اگر این نشانه ها را دارید، ریه هایتان ملتهب شده اند

به گزارش پرشین بلاگ، دکتر سلام/ دلایل شایع پنومونیت شامل عوامل تحریک کننده موجود در هوا در محل کار یا سرگرمی های شما است. علاوه بر این، بعضی از انواع درمان های سرطان و مصرف ده ها دارو نیز می توانند باعث پنومونیت شوند. دشواری در تنفس که اغلب با سرفه خشک همراه است از شایع ترین علامت ذات الریه محسوب می گردد.

اگر این نشانه ها را دارید، ریه هایتان ملتهب شده اند

به گزارش مایو کلینیک، انجام آزمایشات تخصصی برای تشخیص لازم و درمان متمرکز بر جلوگیری از تحریک نماینده ها و کاهش التهاب است.

علائم پولمونیت

از رایج ترین علامت پنومونیت می توان به تنگی نفس همراه با سرفه خشک اشاره نمود. در صورت عدم تشخیص یا درمان پنومونیت ممکن است به تدریج به پنومونیت مزمن مبتلا شوید که منجر به ایجاد زخم (فیبروز) در ریه ها می گردد. علائم و نشانه های پنومونیت مزمن عبارتند از:

تنگی نفس

سرفه

خستگی

از دست دادن اشتها

لاغری ناخواسته

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

هر زمان در صورت بروز مشکل در تنفس بدون توجه به اینکه علت آن چیست به پزشک مراجعه کنید.

دلایل پولمونیت

پنومونیت هنگامی رخ می دهد که ماده تحریک نماینده باعث التهاب کیسه های ریز هوا (آلوئول) در ریه های گردد که این التهاب عبور اکسیژن از آلوئول ها به جریان خون را سخت می نماید. بسیاری از عوامل تحریک نماینده از کپک های موجود در هوا گرفته تا داروهای شیمی درمانی با التهاب ریه در ارتباط هستند، اما برای بیشتر افراد ماده خاص ایجاد نماینده التهاب هرگز تعیین نمی گردد.

علل پنومونیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

دارو: انواع داروها از جمله مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها، انواع مختلفی از داروهای شیمی درمانی و داروهایی برای تنظیم ضربان قلب می توانند باعث پنومونیت شوند حتی مصرف بیش از حد آسپرین نیز باعث پنومونیت می گردد.

کپک و باکتری: تماس مکرر با بعضی از کپک ها و باکتری ها باعث التهاب ریه ها می گردد. انواع خاصی از پنومونیت مربوط به کپک لقب های مختلفی مانند ریه کشاورز یا ریه وان گرم دریافت نموده اند.

پرنده ها: قرار دریافت در معرض پرها یا فضولات پرندگان یکی از دلایل عمده ورم پنومونی است.

پرتودرمانی: بعضی افرادی که تحت پرتودرمانی در ناحیه قفسه سینه به دلیل بروز بیماری هایی مانند سرطان پستان یا ریه قرار می گیرند ممکن است به ذات الریه مبتلا شوند، همچنین پنومونیت می تواند پس از پرتودرمانی کل بدن نیز رخ دهد که برای آماده سازی فرد برای پیوند مغز استخوان ضروری است.

عوامل خطر پولمونیت

مشاغل یا سرگرمی ها

بعضی مشاغل و سرگرمی ها خطرات بالاتری در ورم پنومونیت دارند، از جمله:

کشاورزی: بسیاری از انواع کارهای کشاورزی کارگران را در معرض مه آلوده ها و سموم دفع آفات قرار می دهد. استنشاق ذرات معلق در هوا از یونجه کپک زده یکی از علل شایع پنومونیت شغلی است. ذرات کپک را می توان هنگام برداشت غلات و یونجه نیز استشمام کرد.

دست زدن به پرندگان: کارگران مرغداری و افرادی که کبوتر پرورش می دهند یا از آنها نگهداری می نمایند اغلب در معرض مدفوع، پر و مواد دیگری قرار دارند که باعث پنومونیت می گردد.

وان آبگرم و رطوبت ساز: شرایط کپک زده در وان های آب گرم باعث التهاب پنومونیت می گردد زیرا عملکرد حباب باعث ایجاد مه در استنشاق می گردد. رطوبت سازهای خانگی یکی دیگر از مخازن معمول قالب است.

درمان سرطان

بعضی از داروهای شیمی درمانی باعث پنومونیت می شوند، همچنین پرتودرمانی به ریه ها. ترکیب این دو خطر ابتلا به بیماری ریوی غیرقابل برگشت را افزایش می دهد.

عوارض پولمونیت

در صورت بی توجهی یا عدم درمان پنومونیت آسیب غیرقابل جبرانی در ریه ایجاد می گردد. در ریه های طبیعی کیسه های هوا با هر بار تنفس کشیده و شل می شوند. التهاب مزمن بافت نازک پوشاننده هر کیسه هوا باعث ایجاد زخم می گردد و انعطاف پذیری کیسه ها کمتر می گردد. آنها مانند یک اسفنج خشک سفت می شوند که فیبروز ریوی نامیده می گردد. در موارد شدید فیبروز ریوی باعث نارسایی قلب سمت راست، نارسایی تنفسی و حتی مرگ می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 353

به "اگر این نشانه ها را دارید، ریه هایتان ملتهب شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر این نشانه ها را دارید، ریه هایتان ملتهب شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید