زمان پرتاب ماموریت آرتمیس 1 اعلام شد

به گزارش پرشین بلاگ، ناسا اوایل سال آینده موشک سامانه پرتاب فضایی را پرتاب خواهد کرد.

زمان پرتاب ماموریت آرتمیس 1 اعلام شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، ناسا اوایل سال آینده موشک سامانه پرتاب فضایی را پرتاب خواهد کرد. این ماموریت ابتدا قرار بود در ماه نوامبر انجام شود، اما مقامات ناسا در روز جمعه 22 اکتبر اعلام کردند که احتمالا این ماموریت در روز 12 فوریه سال آینده به انجام برسد. البته این در صورتی است که آزمایش های نهایی به خوبی پیش برود. این تاریخ اولین پنجره زمانی اعلام شده برای ماموریت آرتمیس 1 است.

سامانه پرتاب فضایی (SLS) موشکی است که ناسا می خواهد برای ارسال فضانوردان به ماه، مریخ و سایر منطقه ها دور در فضا از آن استفاده کند. در ماموریت آرتمیس قرار است تا سال 2024 فضانوردان بار دیگر به ماه سفر کنند.

این فضاپیما از دو بخش تشکیل شده است، کپسول اوریون و موشک سامانه پرتاب فضایی. در روز چهارشنبه 20 اکتبر، مهندسان این کپسول را بر روی موشک 322 فوتی در پایگاه فضایی کندی در فلوریدا قرار دادند. این موشک به همراه کپسول اوریون اولین ماموریت آرتمیس ناسا را اوایل سال بعد انجام خواهد داد.

تام ویتمیر (Tom Whitmeyer) معاون توسعه سیستم های اکتشافی در مقر ناسا به خبرنگاران گفت: این کپسول و موشک اواخر ماه دسامبر برای آزمایش به سکوی پرتاب 39 B منتقل می شوند. او اضافه کرد: ماموریت آرتمیس 1 اولین گام در جهت ارسال فضانوردان، اولین زن و دومین مرد فضانور به فضا است. این دستاوردی بزرگ برای این کشور است و ما برای آن هیجان زده هستیم.

موشک سامانه پرتاب فضایی دارای یک بخش مرکزی است که بر روی چهار موتور RS-25 واقع شده است که با دو پیشران بزرگ جامد در مجموع 808 میلیون پوند نیروی رانشی تولید می کنند. قسمت مرکزی این موشک در سال جاری دوبار شعله ور شد. اولین آزمایش در 16 ژانویه انجام گرفت که به دلیل خاموش شدن موتور ها ناتمام ماند.

این موشک شش روز قبل از زمان پرتاب به سکو منتقل می شود و در روز 12 فوریه در ساعت 5:56 بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (1:26 تهران) یک پنجره زمانی 21 دقیقه ای برای پرتاب آن وجود دارد. زمان های مناسب برای پرتاب از 12 فوریه آغاز و در 27 فوریه انتها می یابد. در ماه های مارس و آوریل نیز در هر ماه به مدت دو هفته، فرصت پرتاب فراهم خواهد بود. تنوع بازه های زمانی انجام ماموریت به موقعیت زمین و ماه و بازگشت اوریون در روشنی روز بستگی دارد.

ماموریت آرتمیس 2 که ماموریت خدمه دار ناسا است نیز قرار است در سال 2023 انجام بگیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 561

به "زمان پرتاب ماموریت آرتمیس 1 اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان پرتاب ماموریت آرتمیس 1 اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید