انجمن منتقدان: جشنواره فیلم فجر و سینمای ایران را وارد کشمکش های سیاسی نکنید

به گزارش پرشین بلاگ، تهران (پانا) - انجمن منتقدان سینما ضمن بازخوانی اتفاقات چند هفته اخیر سینما و جشنواره فیلم فجر در بیانیه ای تاکید نمود جشنواره و سینمای ایران را وارد داستان ها و کشمکش های سیاسی، باندی و گروهی خود نکنید.

انجمن منتقدان: جشنواره فیلم فجر و سینمای ایران را وارد کشمکش های سیاسی نکنید

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی منتقدان و نویسندگان آثار سینمایی ایران، با سرانجام چهلمین جشنواره فیلم فجر و حواشی مختلفی که در پی داشت؛ از برخوردها با بانوان در برج میلاد به عنوان خانه جشنواره، حذف سیمرغ مردمی، بعضی نقدها و برخوردهای فراسینمایی، لو رفتن آرای جشنواره، نقدهای غیرتخصصی و غیرمنصفانه درباره آثار سینمایی در بعضی از برنامه های تلویزیونی به نام نقد و منتقد و... انجمن صنفی منتقدان و نویسندگان آثار سینمایی ایران در بیانیه ای به آنالیز این اتفاقات و راه های برون رفت از شرایط موجود پرداخت.

متن بیانیه بدین توضیح است:

مطالب نادرست این روزها....

چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر در حالی برگزار گردید که مسئولان کوشیده بودند تا حد ممکن از پیش آمدن هر مساله ای پیشگیری گردد. این، جشنواره ملی و مهم و ارزشمند کشور ما در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی است که هر ساله در فضایی سرشار از شور، طراوت و سازندگی و نقش دهندگی به آینده نسل های تازه برگزار می گردد و تمامی طیف های فرهنگی و هنری این سرزمین بیش و کم در آن نقش دارند و این فضا را بی همتا می نمایند.

هر ساله در سرانجام جشنواره، منتقدان جدی، ارزیابی ها و نقدهای خود را پس از سرانجام آن ارائه می دهند و محصولات سینمای کشور را در سنجه خود می برند و فرایند رو به رشد این سینما نشان می دهد که هم سینما از این آرا و نظرات درست و منطقی استقبال می نماید، هم جامعه هدف، پیگیر ارزیابی های حقیقی کارشناسان شناخته شده خود است.

سال جاری اما با دخالت افراد ناشناس، و ناآشنا به آداب، ادب و حرمت نقد، و طرح مسائل کم اهمیت و فرعی، سینمای ارزشمند کشور و خالقان و پدیدآورندگان آن مورد هجمه ای عجیب قرار گرفتند و راه و روش نقد علمی و درست و جامع بر سینمای کشور ناهموار و چرکین شد.

بر همگان واضح و مبرهن است که درجه تکریم و اهمیت دادن به شئونات اخلاقی نزد جامعه و صنف سینمایی کشور در همه موارد و زمینه ها بالاست، و سینماگران و هنرمندان سرافراز کشور، خاستگاه اجتماعی ویژه ای نزد آحاد مردم عزتمند ایران دارند و در حداقل ترین شکل، به همان حد متعین و جاری جامعه پایبندند. بنابراین می توان درک کرد که دخالت ها و حرف های نادرست افراد ناشناس که حضور تعدادی از سینماگران را در جشنواره فجر مورد اشاره قرار داده و کلیت این سینما را هدف قرار می دهند، مانند همواره خاستگاهی جز کسب قدرت ندارند و شوربختانه این که هر بار با پنهان شدن پشت مسائل ارزشی و سوءاستفاده از حساسیت های جامعه، مقاصد نامیمون خود را پیش می برند.

مهمانان ناخوانده ناشناس!

مستدعی است جشنواره و سینمای ایران را وارد داستان ها و کشمکش های سیاسی، باندی و گروهی خود نکنید، زیرا بهره ای نمی برید. این عرصه را به اهلش و به متخصصانش واگذارید. زیرا اگر سینمای ایران را می شناختید که می باید از بانوان و مردان ارزشمند این سینما که هنوز با همه مسائل (در همه ادوار این تاریخ چند دهه ای و در دو سال گذشته پاندمی کرونا) جان شان را در طبق اخلاص گذاشته اند و برای اعتلای هنر سینما در این مملکت بیدار و کوشا هستند و جانفشانی می نمایند، تقدیر و تشکر می کردید نه این که با این همه گرفت و گیر مالی و معیشتی و غیره، با ناآگاهی و الفاظ ناشایست، و یا با بیان سلیقه های فرتوت و غیرمردمی تان، هنرمندان این سرزمین را از کار خود دلسرد کنید.

هشدار! که ما کپی نیستیم و همه نمی توانیم شبیه هم و در مقدار و قواره ای که شما می خواهید باشیم! ما با هم و اما متفاوتیم و همه، اهالی این جا.

بدانید که تصرف در سینما کار هر کسی نیست و سینمای پرافتخار ایران هم فراتر از آن چیزی است که تصورش را نموده اید.

انجمن منتقدان و نویسندگان آثار سینمایی ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1401 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 725

به "انجمن منتقدان: جشنواره فیلم فجر و سینمای ایران را وارد کشمکش های سیاسی نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجمن منتقدان: جشنواره فیلم فجر و سینمای ایران را وارد کشمکش های سیاسی نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید