برترین راه های کنار آمدن با سوگ

به گزارش پرشین بلاگ، از دست دادن دوستان و خانواده در برهه های مختلفی از زندگی انسان های بیشماری را با خود درگیر می نماید. بعضی از انواع سوگواری فرد سوگوار را با مسائل زیادی روبرو خواهند کرد.

برترین راه های کنار آمدن با سوگ

کنار آمدن با سوگ با تمام تأثیراتی که بر سلامتی ما می گذارد یکی از مهم ترین گام هایی است که برای افرادی که با مشکل سوگ دست و پنجه نرم می نمایند ضروری به نظر می رسد. شدت و مدت سوگواری از فردی به فرد دیگر فرق دارد و به عواملی مانند مکانیسم های مقابله ای افراد، مفهوم فقدان و سیستم حمایتی روان آن ها بستگی دارد. با ما در خبرنگارانمگ همراه باشید.

اثرات سوگ بر سلامتی

همه ما در مقطعی از زندگی خود غم و اندوه از دست دادن فردی از اعضای خانواده و دوستان را تجربه خواهیم کرد. غم و اندوه ناشی از این فقدان ممکن است تا مدت های طولانی همراه ما باقی بماند اما این اندوه تأثیری چشمگیر بر سلامت جسم و روان ما خواهد گذاشت و کنار آمدن با سوگ از این منظر اهمیتی بسزا می یابد. با هم چند مورد از این تأثیرات را مرور می کنیم.

 1. تأثیر عاطفی

کنار آمدن با سوگ به شیوه ای هیجانی می تواند منجر به بروز طیف وسیعی از احساسات، از جمله غم، خشم، احساس گناه، عذاب وجدان، اضطراب و تنهایی گردد. این احساسات شدید در طولانی مدت طاقت فرسا بوده و بر سلامت روان رد پایی عمیق برجا می گذارند. مسائل کم خوابی و بی خوابی ناشی از سوگ نیز از همین تأثیر عاطفی ناشی می گردد.

 1. اثرات جسمانی

سوگواری ممکن است باعث علائم فیزیکی مستقیمی مانند احساس خستگی و بدن درد، سرگیجه و تاری دید، تغییر در اشتها، سردرد یا حالت تهوع نیز بگردد. علاوه بر این استرس ناشی از عزاداری سیستم ایمنی بدن را تضعیف نموده و فرد را مستعد ابتلا به بیماری ها خواهد نمود. کنار آمدن با سوگ فرد سوگوار را از اثرات جسمانی اینچنینی محافظت خواهد نمود.

 1. سلامت روان

عزاداری اگر برای مدت طولانی به شیوه ای آسیب زننده ادامه پیدا می نماید خطر ابتلا به بیماری های روانی مانند افسردگی حاد، اضطراب، یا اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) را افزایش خواهد داد. علاوه بر آن احتمال بروز بیماری های روانی نهفته در افراد پس از سوگواری عمیق نیز بسیار زیاد خواهد بود. کنار آمدن با سوگ نه تنها برای افرادی با زمینه های ژنتیکی بیماری های روانی بلکه برای افرادی که این زمینه ارثی را ندارند نیز ضروری و حیاتی خواهد بود.

 1. سلامت قلب و عروق

استرس ناشی از غم و اندوه و کم خوابی و تغییر اشتها که منجر به تغییر سبک زندگی فرد سوگوار می شوند می توانند بر سیستم قلبی عروقی او نیز تأثیرگذار باشند. کنار آمدن با سوگ مسائل افزایش فشار خون و ضربان قلب ناشی از سوگواری و به تبع آن احتمال بیماری های قلبی را در فرد سوگوار کاهش خواهند داد.

 1. اختلال در عملکرد ایمنی بدن

هورمون های استرس که با غم و اندوه ارتباطی مستقیم دارند سیستم ایمنی بدن را سرکوب نموده و توانایی بدن را در مبارزه با عفونت ها و بیماری ها کاهش می دهند. این نقص سیستم ایمنی می تواند بعلاوه منجر به بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی گردد و اثراتی جبران نا ئذیر بر سلامت فرد سوگوار باقی بگذارد.

 1. مکانیسم های مقابله ای

بعضی از افراد ممکن است برای مقابله با اندوه ناشی از سوگ به مکانیسم های مقابله ای ناسالمی مانند سوء مصرف مواد یا مصرف بیش از حد الکل و دخانیات روی آورند. این تغییر در سبک زندگی نیز برای افراد اثراتی بر جا می گذارد که اصلاح آن به سادگی ممکن نخواهد بود. کنار آمدن با سوگ به وسیله روشی مناسب به فرد سوگوار یاری می نماید تا با کمترین مقدار آسیب این دوره غم بار زندگی خود را پشت سر بگذارد.

 1. تأثیر بر روابط

افراد عزادار ممکن است توقعاتی در قبال سوگ خود از اطرافیان داشته باشند که برآورده نشدن این انتظارات و تشدید احساس تنهایی و میل به انزوا آن ها را هرچه بیشتر به سوی تغییر روابط با دوستان و اعضای خانواده سوق خواهد داد. انزوایی که نه تنها یاریی به فرد سوگوار نمی نماید بلکه یأس و اضطراب زیادی را بر فرد وارد می نماید. کنار آمدن با سوگ در فضایی سالم با یاری دوستان و اطرافیان فرد داغدیده یاری بزرگی برای او خواهد بود.

توجه به این نکته لازم است که عزاداری یک فرآیند طبیعی و ضروری برای بهبودی پس از فقدان است. با این حال، اگر غم و اندوه بسیار شدید گردد یا به طور قابل توجهی در عملکرد روزانه اختلال ایجاد کند، جستجوی حمایت از دوستان، خانواده یا متخصصان سلامت روان ضروری خواهد بود.

پیشنهادهایی برای کنار آمدن با سوگ

مشاوره یا درمان می تواند ابزارها و راهبردهای مقابله ای را برای گذر از فرآیند سوگواری به روشی سالم تر فراهم کند. شیوه سوگواری و مواجهه با غم و اندوه در هر فرد منحصر به خود اوست و هیچ جدول زمانی مشخصی برای آن وجود ندارد، بنابراین شکیبای و دلسوز بودن برای خود در این مسیر ضروری به نظر می آید. اگر در تجربه سوگ هستید، چند پیشنهاد ممکن است به شما در این مسیر یاری برسانند.

 1. به خود اجازه غصه خوردن بدهید

بخشی از کنار آمدن با سوگ در این موضوع نهفته است که فرد سوگوار غم و اندوه خود را به رسمیت بشناسد. غم و اندوه یک واکنش طبیعی به از دست دادن است و تجربه طیف وسیعی از احساسات مانند غم و اندوه، عصبانیت، احساس گناه یا حتی بُهت ناگزیر خواهد بود. مهم است که فرد سوگوار به خود اجازه غمگین بودن بدهد.

 1. در پی حمایت باشید

در مسیر کنار آمدن با سوگ خود را منزوی نکنید. با دوستان، خانواده یا گروه های حمایتی که به حرف های شما گوش می نمایند در ارتباط بمانید و نگذارید که دلخوری های ناشی از زودرنجی دوران سوگواری شما را تنها کند. صحبت در خصوص احساساتتان به شما در پردازش و منطقی سازی احساسات یاری نموده و نقش درمانی خواهند داشت.

 1. مراقب خود باشید

سوگواری از نظر جسمی و روحی فرآیندی طاقت فرسا و خسته نماینده خواهد بود. مطمئن شوید که به مقدار کافی استراحت می کنید، خوب غذا می خورید و در فعالیت هایی شرکت می کنید که به شما آرامش می بخشند.

درست است که کنار آمدن با سوگ حواس شما را از آنچه به بدن و سلامتی شما ربط دارد منحرف خواهد نمود اما کوشش کنید تا تغذیه و خواب مناسب خود را داشته باشید.

 1. احساسات خود را بیان کنید

راه های سالمی برای بیان احساسات خود پیدا کنید، با اطرافیان معاشرت کنید یا در دفترچه روزانه خود به صورت منظم یادداشت برداری کنید. اگر به هنر علاقه مندید می توانید به وسیله پرداختن به هنر مورد علاقه خود؛ موسیقی، نقاشی، سفالگری و … به بیان احساسات خود بپردازید و کنار آمدن با سوگ را در این مسیر پی بگیرید.

 1. در پی یاری حرفه ای باشید

اگر احساس می کنید که به تنهایی قادر به کنار آمدن با سوگ خود نیستید حتما از متخصصین امر یاری بگیرید. همان طور که در بالا اشاره شد این غم واندوه در طولانی مدت شما را از پا در خواهد آورد و به همین علت رجوع به کسانی که برای یاری به شما درس خوانده اند ضروری به نظر می رسد.

نتیجه گیری

مهم ترین گام در کنار آمدن با سوگ این است که شیوه خود را برای مواجهه با سوگ برگزینید. ممکن است راهی که برای شما مناسب است برای فرد سوگوار دیگری مناسب نباشد. می توانید از تشریفات خاص سوگواری یاری بگیرید و در برهه های مختلف مراسم یادبودی برای فرد متوفا در نظر بگیرید.

درمان غم و اندوه فرآیندی نیازمند زمان است و هیچ جدول زمانی مشخصی برای ادامه کار وجود ندارد. هنگام عبور از فرآیند سوگواری با خود شکیبا و مهربان باشید. خاطرات و تجربیات مثبت مشترک با فرد درگذشته را دوره کنید.

ارج نهادن به این لحظات می تواند احساس آرامش و ارتباط را به ارمغان بیاورد. مهم است که اذعان داشته باشید فرد از دست رفته برای همواره از کنار شما رفته است و این فقدان دائمی خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: طاعون پایکوبی: عجیب ترین هیستری جمعی در تاریخ را بخوانید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 3 مرداد 1402 بروزرسانی: 3 مرداد 1402 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 965

به "برترین راه های کنار آمدن با سوگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین راه های کنار آمدن با سوگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید