کرونا چه آسیبی به مغز می زند

به گزارش پرشین بلاگ، خبرنگاران : تحقیقات جدید نگاهی دقیق تر به نحوه ورود ویروس کرونا به مغز و آسیب های ناشی از آن را ارائه نموده است.

کرونا چه آسیبی به مغز می زند

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران ، یک مطالعه جدید به شرح گروه هشدار دهنده علائم عصبی که در بعضی از بیماران Covid-19 گزارش شده است و همچنین این که چرا بعضی از بیماران از اثرات عصبی شدید رنج می برند در حالی که بعضی دیگر هیچ علامتی ندارند پرداخته است.

محققان شواهدی را منتشر کردند که نشان می دهد SARS-CoV-2 می تواند سلول های عصبی مغز و نخاع را اشغال کند. عصبی بودن در بیماران Covid-19 که شامل از دست دادن حس بویایی و چشایی، گیجی، روان پریشی و سکته مغزی است.

ریکاردو کوستا، دانشجوی فوق دکترا در دانشگاه Shveveport، دانشگاه ایالتی لوئیزیانا (LSU) و اولین نویسنده این مطالعه، گفت: یافته های ما نشان می دهد که آستروسیت ها راهی هستند که به وسیله آن Covid-19 باعث آسیب عصبی می گردد و این می تواند بسیاری از علائم را شرح دهد.

گروهی از نورون ها (آبی) و دندریت های متصل نماینده آن ها (به رنگ سبز) و نیز گیرنده ACE2 (قرمز) در سلول های عصبی وجود دارد.

در سیستم تنفسی شناخته شده است که SARS-CoV-2 سلول های فرد را با دریافت پروتئین هایی در سطح سلول به نام گیرنده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE2) آلوده می نماید. تا به امروز معین نبود سلول های مغزی این گیرنده را دارند یا خیر.

برای این مطالعه، کوستا و همکارانش، RNA و پروتئین ها را آنالیز کردند تا معین نمایند که آیا آستروسیت و نورون انسان بیانگر ACE2 است یا خیر، آن ها سلول ها را در معرض نسخه ای از SARS-CoV-2 قرار دادند که از نظر ایمنی تغییر کرد.

این مطالعات تأیید کرد که هم آستروسیت ها و هم نورون ها، بیانگر گیرنده های ACE2 هستند و هر دو نوع سلول می توانند به SARS-CoV-2 آلوده شوند، اگرچه احتمال آستروسیت ها کمتر است.

آستروسیت ها دروازه اصلی ورود به مغز هستند و وظیفه انتقال مواد مغذی از جریان خون به سلول های عصبی را دارند و در عین حال ذرات مضر را از بدن دور می نمایند.

به گفته محققان، آستروسیت ها به وسیله مقابله با عفونت، می توانند SARS-CoV-2 را از مغز دور نگه دارند، اما پس از آلوده شدن، ویروس را به راحتی به بسیاری از سلول های عصبی منتقل می نمایند.

کوستا گفت: در حالی که آستروسیت ها مقاومت بالاتری در برابر عفونت نشان می دهند، اما به نظر می رسد نورون ها بیشتر در معرض ابتلا هستند. این امردلیلی که بعضی بیماران هیچ علائم عصبی ندارند و در مقابل بعضی دیگر علائم شدیدی دارند را شرح می دهد.

این مطالعه توسط دیانا کروز توبیت، دانشیار زیست شناسی مولکولی و سلول در LSU Health Shreveport و همکارانش، دکتر اسکار گومز تورس و دکتر، اما بورگوس راموس، از دانشگاه کاستیا-لا منچا در اسپانیا انجام می گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 308

به "کرونا چه آسیبی به مغز می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا چه آسیبی به مغز می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید