نخستین شبکه کوانتومی با چند گره ابداع شد

به گزارش پرشین بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از زد دی نت، محققان هلندی به طور موفقیت آمیز 3 پردازشگر کوانتومی مجزا را به شکل نخستین شبکه کوانتومی دنیا با چند گره متصل نموده اند. این فرایند راستا را برای توسعه اینترنت کوانتومی گسترده ای فراهم می نماید که دولت ها و محققان از مدت ها قبل قصد ایجاد آن را دارند.

نخستین شبکه کوانتومی با چند گره ابداع شد

انستیتو تحقیقات کوانتومیQuTech در دلفت مقاله ای درباره پژوهش جدید خود منتشر نموده که شامل 3 گره با قابلیت ذخیره و تولید بیت های کوانتومی (کیوبیت) بود که به یکدیگر متصل بودند. به گفته محققان این نخستین شبکه کوانتومی ابتدایی دنیا است.

متصل کردن دستگاه های کوانتومی یک پدیده جدید نیست. بسیاری از محققان در سراسر دنیا روی شبکه های مشابهی تحقیق می نمایند اما تا به امروز محققان فقط توانسته بودند 2 پردازشگر کوانتومی را به طور موفقیت آمیز به یکدیگر متصل نمایند. بنابراین ایجاد یک ارتباط با چند نود گامی مهم در گسترش اندازه شبکه است.

با استفاده از این روش می توان دستگاه های کوچک کوانتومی را به یکدیگر متصل کرد تا یک خوشه عظیم با قدرت رایانش بالاتر از ابررایانه ها ایجاد کرد.

ماتسو پمپیلی یکی از محققان این پروژه می گوید: اینترنت کوانتومی کاربردهای تازه ای را به وجود می آورد مانند ارتباطات غیرقابل هک و سیستم ابر رایانشی با حفظ کامل حریم خصوصی کاربر است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 289

به "نخستین شبکه کوانتومی با چند گره ابداع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین شبکه کوانتومی با چند گره ابداع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید