تماشای زیاد تلویزیون، مغز را پیر می کند

به گزارش پرشین بلاگ، دو مطالعه جدید نشان می دهد حتی میزان متوسط تماشای تلویزیون، بزرگسالان را در معرض پیری زودرس و آتروفی یا کوچک شدن مغز قرار می دهد.

تماشای زیاد تلویزیون، مغز را پیر می کند

به گزارش Web MD؛ محققان دانشگاه کلمبیا با مطالعه بر روی 6 هزار و 500 بزرگسال، دریافتند در مقایسه با افرادی که خیلی کم تلویزیون تماشا می کنند، افرادی که به میزان متوسط یا زیاد پای تلویزیون می نشینند، بر اساس عملکردشان در آزمون های شناختی، حدود 7 درصد ضعیف تر بودند.

محققان دانشگاه جانز هاپکینز نیز با مطالعه بر روی حدود 600 نفر با عادات نسبتاً پایدار تماشای تلویزیون که تحت اسکن مغزی MRI قرار گرفته بودند، دریافتند که مشاهده بیشتر تلویزیون با حجم کمتری از ماده مغزی خاکستری در اواخر زندگی ارتباط دارد و به طور متوسط، برای هر ساعت اضافی تماشای تلویزیون، 0.5 درصد ماده خاکستری از بین می رود.

ماده خاکستری مغز در کنترل عضلات، بینایی، شنوایی، قدرت تصمیم گیری و سایر عملکرد های مهم مغزی نقش دارد. هرچه حجم ماده خاکستری در مغز فرد بیشتر باشد، به طور معمول توانایی یادآوری و استدلال او بهتر است.

به گفته محققان، رفتار هایی از جمله کم تحرکی حین تماشای تلویزیون، یک خطر منحصر به فرد در رابطه با سلامت مغز و شناخت ایجاد می کند و این یافته ها بسیار مهم است، زیرا اکنون کاملاً پذیرفته شده که نوروبیولوژی زوال عقل از جمله آتروفی مغز، در دوران میانسالی آغاز می شود؛ دوره ای که می توان رفتار های قابل تغییر مانند تماشای بیش از حد تلویزیون را اصلاح کرد تا مغز دچار پیری زودرس نشود.

منبع: فرارو
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 349

به "تماشای زیاد تلویزیون، مغز را پیر می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماشای زیاد تلویزیون، مغز را پیر می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید