منتظر کاربرد های جالب هم افزایی اینترنت اشیاء و فناوری نانو باشید

به گزارش پرشین بلاگ، در حال حاضر با هم افزایی فناوری نانو و اینترنت اشیاء کاربرد های جالب توجهی در حال ظهور است، هر چند که مشکلاتی نیز در این میان ظاهر می گردد که باید برای آن چاره ای اندیشید.

منتظر کاربرد های جالب هم افزایی اینترنت اشیاء و فناوری نانو باشید

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، انقلاب فناوری مفاهیم هیجان انگیز و نوآوری های مهمی را ارائه داده است. از آنجایی که بیشتر فناوری ها وارد مرحله بلوغ خود شده اند، پیشرفت و تأثیرگذاری آن ها به تعامل و هم افزایی آن ها با سایر فناوری ها بستگی دارد.

یکی از مصادیق این هم افزایی، همگرایی فناوری نانو و اینترنت اشیاء است. این یکپارچه سازی فناوری نانو و اینترنت اشیاء (IoT) است که در آن نانوماشین های مختلف به وسیله شبکه های ارتباطی اینترنتی به هم متصل می شوند.

تأثیر فناوری نانو در اینترنت اشیاء

فناوری نانو راه چاره های هوشمندانه ای را در زمینه های مختلف از جمله زیست پزشکی، زمینه های صنعتی یا کالا های مصرفی ارائه می دهد. فناوری نانو را می توان با اینترنت اشیاء تلفیق کرد و یک شبکه فیزیکی متشکل از نانوساختار ها را تشکیل داد که تبادل داده را به وسیله اجزای مختلفی که با یکدیگر در سطح نانو ارتباط برقرار می نمایند، تسهیل می نماید. همگرایی این دو، به نام اینترنت اشیاء نانو خوانده می گردد.

فناوری نانو به عنوان یک حوزه فناوری که به سرعت در حال ظهور است، نه تنها شرکت ها بلکه دولت ها را به طور فزاینده ای به خود جلب می نماید.

فناوری نانو بسیاری از مسائل را می تواند حل نماید؛ برای مثال، حسگر های نانو می توانند به محیط زیست یاری کند، که فراتر از تحقیقات پزشکی و خودرویی است. آن ها می توانند تغییرات اندک در فشار، دما یا ترکیب شیمیایی را تشخیص دهند و امکان جمع آوری اطلاعات دقیق تر و اندازه گیری موثر موارد را فراهم نمایند.

یک نانوماشین را تصور کنید. این نانوماشین می تواند به وسیله اینترنت اشیاء با اطراف ارتباط داشته باشد چیزی که در حالت عادی شاید امکان پذیر نباشد. تلفیق فناوری نانو و اینترنت اشیاء انقلابی در کاربرد های فعلی اینترنت ایجاد می نماید و آن ها را کاربردی تر، قوی تر و کوچک تر می نماید.

در بخش بهداشت و درمان، با استفاده از IoNT، هم متخصصان پزشکی و هم بیماران به داده های مهم مراقبت های بهداشتی در زمان واقعی دسترسی خواهند داشت. از IoNT می توان برای ایجاد شبکه حسگر ها در بدن استفاده کرد که می تواند سلامت و فعالیت زیستی بیماران را کنترل کند.

در بخش خانه های هوشمند، استفاده از IoNT می تواند خانه ها را هوشمندتر کند. اینترنت اشیاء در حال حاضر در خانه های هوشمند برای کنترل دستگاه ها به وسیله تلفن های هوشمند استفاده می گردد. IoNT این راه چاره جالب خانه هوشمند را بیشتر گسترش می دهد، زیرا نانوحسگر ها می توانند درجه حرارت های خاص را در یک اتاق شناسایی و حفظ نمایند، هوای مضر و گاز ها را شناسایی نموده و همه موارد را کنترل نمایند.

در بخش غذا و کشاورزی، IoNT در فرآوری مواد غذایی و کشاورزی راه یافته است. با ردیابی داده ها در خصوص محصولات و خاک می تواند به کشاورزی دقیق یاری کند. استفاده از این فناوری در زمینه تغذیه منجر به طراحی و توسعه غذای جدید با حلالیت بهتر و پایداری حرارتی خواهد شد.

گرچه همگرایی فناوری نانو و اینترنت اشیاء احتمالاً امکانات بسیار مهیج تری را برای هر جنبه از زندگی انسان فراهم می نماید، اما هرگز نباید خطرات امنیتی آن را نادیده گرفت. هنوز تحقیقات بیشتری برای ارائه قابلیت های امیدوارنماینده ضروری است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 156

به "منتظر کاربرد های جالب هم افزایی اینترنت اشیاء و فناوری نانو باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منتظر کاربرد های جالب هم افزایی اینترنت اشیاء و فناوری نانو باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید