تصویر مخوف هابل از یک کهکشان کوتوله

به گزارش پرشین بلاگ، تلسکوپ فضایی هابل در جدیدترین تصویر خود به سراغ یک کهکشان کوتوله با نام UGCA 307 رفته است.

تصویر مخوف هابل از یک کهکشان کوتوله

تلسکوپ فضایی هابل تصویری جدیدی را به اشتراک گذاشت که کهکشانی با نام UGCA 307 در فاصله 26 میلیون سال نوری از سیاره زمین را نشان می دهد که در صورت فلکی کلاغ واقع شده است؛ صورت فلکی کوچکی که از نیمکره جنوبی قابل مشاهده است.

UGCA 307 نوعی کهکشان کوتوله است و فقط یک خوشه کوچک از ستاره ها در آن وجود دارد. کهکشان های کوتوله دارای چند میلیارد ستاره هستند و هر میزان که بزرگ به نظر می رسند، در مقایسه با کهکشان راه شیری که دارای صد ها میلیارد ستاره است، بسیار کوچک تر هستند.

برخلاف کهکشان راه شیری که از نوار مرکزی و بازو های مارپیچی کاملاً مشخصی تشکیل شده است، UGCA 307 ساختار چندان پیچیده ای ندارد. درعوض این کهکشان با پراکندگی ستارگان خود مبهم و مه آلود است.

بااین حال ویژگی های قابل مشاهده ای در این کهکشان وجود دارد؛ مانند منطقه ها قرمز درخشان که در آن ستاره های جدیدی درحال شکل گیری هستند. وقتی ستارگان جوان هستند، تشعشعات فرابنفش ساطع می نمایند که گاز مجاور آن را روشن می نماید و باعث می گردد درخشان گردد. این تصویر با استفاده از دوربین پیشرفته نقشه برداری (ACS) هابل گرفته شده است.

دانشمندان هابل شرح می دهند:

این تصویر بخشی از پروژه هابل برای کاوش هر کهکشان شناخته شده نزدیک است و به اخترشناسان اطلاعاتی درباره همسایگان کهکشانی ما ارائه می نماید. قبل از این مجموعه مشاهدات، تقریباً سه چهارم کهکشان های نزدیک به وسیله هابل با جزئیات کافی برای شناسایی درخشان ترین ستاره ها و ایجاد درک درستی از ستاره های پرجمعیت هر کهکشان مورد آنالیز قرار گرفته بودند. این پروژه هابل با بهره گیری از شکاف های کوتاه در برنامه رصدی هابل، ربع به جای مانده کهکشان های نزدیک را کشف می نماید.

هرچند بیشتر توجهات در چند وقت گذشته روی تلسکوپ فضایی جیمز وب منعطف شده، اما هابل نیز تصاویر فوق العاده ای را به اشتراک گذاشته است. ماه گذشته، این تلسکوپ تصویری حیرت انگیز از یک سحابی سرخ آتشین را منتشر نموده بود که با نام سحابی روح هم شناخته می گردد.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 29 اسفند 1401 بروزرسانی: 29 اسفند 1401 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 915

به "تصویر مخوف هابل از یک کهکشان کوتوله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر مخوف هابل از یک کهکشان کوتوله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید