفت آسیب دیده و التهاب گسترده ای در آن وجود دارد ضمن آنکه پروتیئن های کروناویروس را هم در سمت مادر جفت و هم در سمت جنین مشاهده کردیم.

وی با اعلام خبر مشاهده شدن پروتئین های کروناویروس در تمامی مناطق جفت که در اثر التهاب آسیب دیده بودند، اضافه کرد: مادر سریعا از عفونت کووید خود بهبود یافت و 4 روز پس از زایمان نیز از بیمارستان مرخص شد، اما کودک از زمان تولد زودرس (هفته 34 بارداری) به مراقبت احتیاج داشت.

این متخصص زنان و زایمان درباره شرایط حال کودک نیز گفت: بدن کودک آنتی بادی علیه ویروس ایجاد کرد و پس از زایمان علائم شدید بیماری را نداشت و به عبارتی می توان مطرح نمود که سیستم ایمنی بدن خود کودک بود که ویروس را خنثی کرد، زیرا ما هیچ آنتی بادی در شیر مادر این کودک پیدا نکردیم.

ضیغم در پاسخ به این سوال که آیا می توان انتقال کروناویروس از مادر به جنین را به صورت کلی به همه زنان باردار مبتلا به کرونا تعمیم داد؟ گفت: مطالعه ما به تازگی در مجله زنان و زایمان بریتانیا منتشر شده است که در میان مقالات علمی است که انتقال کروناویروس به وسیله جفت را آنالیز نموده اند.

در مطالعات قبلی نارسایی سریع جفت و ریتم غیرطبیعی جنین را گزارش نموده بودند همان طور که ما نیز در این مورد پیدا نموده بودیم، اما به نظر می رسد با وجود هزاران زن باردار در سراسر جهان، انتقال کروناویروس از مادر به نوزاد در رحم، عارضه ای نادر در دوران بارداری باشد.

این عضو دانشگاه لوند سوئد با تاکید بر اینکه دانشمندان فکر می نمایند که به دلیل سد جفت بوده که کودک در رحم مادر در برابر بیشتر عفونت ها محافظت می گردد گفت:

تحقیقات منتشر شده درباره کروناویروس تا به امروز نشان داده است که گیرنده حیاتی برای ورود کروناویروس به سلول های بدن انسان، گیرنده ACE-2 است که این گیرنده فقط در سطوح پایین جفت در بدن مادر وجود دارد بنابراین در موارد نادر، کرونا ویروس می تواند به جفت آسیب برساند و منجر به کمبود اکسیژن کودک متولد شده گردد. حتی اگر مادر در دوران پایانی بارداری به فرم های خفیف بیماری کووید 19 مبتلا گردد.

وی گفت: یافته های ما نشان می دهد که شاید ما باید در خصوص چگونگی نظارت بر زنان بارداری که مبتلا به کووید 19 هستند تجدید نظر نموده و به اعتقاد من زنان باردار به عنوان یک گروه پرخطرتر در معرض بیماری نسبت به امروز باشند.

منبع: فرادید
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 235

به "انتقال کرونا از مادر به جنین؛ نادر، اما شدنی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال کرونا از مادر به جنین؛ نادر، اما شدنی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید