محرز: جوانان ایرانی در حال ساخت واکسن کرونا هستند

به گزارش پرشین بلاگ، تهران (پانا) - عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا گفت جوانان ایرانی که در حال ساخت واکسن ایرانی کرونا هستند یا افرادی که کیت تشخیصی ایرانی را فراوری کردند، فارغ التحصیلان دانشگاه های خوب کشور هستند.

محرز: جوانان ایرانی در حال ساخت واکسن کرونا هستند

به گزارش وبدا، دکتر مینو محرز اضافه کرد: بعضی افراد تصور می نمایند که اظهارات در خصوص پیروزیت های واکسن های ایرانی، خلاف واقع است اما دست کم دریافت جوانان باهوش ایرانی که سرمایه های کشور هستند، غیرمنصفانه و نادرست است.

وی اضافه کرد: جوانان ایرانی که در حال ساخت واکسن ایرانی کووید19 هستند یا افرادی که کیت تشخیصی ایرانی را فراوری کردند، فارغ التحصیلان دانشگاه های خوب کشور هستند. اینها سواد و دانش کافی را دارند و امکانات هم برای ساخت واکسن در اختیار آنها قرار گرفته، چرا نتوانند؟

بعضی گروه ها در کشور ضد واکسن هستند

دکتر محرز گفت: بعضی گروه ها در کشور نیز ضد واکسن هستند که افکار مالیخولیایی دارند که می گفتند با تزریق واکسن به دنبال وارد کردن عناصری به بدن هستند و نباید واکسن به بچه ها هم تزریق گردد که این مطالب، غیرعلمی و نادرست است و اینها مردم را به بیراهه می کشند.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: آزمایش فاز انسانی اولین واکسن ایرانی کرونا که پیروز به کد اخلاق از کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت شده شروع شده و داوطلبان باید سن 18 تا 50 سال داشته باشند و از دیگر شرایط داوطلبان، عدم ابتلا به بیماری های زمینه ای و عدم سابقه ابتلا به کووید19 است.

دکتر محرز یادآور شد: نحوه مشارکت داوطلبان در این طرح عظیم ملی به زودی اطلاع رسانی می گردد اما پیش بینی می گردد که تعداد داوطلبان برای انجام این آزمایش، زیاد باشد. این واکسن می تواند ایمنی مناسبی برای بدن ایجاد کند. یکی از شروط داوطلبان این است که قبلا سابقه ابتلا به کرونا را نداشته باشند.

وی اضافه کرد: آخرین مطالعه ای که در دانشگاه هاروارد اجرا شده به این نتیجه رسیده که افرادی که آنتی بادی و IGG منفی هم دارند، مصونیت سلولی دارند و تا سالها می توانند در مقابل کووید19 ایمن شوند اما بعضی افراد تا کنون سابقه چندین بار ابتلا به این بیماری را دارند البته در این زمینه احتیاجمند انجام مطالعات بیشتری هستیم.

واکسن کرونا در کشورهای مختلف به روشهای مختلفی در حال فراوری است، بعضی از این واکسن ها ویروس ضعیف شده کرونا و بعضی دیگر با استفاده از تکنولوژی پیشرفته MRNA و کد دار کردن پروتئین ویروسی فراوری می گردد. واکسن های فراوری شده به روش های مختلف عمدتا برای ایجاد ایمنی در بدن افراد به دو نوبت تزریق با فاصله احتیاج دارند. میزان مصونیت بعضی از واکسن های فراوری شده بر اساس اعلام شرکت های فراوری نماینده بالای 90 درصد است.

بیماری کووید 19 بر اساس آمار رسمی کشورها تا به امروز بیش از 67 میلیون نفر را در جهان مبتلا نموده و بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده اند. در ایران نیز تا به امروز بر اساس اعلام وزارت بهداشت تا به امروز بیش از یک میلیون نفر به طور قطعی به این بیماری مبتلا و شناسایی شده اند و از این تعداد حدود 52 هزار نفر تا به امروز جان خود را از دست داده اند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 57

به "محرز: جوانان ایرانی در حال ساخت واکسن کرونا هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محرز: جوانان ایرانی در حال ساخت واکسن کرونا هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید