این علائم باور نکردنی نشان از بیماری تیروئید می دهند

به گزارش پرشین بلاگ، خبرنگاران : طبق آمار ها حدود یک سوم جمعیت کره زمین ممکن است در معرض خطر بیماری تیروئید باشند.

این علائم باور نکردنی نشان از بیماری تیروئید می دهند

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، آیودین (ید)، یک ماده معدنی لازم است که توسط غده تیروئید استفاده می گردد، به طورکلی این ماده در فراوری هورمون های تیروئید، ترمیم آسیب سلولی، کنترل رشد و افزایش متابولیسم نقش دارد، البته افراد بسیار زیادی از مردم جامعه از کمبود این ماده معدنی و حیاتی رنج می برند.

آمار ها نشان می دهد؛ حدود یک سوم جمعیت کره زمین ممکن است در معرض خطر باشند در ادامه از نشانه ها و دلایل اولیه کمبود ید در بدن انسان ها خواهید خواند.

1. ریزش مو

ید ماده ای است که غده تیروئید از آن تغذیه و به هورمون هایی به نام تیروکسین و تری یدوتیرونین تبدیل می نماید، این هورمون ها مسئول بسیاری از امورها از جمله سلامت موها هستند، لذا اگر با ریزش مو دست و پنجه نرم می کنید، بدنتان ممکن است دچار کمبود ید شده باشد.

2. احساس سرما

بعضی از افراد بر این باورند که سرما نمی تواند نشانه ای از کمبود ید باشد اما این موضوع واقعیت دارد، زیرا مطالعات نشان می دهد که بیش از 80٪ افرادی که از سطح پایین هورمون های تیروئید رنج می برند، اغلب دچار دمای پایین بدن هستند.

3. قاعدگی نامنظم یا سنگین

تحقیقات نشان می دهند که بیشتر بیمارانی که از کم کاری تیروئید رنج می برند چرخه قاعدگی نامنظم دارند، به طورکلی سطح پایین هورمون تیروئید می تواند سیگنال های هورمونی را که برای تنظیم چرخه قاعدگی ضروری هستند را مختل کند.

4. ضعف و خستگی

مطالعات متعدد نشان داده اند که خستگی و ضعف یکی از شایع ترین علائم پایین بودن سطح هورمون تیروئید است.

5. تورم گردن

کمبود آیودین (یودینآید) در بدن به این معنی است که تیروئید در پاسخ به TSH (هورمون محرکه تیروئید) قادر به ساخت هورمون های تیروئید نیست، تیروئید برای ایجاد ساخت مناسب هورمون بیش از اندازه در بدن کار می نماید و زمانیکه این عملیات به صورت مستمر و مداوم صورت گیرد سلول های تیروئید رشد نموده تکثیر می شوند و تورم گردنی ایجاد می نمایند.

6. تغییر در ضربان قلب

هورمون های تیروئید مسئول کارکرد های زیادی در بدن هستند، همچنین سطح پایین ید اغلب منجر به کند شدن ضربان قلب و مقدار زیاد ید باعث ضربان قلب سریع می گردد.

7. پوست خشک

خشکی پوست نیز یکی از علائم کمبود ید است زیرا تحقیقات تأیید می نمایند که 77٪ از بیماران با سطح پایین تیروئید، از خشکی پوست رنج می برند.

8. افزایش وزن ناگهانی

افزایش وزن نیز یکی از نشانه های کمبود ید است، تحقیقات نشان می دهد که هورمون های تیروئید یک جز اساسی در تنظیم میزان متابولیسم هستند.

9. کاهش حافظه یا توانایی یادگیری

کاهش سطح تیروئید در بزرگسالان اغلب در یادگیری و حافظه عملکرد ضعیف تری نشان می دهد، کم بودن هورمون های تیروئید می تواند بر رشد مغز تأثیر منفی گذاشته و باعث کوچک شدن هیپوکامپ مغز می گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 98

به "این علائم باور نکردنی نشان از بیماری تیروئید می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این علائم باور نکردنی نشان از بیماری تیروئید می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید