تعویض تاکسی های فرسوده به کجا رسید؟

به گزارش پرشین بلاگ، تهران (پانا) - طرح نوسازی تاکسی های فرسوده از سال 95 آغاز شد. در این 5 سال تا به امروز 82 هزار و 909 دستگاه تاکسی فرسوده نوسازی شده است، اما همچنان 192 هزار تاکسی در سراسر کشور به سن فرسودگی رسیده اند که در صف نوسازی قرار دارند. البته از ابتدای امسال تا 20 آبان ماه تعداد 5 هزار و 875 تاکسی نوسازی و تحویل متقاضیان شده است.

تعویض تاکسی های فرسوده به کجا رسید؟

به گزارش ایران، در سال های 94 تا 95 به خاطر ثبات قیمت خودرو و پرداخت تسهیلات نوسازی از سوی بانک ها، نوسازی تاکسی های فرسوده شتاب بیشتری گرفت و حدود 64 هزار خودرو نوسازی شد. آن طور که مرتضی ضامنی، مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور می گوید در هیچ سالی فرایند نوسازی تاکسی های فرسوده متوقف نشد، اما به دلیل افزایش نرخ خودرو و نبود تسهیلات بانکی از سال 97 این فرایند کند و قطره چکانی شد:ما سال 96 تا تابستان سال 1400 شاهد افزایش 255 درصدی نرخ پژو و 299 درصدی نرخ سمند بودیم که با این نوسان قیمت و بدون تسهیلات ارزان قیمت، رانندگان توان اقتصادی برای تهیه خودرو با این قیمت را ندارند و نیاز است که تسهیلات بانکی بیشتری پرداخت شود.

او با اشاره به فعالیت 318 هزار خودرو تاکسی در کشور و 76 هزار خودرو در تهران می گوید: براساس مصوبه هیأت وزیران تاکسی هایی که به سن 10 سال رسیده اند مشمول فرسودگی می شوند. اما با وجود تمام مشکلاتی که وجود داشت، توانستیم از سال گذشته دوباره فرایند نوسازی را فعال کنیم. اگرچه در ابتدای سال 99 به مشکل الزام مندرج در آیین نامه قانون هوای پاک مبنی بر ارتقای سطح آلایندگی خودروهای تولیدی از استاندارد یورو 4 به یورو 5 برخوردیم، اما خودروساز آماده اجرای آن نبود. در نهایت با موافقت سازمان حفاظت محیط زیست مجوز نوسازی 5 هزار تاکسی با استاندارد یورو 4 صادر شد. هم اکنون فرایند نوسازی ناوگان تاکسیرانی با تحویل خودرو با استاندارد یورو 5 ادامه دارد و خودروهای تحویلی سمند و پژو 405 است. یکی از دلایل کند شدن فرایند نوسازی ناوگان عدم همکاری دولت در ارائه تسهیلات بانکی و همین طور افزایش قیمت بود.

براساس قانون هوای پاک مصوب سال 96 مجلس، دولت موظف است از محل صرفه جویی حاصل از بهبود و مدیریت سوخت ناشی از اجرای این قانون ساز وکار و تسهیلات ارزان قیمت 4 درصد برای جایگزینی خودروهای فرسوده را با پرداخت 10 ساله فراهم کند. ما از دولت می خواهیم تا به فرایند نوسازی سرعت بخشد. ضامنی می گوید: از سال 86 و در راستای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها دولت 50 درصد از حق بیمه رانندگان را در قالب یارانه دولتی پرداخت می کند. مسئله ای که وجود دارد این است که اطلاعات رانندگان از سال 92 به بعد از سوی سازمان تأمین اجتماعی به روزرسانی نشده است و این سازمان از سال 92 تا امسال از قبول فهرست های تازه و به روز کردن فهرست ها خودداری می کند. البته ما آمادگی داریم تا با آنها همکاری کنیم.

قیمت های خودرو بالاست، نمی توانیم تعویض کنیم

مؤمنی راننده تاکسی می گوید: از زمان ثبت نام تا زمانی که خودرو را تحویل می دهند، حداقل 45 روز تا حداکثر سه ماه طول می کشد. مشکل اینجاست که در این زمان چون خودروی ما فرسوده است مرتب دچار مشکل می شود و ما به تعمیر و تعویض قطعات نیاز پیدا می کنیم. خب اگر این زمان حتی به خاطر بدعهدی خودروساز ها هم طول نکشد، باز زمان زیادی است و ارزش ندارد که هزینه اضافی کنیم چون در نهایت خودرو باید اسقاط شود. برای همین خیلی ها در این مدت بیکار می شوند. آقای عزیزی راننده دیگری می گوید: نرخ برای سمند 56 میلیون تومان و برای پژو 46 میلیون تومان است که نرخ پارسال است اما معلوم نیست که دوباره نرخ تغییر می کند یا نه. استرس افزایش قیمت ها بیشتر روی ماست. شما در نظر بگیرید که این پول حدود سه ماه در بانک می ماند اما در ازای آن هیچ سودی به ما نمی دهند. تسهیلات سازمان تاکسیرانی 90 میلیون تومان است که قسط آن ماهانه یک میلیون و 800 هزار تومان می شود و 5 سال هم طول می کشد. البته اگر بانک کارشکنی نکند و بموقع وام بدهد. الان فقط تحویلی ایران خودرو را داریم و سایپا ماشین نمی دهد. اما همین خودرویی هم که به ما تحویل می دهند، کیفیت آن بسیار پایین است و گاهی مجبور می شویم که قطعات نو را تعویض کنیم یا مثلاً مشکل اتصال برق دارد و بعد از یک مدت کوتاه به سرویس اولیه نیاز پیدا می کند که 700-800 هزار تومان خرج روی دست ما می گذارد.

خانم فرهادی راننده خطی دیگری می گوید: مشکل اصلی مراکز اسقاط است. الان در ازای پراید 14 میلیون تومان و برای سمند 20 میلیون تومان به ما می دهند اما اگر قطعه ای خراب باشد، یا ماشین روشن نشود، از این مقدار کم می کنند. مثلاً اگر خودرویی کپسول گاز نداشته باشد 5 تا 7 میلیون تومان از راننده کم می کنند یا ایرادات زیادی می گیرند که داد راننده را بالا می برد.

توان پرداخت اقساط را نداریم

فرهاد مفتح، راننده خطی دیگری می گوید: اقساط سنگین اجازه نمی دهد برای نوسازی مراجعه کنیم. خودروی من مدل 88 است ولی از نظر اقتصادی توان پرداخت اقساط را ندارم. امیر محمدی هم می گوید که ساختار موتوری پژو غیراستاندارد است و با توجه به آب و هوای گرم ایران، این خودرو برای تاکسی مناسب نیست. سایپا هم که فعلاً محصولی تحویل نمی دهد. در حالی که در همه جای دنیا بهترین خودروها برای تاکسی است.

موسی سیدی راننده دیگری می گوید که سال گذشته ثبت نام کردم، پیامک وام 90 میلیونی هم برایم ارسال شد اما همانجا خواستند برای سمند بلافاصله 56 میلیون تومان واریز کنم که در توانم نبود. مدل خودروی سمند من سال 87 است.

شاهرخ نعیمی تاکسیران دیگری می گوید که از مردادماه برای پژو 405، مبلغ 40 میلیون تومان واریز کرده ام 18 مهر برایم پیش فاکتور صادر شد که با ایران خودرو تماس گرفتم و خودرو حاضر بود، اما مبلغ قسط ها از حالا ذهنم را درگیر کرده است. پورسمیعی هم می گوید که اوایل شهریورماه پول واریز کرده ام اما بعد از سه ماه که با تاکسیرانی تماس گرفتم، با بی احترامی گفتند اگر نمی خواهی، بیا و پولت را پس بگیر. به مسئول نوسازی گفتم با افزایش نرخ خودرو چه اتفاقی برای ما می افتد؟ گفت تا زمانی که تاکسی تازه تحویل نگرفته ای مشمول افزایش قیمت می شوی. صادقی راننده دیگری می گوید: تا دو سال قبل دولت 20 درصد از نرخ تاکسی را به کارخانه پرداخت می کرد سال 97 قیمت پژو 405، درب کارخانه 32 میلیون بود که تاکسی را با نرخ 27 میلیون تحویل می دادند اما الان سه سال است که این قانون اجرا نمی شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 دی 1400 بروزرسانی: 2 دی 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 592

به "تعویض تاکسی های فرسوده به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعویض تاکسی های فرسوده به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید