تاثیر چشمگیر کلیه در تصفیه خون!

به گزارش پرشین بلاگ، فشار خون بالا خصوصاً در افراد مسن بسیار شایع است.تقریباً در حدود یک نفر از هر چهار نفر از فشار خون بالا رنج می برند. در بیماران جوانتر در مردان شایعتر است ولی در سنین بالاتر در زنان بیشتر از مردان دیده می گردد. به طور کلی با افزایش سن خطر ابتلا افزایش می یابد.

تاثیر چشمگیر کلیه در تصفیه خون!

به گزارش خبرنگاران به نقل از سایت پزشکان، به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، فشار خون بالا که یکی از بیماری های شایع عصر حاضر و مهمترین عامل ابتلا به بیماری های خطرناک قلبی و عروقی است در کوچکترین و انتهایی ترین بخش های کلیه تنظیم می گردد.

اکنون مطالعات جدید دانشمندان حاکی از نقش مهم و حیاتی کلیه ها در کنترل فشار خون است.

این عضو از میلیون ها واحد کاری موسوم به نفرون ساخته شده که ضایعات را از خون خارج و بعضی مواد را دوباره بازیافت می نماید و در نهایت آنچه را که باقی می ماند به وسیله ادرار دفع می نماید.

به گفته دانشمندان مرکز علوم سلامت دانشگاه تگزاس، بخش انتهایی نفرون ها با کنترل میزان سدیم در خون به تنظیم فشار خون یاری می نماید.

آنها نشان دادند کنترل میزان سدیم توسط نفرون انتهایی تحت کنترل یک سامانه تنظیم محلی است.

محققان با انجام آزمایش هایی بر روی موش ها دریافتند، نبود این سامانه منجر به افزایش فشار خون می گردد که در اثر احتساب نامناسب نمک توسط کلیه ها ایجاد می گردد.

جیمز استوکند استاد فیزیولوژی این مرکز گفت: این تحقیقات نخستین شواهد شفاف و روشن از سامانه کنترل فشار خون در نفرون انتهایی کلیه است.

بسیاری از داروهایی درمان فشار خون مهار نمک در کلیه را هدف قرار می دهند. اکنون این کشف می تواند به ارائه شیوه های درمانی جدیدی برای کاهش فشار خون منجر گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 24

به "تاثیر چشمگیر کلیه در تصفیه خون!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر چشمگیر کلیه در تصفیه خون!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید