تواتارا این بار در مرکز فضایی کندی با قاطعیت رکورد خودروهای خیابانی را شکست

به گزارش پرشین بلاگ، پس از ثبت رکورد قبلی که با حرف و حدیث هایی همراه شده بود، این بار تواتارا در مرکز فضایی کندی، با قاطعیت رکورد سرعت را شکست تا به سریع ترین خودروی خیابانی تبدیل شود.

تواتارا این بار در مرکز فضایی کندی با قاطعیت رکورد خودروهای خیابانی را شکست

ماه اکتبر (مهر) گذشته بود که جرود شلبی (Jerod Shelby) بنیان گذار و مالک SSC Northe America یک هایپرکار تواتارا (Tuatara) با قدرت 1750 اسب بخار را به صحرای نوادا برد و بیان نمود که با سرعت متوسط 508.73 کیلومتر بر ساعت (316.11 مایل بر ساعت) رکورد سرعت خودروهای خیابانی را شکسته است. اما برخی کاربران در اینترنت از ناسازگاری اندازه گیری ها و نظارت ناکافی بر عملکرد خودرو سخن گفتند و ثبت رکورد را معتبر ندانستند.

تردیدهایی که شلبی و SSC برای رد آن تلاش های دوباره ای را ترتیب دادند. از جمله ماه گذشته یکی از این تلاش ها به دلیل مشکل فنی ناکام ماند. اما در آخرین آزمایش، تیم تواتارا برای ثبت رکوردی دیگر در فلوریدا و مرکز فضایی کندی مستقر شدند. رکوردی که تا پیش از این و از سال 2017 در اختیار کونیگزگ آگرا آر اِس (Koenigsegg Agera RS) با میانگین سرعت 447.19 کیلومتر بر ساعت بود.

شلبی در خصوص دقت اندازه گیری ها در این رکوردگیری دوباره گفت: ما تجهیزات ریس لاجیک (Racelogic) را به همراه وی باکس (VBOX)، لایف ریسینگ (Life Racing)، گارمین (Garmin) و IMRA را که مخصوص انجمن بین المللی مسابقه مایل است، به کار بردیم. بدین ترتیب از تجهیزات چهار گروه استفاده کردیم و پرسنل سه گروه از آن ها هم در هنگام رکوردگیری حضور داشتند.

وی افزود: اما در مرحله اجرایی به نظر می رسد که همه افراد جامعه اتومبیل رانی به ریس لاجیک و وی باکس به عنوان معتبرترین ابزار اندازه گیری نگاه می کنند، بنابراین چندین سیستم اندازه گیری پشتیبان را در خودرو نصب کردند.

جیم لاو (Jim Lau) کارشناس اندازه گیری سرعت در محل، صحت نتایج تازه را تأیید کرد و اطمینان داد که تواتارا در راستا شمالی خود 450.1 کیلومتر بر ساعت (279.7 مایل بر ساعت) و در راستا جنوب به 460.4 کیلومتر بر ساعت (286.1 مایل بر ساعت) رسیده است. هر دو این راستاها به فاصله یک ساعت از یکدیگر کامل شده اند و میانگین سرعت 455.2 کیلومتر بر ساعت (282.9 مایل بر ساعت) بود که به اندازه کافی برای شکستن رکورد قبلی کونیگزگ کافی است.

این کارشناس ثبت سرعت گفت: من هم مانند بسیاری از علاقه مندان به اتومبیل، در نخستین رکوردگیری، فیلم اصلی SSC را دیدم و درباره ادعاهای سرعت پرسش هایی داشتم و تعجب کردم که چرا آن ها از VBOX برای تأیید حداکثر سرعت فوق العاده خود استفاده نکرده بودند. اما برخلاف دیگر علاقه مندان، شانس حضور در رکوردگیری دوباره را که تجهیزات ما هم در آن حضور داشت، یافتم.

در طول تلاش ماه اکتبر (مهر) شلبی و تیمش از جمله الیور وب به عنوان راننده برنده مسابقات اتومبیل رانی و جیسون کاستریوتا طراح خودرو، بر ثبت رکوردی بالاتر از 300 مایل بر ساعت تأکید داشتند اما این بار به این عدد نزدیک نشدند. درباره علت این اختلاف، شلبی تأکید کرد که این رکوردگیری از جهات بسیاری با قبلی متفاوت بود.

وی درباره باند ناسا گفت: ما فقط 2.3 مایل (3.7 کیلومتر) برای منطقه شتاب داشتیم اما در جاده صحرای نوادا این عدد 6 تا 7 مایل (9.6 تا 11.3 کیلومتر) است. از سویی فقط 0.7 مایل (1.12 کیلومتر) مسافت برای کاهش سرعت داشتیم. بنابراین، هنگامی که سرعت به 287 مایل بر ساعت رسید باید برای ترمز دریافت آماده می بودیم تا از باند فراتر نرویم.

تیم تواتارا همچنین به دلیل یک عامل سوم به همین سرعت بسنده کرد. در رکوردگیری قبلی الیور وب به عنوان راننده ی خودرو ابراز امیدواری کرده بود که دیگر هرگز این سرعت خطرناک را تجربه نکند. به همین دلیل هم این بار یک راننده غیرحرفه ای، یعنی لری کاپلین (Larry Caplin) که صاحب این خودرو هست راستا را طی کرد. شلبی در این باره تأکید کرد که جدا از تمرین طی چند ماه گذشته، کاپلین زمان زیادی برای رانندگی با خودروهایی بالاتر از 200 مایل بر ساعت نداشت.

او گفت: ما هنگام انجام اولین دور از دو دور رکورد، هنوز حدود 300 اسب بخار کمتر از حداکثر قدرت بودیم. شایان ذکر است که توتارا تنها با بنزین E85 قدرتی برابر با 1750 اسب بخار تولید می کند و با 91 اکتان، موتور توربو دوقلو 5.9 لیتری V-8 آن قدرت 1350 اسب بخار دارد. علاوه بر این در آزمایش اخیر جعبه دنده خودرو هم نسبت به راستاهای قبلی عوض شده تا در مسافت محدود امکان شتاب دریافت کافی باشد.

با این وجود شلبی تأکید کرد که همه این ها گام هایی در راستا پیشرفت و دست یابی به بیشینه سرعت است. وی گفت: هنوز در حال پیشرفت هستیم و کارهای بیشتری را در آینده پیش رو داریم. او معتقد است که خودروی تواتارا می تواند از سد 300 مایل بر ساعت بگذرد: پرسش این است که آیا می توانیم رکورد 300 مایل بر ساعت را تنها در مسافتی با طول 2.3 مایل (3.7 کیلومتر) بشکنیم؟

عکس کاور: نمایی از خودروی اس اس سی تواتارا در کنار مدل Inspiration شاتل های فضایی ناسا در مرکز فضایی کندی

Credit: SSC North America

منبع: Car and Driver

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 150

به "تواتارا این بار در مرکز فضایی کندی با قاطعیت رکورد خودروهای خیابانی را شکست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تواتارا این بار در مرکز فضایی کندی با قاطعیت رکورد خودروهای خیابانی را شکست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید