بایدها و نبایدهای سرماخوردگی در دوران شیردهی

به گزارش پرشین بلاگ، سرماخوردگی در دوران شیردهی یکی از عارضه های احتمالی برای مادر و نوزاد اوست. اما آیا مادری که نوزادش کاملا از شیر تغذیه می نماید می تواند همانند شرایط عادی دارو مصرف کند؟ مسلما خیر. بنابراین ضروری است به باید و نبایدها و شرایط سرماخوردگی در دوران شیردهی نگاهی کلی داشته باشیم.

بایدها و نبایدهای سرماخوردگی در دوران شیردهی

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - آیا با سرماخوردگی در دوران شیردهی روبرو شده اید؟ برای تضمین سلامت نوزاد چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ دوران شیردهی یک دوره خاص در زندگی هر مادر است. دورانی که تغذیه مادر و شرایط روحی او همگی بر روی شیری که به نوزاد می دهد، اثرگذار است. ممکن است طی این دوره شیرین و حساس مادران شیرده به بیماری سرماخوردگی مبتلا شوند. از آنجایی که بسیاری از داروها به وسیله شیر به نوزاد منتقل می شوند، قبل از مصرف هر گونه دارو، بهتر است در این مورد با دکتر مشورت کنید و با آگاهی کامل نسبت به مصرف دارو ها اقدام کنید. با این کار از بروز عوارض ناخواسته در نوزاد پیشگیری خواهید کرد. در ادامه با باید و نباید های روبروه با سرماخوردگی در دوران شیردهی آشنا می شوید.

مصرف دارو های شیمیایی در دوران شیردهی

اگرچه مصرف بعضی از دارو ها در دوران شیردهی بی خطر است، اما بیشتر دارو ها تا حدی به شیر مادر راه پیدا می نمایند و حتی ممکن است در فراوری شیر تاثیرگذار باشند. مقدار دارویی که وارد شیر مادر می شود و چگونگی تاثیر آن در کودک به عواملی مثل نوع دارو، مقدار و طریقۀ مصرف آن مرتبط است. اسهال، استفراغ، بی اشتهایی، خواب آلودگی یا تحریک پذیری غیرمعمول در نوزادان، بعضی از عوارض جانبی قرارگیری در معرض داروهاست. همچنین بعضی دارو ها می تواند فراوری شیر را کاهش دهد یا منجر به افزایش وزن نامتناسب در کودک شود؛ بنابراین قبل از مصرف هر نوع دارو ضروری است با پزشک مشورت کنید.

 • اصولا مصرف استامینوفن های معمولی و ایبوپروفن ها برای سرماخوردگی در دوران شیردهی ایراد ندارند. از قلم نیاندازید به هیچ عنوان از فرآورده های حاوی کدئین استفاده نکنید. همچنین درصورت مصرف قرص ایبوپروفن از بابت نداشتن کدئین اطمینان حاصل کنید. (در بعضی از ایبوپروفن ها به دلیل قوی تر کردن آن از کدئین استفاده می شود.)
 • طبق مطالعات اثر کدئین مصرف شده توسط مادر شیرده بر روی فرزندش ثابت شده است. این بچه ها به تپش قلب ضعیف، بی اشتهایی، کمبود انرژی، خستگی و دچار مشکل در تنفس می شوند. از قلم نیاندازید بسیاری از دارو هایی که برای درمان سرماخوردگی استفاده می شود، حاوی مخدر هستند. به همین دلیل بهترین کار این است که با پزشک خود مشورت کنید و خود درمانی نکنید. بسیاری از قرص های معروف سرماخوردگی، ترکیبی هستند. یعنی در ترکیبات آن ها چندین ماده دارویی به کار رفته است که ممکن است یکی از آن ها برایتان مضر باشد.
 • به جز کدئین، از مصرف هر دارویی که در آن آسپرین وجود داشته باشد، خودداری کنید. آسپرین وارد شیر و سپس بدن نوزادتان می شود. ورود آسپرین به بدن نوزاد باعث ایجاد سندروم ری می شود (این سندروم سوخت و ساز بدن را نامنظم می نماید). مصرف نکردن آسپرین بخصوص در ماه های اولیه تولد نوزاد اهمیت ویژه ای دارد.
 • دارو هایی که برای گرفتگی بینی و یا حساسیت های بینی استفاده می شوند، حاوی ماده ای به نام افدرین هستند. افدرین باعث کاهش شیر مادر می شود. بنابراین از مصرف این دارو ها برای درمان سرماخوردگی در دوران شیردهی اجتناب کنید.
 • به طور کل آنتی هیستامین ها و ضداحتقان ها ممکن است باعث کاهش فراوری شیر مادر شوند. البته بعضی مطالعات نشان می دهد که مقادیر بسیار کمی از ضد احتقان ها وارد شیر مادر می شود. در خصوص کاهش شیر مادر نیز اثر آنتی هیستامین ها به طور قطع ثابت نشده است، چراکه وقتی شما چند ماه به کودک خود شیر داده اید، میزان شیر فراوریی شما متناسب با احتیاج نوزاد تنظیم و تثبیت شده است.
 • در خصوص آنتی هیستامین ها، نسل اول آن ها مانند شربت دیفن هیدرامین و کلرفنیرامین می توانند باعث خواب آلودگی، بی علاقگی به شیر خوردن، بی اشتهایی، عدم تغذیه کافی و در نهایت وزن نگرفتن نوزاد شوند. آنتی هیستامین های نسل دوم و سوم مانند لوراتادین و فکسوفنادین به میزان کمتری خواب آور هستند.
 • بسیاری از دارو های سرماخوردگی حاوی دیفن هیدرامین و همچنین پرومتاین هستند. دارو هایی که خواب آورند و همان عوارض مربوط به خواب آلوده شدن نوزاد را دارند.
 • مصرف آنتی بیوتیک ها نیز در این دوران نباید بدون مشورت با پزشک صورت بگیرد، چون بسیاری از آن ها مانند مترونیدازول برای نوزاد مضر هستند.
بیشتر بخوانید:موارد مصرف قرص مترونیدازول و عوارض آن

مصرف گیاهان دارویی در دوران شیردهی

نه تنها دارو های شیمیایی که بسیاری از دارو های گیاهی نیز در دوران شیردهی منع مصرف دارند. چون بعضی میزان شیر فراوریی مادر را کاهش می دهند و بعضی دیگر می تواند برای کودک شما مضر باشد. بسیاری از این دارو ها طبق باور های عامیانه و نسخه های خودساخته هستند.

بجز این هر گیاهی ممکن است با طبع مادر شیرده یا نوزاد سازگار نباشد و باعث عوارضی مانند کهیر، حساسیت و ... شود. پس در مصرف جوشانده ها و دمنوش های گیاهی هم با پزشک متخصص طب سنتی مشورت کنید و در این زمینه خودسرانه عمل نکنید. متخصص طب سنتی با شناسایی طبع شما و طبع نوزادتان بی ضررترین راه حل ها را به شما نشان خواهد داد.

توصیه های مفید برای سرماخوردگی مادر شیرده

حتما شنیده اید میگویند سرماخوردگی باید دوره اش را بگذراند. متاسفانه یا خوشبختانه این سخن کاملا درست است. مصرف دارو ها به شما در بهبود علایم یاری می نماید. اما بعضی دارو ها با سرکوب علایم مسائل دیگری برای شما ایجاد می نماید. مثلا آبریزش بینی عکس العمل بدن در مقابل عفونت سینوس هاست و بدن با این کار به شستوشوی عفونت ها می شتابد. اما ما مریضان عجول با مصرف آنتی هیستامین ها این عکس العمل طبیعی بدن خود را سرکوب می کنیم.

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها هم فقط آستانه تحمل ویروس را بالا می برد. همه این ها نهایتا به ضرر ارگان های داخلی بدن تمام می شود که مجبورند بخاطر ناآگاهی ما رسوبات و مسمومیت های دارویی را تاب بیاورند و صدایشان هم در نیاید و اگر روزی از کار افتادند باز با همان دارو های رنگارنگ بمباران شوند. ما نه تنها با بدن خود مهربان نیستیم بدن کودکمان را هم قربانی این نامهربانی می کنیم. برای چه؟ برای یک سرماخوردگی ساده. توصیه های زیر تا حد زیادی به بهبود علایم شما و تحمل سرماخوردگی با محدودیت دارویی یاری می نماید:

 • همانطور که گفتیم سرماخوردگی دوره ای دارد که باید بگذرد و چه بهتر که خوش بگذرد پس خودتان را به صرف سوپ مرغ دعوت کنید. هضم مواد موجود در سوپ مرغ برای بدن آسان است و بخاطر لعاب گرمش گلوی شخص سرماخورده را تسکین می دهد.

 • نوشیدنی عسل و لیمو هم در این زمینه شهرت خوبی دارد. عسل را در آب ولرم (نه آب جوش) حل کنید تا خواصش حفظ شود و بعد به آن آبلیمو اضافه کنید.

 • شستن دهان، بینی و گلو با آب نمک یک روش قدیمی، موثر و بی ضرر است. خیلی ها برای این کار از سرم های موجود در داروخانه ها یاری میگیرند (برای شستن بینی). به اینصورت که مقدار کمی از سرم را کف دست ریخته و با دم مقدار کمی از آن را به داخل دماغ می کشند و سپس با بازدم دماغ را شستوشو می دهند. شما برای این کار می توانید از اسپری های مخصوص دماغ موجود در داروخانه ها بهره ببرید (دکوسالین). برای شستوشوی گلو (قرقره کردن)، آب نمک باید شوری ملایمی داشته باشد؛ و اگر ولرم هم باشد چه بهتر.

 • نوشیدن مایعات گرم مانند شیر نه تنها تا حد زیادی باعث تسکین شما می شود بلکه اگر در اثر مصرف آنتی بیوتیک (که اصولا آب بدن را کم می نمایند) یا دارو های دیگر شیر شما کم شده، میزان فراوری شیر را بیشتر می نماید. مصرف مایعات در دوره بیماری شما باعث می شود بدن تان قوی تر شده و حتی زودتر بهبود یابید.

 • تحقیقات اخیر نشان می دهد اگر پس از دیدن اولین علایم سرماخوردگی تا 24 ساعت بعد زینک یا مواد غذایی حاوی زینک مصرف کنید دوره بیماری تان کوتاه تر می شود. زینک بطور کل سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می نماید. پس از دکترتان بخواهید در نسخه اش شربت زینک را فراموش نکند.

 • این ریه های درمانده از مریضی و آلودگی را هم به بخور مهمان کنید. شما می توانید این کار را در حمام انجام دهید یا از دستگاه بخور بهره ببرید.

 • برای شیر دادن به کودکتان، قبل از شیر دادن حتما دست های خود را بشویید. این کار از ابتلای کودکتان به سرماخوردگی تا حد زیادی جلوگیری می نماید. استفاده از ماسک هم می تواند موثر باشد. بطور کل راه انتقال سرماخوردگی آب دهان، بینی و اشک چشم است. شما باید از تماس یا تنفس این ها توسط نوزادتان جلوگیری کنید. اما شیردهی را تا جایی که امکان دارد قطع نکنید. اجازه دهید او از آنتی بادی هایی که بدن شما برای مقابله با سرماخوردگی آزاد نموده است و در شیر شما هم موجود است بهره مند شود.

مشورت با پزشک متخصص خود را از قلم نیاندازید. پزشکان با بیماران متعددی سر و کار دارند. هیچوقت از پرسیدن نترسید و به سراغ پزشکی بروید که می دانید به حرف های شما گوش می دهد و نگرانی های شما را درباره سرماخوردگی در دوران شیردهی رفع می نماید. از طرف دیگر سوالات خود را در انتهای همین صفحه در بخش ارسال نظر با گروه خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 178

به "بایدها و نبایدهای سرماخوردگی در دوران شیردهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدها و نبایدهای سرماخوردگی در دوران شیردهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید