کتابخانه بادلین آکسفورد؛ از قدیمی ترین کتابخانه های اروپا، عکس

به گزارش پرشین بلاگ، کتابخانه بادلین (Bodleian Library)، کتابخانه اصلی دانشگاه آکسفورد است و یکی از قدیمی ترین کتابخانه ها در اروپا به شمار میرود.

کتابخانه بادلین آکسفورد؛ از قدیمی ترین کتابخانه های اروپا، عکس

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

علاوه بر آن بعد از کتابخانه بریتانیا (British Library) در لندن، اسم دومین کتابخانه عظیم انگلیس به بادلین اختصاص دارد. طبق قانون واسپاری، ناشران کشور انگلیس و ایرلند موظف هستند تا یک نسخه از تمامی کتاب هایشان را به صورت رایگان به این کتابخانه در شهر آکسفورد تحویل بدهند.

در واقع بادلین، بیشتر به اسم کتابخانه مرجع فعالیت دارد و معمولاً بازدیدنمایندگان اجازه ندارند کتاب ها را از سالن مطالعه خارج نمایند.

کتابخانه بادلین در آکسفورد

در سال 2000 میلادی، چند مورد از کتابخانه هایی که برای دانشگاه آکسفورد فعالیت می کردند، ادغام شده و به طور کلی آن ها را با نام خدمات کتابخانه های دانشگاه آکسفورد می شناختند که نام آن از سال 2010 به بعد به کتابخانه های بادلین (Bodleian Libraries) تغییر پیدا کرد و کتابخانه بادلین هم تحت نظر همین مجموعه فعالیت دارد و عظیم ترین و مهم ترینِ آن ها به تعداد می رود.

پذیرش این کتابخانه به این صورت است که ابتدا می بایست موافقت خود را با قوانین آن اعلام کنید که شامل مواردی همانند خارج نکردن کتاب از کتابخانه، صدمه نزدن به آن ها، سیگار نکشیدن در فضای آن و غیره می شود. ابتدا این موافقت نامه به صورت شفاهی انجام می گرفت؛ اما امروزه دانشجویان باید برگه آن را امضا نمایند. اگر دانشجوی آکسفورد نباشید، همچنان خواندن شفاهی این موافقت نامه بر شما واجب است.

رادکلیف کمرا در آکسفورد

امروزه این کتابخانه شامل 5 ساختمان مجزا با نام های کتابخانه دوک هامفری، رادکلیف کمرا، کتابخانه حقوق بادلین، ساختمان کلارندون و کتابخانه وستون می شود. قدمت ساختمان اولیه کتابخانه بادلین به قرن 14 میلادی برمی شود که بنا به درخواست اسقف شهر ووستر تأسیس شد.

مجموعه کوچک کتاب های این کتابخانه در بخش شمالی کلیسای سنت مری قرار داشت و به مرور زمان، به خصوص بعد از اهدای تعداد زیادی دست نوشته از طرف دوک هامفری توسعه یافت؛ تا جایی که فضای کافی برای نگهداری از کتاب ها نبود و می بایست مکانی تازه را برای آن در نظر می گرفتند.

اتاقی را به این منظور در سال 1488 میلادی بالای ساختمان مدرسه الهیات (Divinity School) تأسیس کردند که امروزه با نام کتابخانه دوک هامفری (Duke Humfreys Library) شناخته می شود و قدیمی ترین سالن مطالعه کتابخانه بادلین به شمار میرود. از این کتابخانه در 2 قسمت اول فیلم هری پاتر، به اسم کتابخانه هاگوارتز استفاده شده بود.کتابخانه بادلین در آکسفورد

این کتابخانه در اواخر قرن 16 میلادی، شرایط ناگواری پیدا کرد. اسباب و اثاثیه آن را فروختند و از کتاب های اهدایی دوک هامفری فقط 3 مورد از نسخه های اصل آن به جای مانده بود. تا اینکه فردی به نام توماس بادلی (Thomas Bodley) پیشنهاد داد تا دوباره آن را به دوران اوج خود برگردانند و هزینه آن را متقبل شد.

بادلی قبلاً در مرتون کالج (Merton College) آکسفورد کار می کرد و به تازگی با بیوه ای ثروتمند ازدواج نموده بود. در نهایت به یاری او، به کتابخانه دوک هامفری رسیدگی شد و در سال 1602 میلادی، فعالیت خود را با نام کتابخانه بادلین از سر گرفت.

این کتابخانه، مجموعه کتاب هایی از ترکیه و چین را هم در آرشیو خود داشت و توماس بادلی هم مجموعه ای از کتاب های خودش را به آن ها اهدا کرد و فرنسیس بیکن هم یک نسخه کپی از کتاب پیشرفت دانش خود را برای آن ها فرستاد.

کتابخانه بادلین در سال 1610 میلادی وارد موافقت نامه ای شد که طبق آن، ناشران انگلیس می بایست یک نسخه از کتاب های خود را برای آن ها بفرستند.

در نتیجه، تعداد کتاب های آن ها به سرعت افزایش پیدا کرد و مجبور شدند کتابخانه را 2 بار توسعه بدهند که باز هم کافی نبود و در سال 1860 میلادی، مدیریت ساختمان کناری اش یعنی رادکلیف کمرا (Radcliffe Camera) را هم برعهده گرفت. برج کتابخانه بادلین، بخش ورودی آن را تشکیل می دهد و آن را با نام برج 5 شیوه معماری (Tower of the Five Orders) می شناسند که به سبک های معماری کلاسیک، یعنی کورینتی، ایونی دوریک، توسکانی و آمیخته اشاره دارد.

با وجود تمام این بازسازی ها، در نهایت به این نتیجه رسیدند که به ساخت بنایی تازه نیاز است و کار تأسیس آن را در سال 1937 آغاز کردند. این بنای تازه، روبروی ساختمان کلارندون (Clarendon Building) دانشگاه آکسفورد برپا شد و معماری آن را گیلز گیلبرت اسکات (Giles Gilbert Scott) برعهده داشت.کتابخانه بادلین در آکسفورد

ساختمان تازه کتابخانه بادلین، طراحی خلاقانه ای شبیه به زیگورات داشت که 60% قفسه های کتاب آن در طبقه زیر همکف واقع شده بود.

کتابخانه قدیم و تازه بادلین به وسیله یک تونل زیرزمینی در این خیابان به هم متصل هستند. البته کتابخانه تازه در سال 2011 بسته شد تا این بار آن را کمی عقب تر بسازند و تجهیزات بهتری را برای بازدیدنمایندگان تهیه ببینند.

این بنا در سال 2015 تحت اسم کتابخانه وستون (Weston Library) دوباره آغاز به کار کرد و سال بعدش به خاطر معماری جالبش، نامزد دریافت جایزه استرلینگ شد.

کتابخانه بادلین با هدف محافظت از کتاب های با ارزش قدیمی، تا مدت ها اجازه کپی برداری شخصی از آن ها را نمی داد تا مبادا در اثر جابه جایی و تماس بیش از حد با دست آسیب ببینند. اما امروزه می توانید از بیشتر کتاب های منتشر شده بعد از سال 1900 میلادی آن رونوشت تهیه کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 412

به "کتابخانه بادلین آکسفورد؛ از قدیمی ترین کتابخانه های اروپا، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخانه بادلین آکسفورد؛ از قدیمی ترین کتابخانه های اروپا، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید