داروهای ضدسرطان با نانو ذرات جدید از راه می رسند

به گزارش پرشین بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، محققان آلمانی پیروز به ابداع نانوذراتی تازه شده اند که می توان داروهای ضدسرطان را در درون آنها گنجاند. نانوذرات یادشده داروها را به طور دقیق به درون تومورهای سرطانی منتقل می نمایند. داروهای یادشده تنها در درون محیط این سلول ها حل و فعال می شوند و در نتیجه سلول های سالم بدن آسیبی نمی بینند.

داروهای ضدسرطان با نانو ذرات جدید از راه می رسند

این روش فزونی آشکاری بر بعضی روش های درمانی دیگر متداول برای مقابله با سرطان مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی دارد که در هر دوی این روش ها سلول های سالم بدن نیز آسیب می بینند و فرد با درد و عوارض جانبی متعددی دست و پنجه نرم می نماید.

نانوذرات یادشده متخلخل هستند و باعث ایجاد حساسیت و واکنش نامناسب سیستم ایمنی بدن نیز نمی شوند. بخش عمده داروی ضد سرطانی مذکور را کلسیم و سیترات تشکیل می دهد که اثر درمانی مناسبی بر روی تومورهای سرطانی دارد.

یک لایه از جنس لیپید روی این نانوذرات را پوشانده که تنها در درون سلول های سرطانی تجزیه شده و اجازه آزاد شدن داروها را می دهد. لیپید یک لایه دارای ترکیبات آلی از جنس هیدروکربن است که معمولاً در آب حل نمی گردد، اما در بیشتر حلال های غیرقطبی و آلی حل می گردد. لیپیدها در ساختار خود دارای اتم های اکسیژن، نیتروژن، فسفر و هیدروژن هستند.

تا به حال از این روش برای نابودی 40 تا 70 درصد از تومورهای سرطانی در موش ها استفاده شده و تأثیرگذاری آن به خصوص بر روی تومورهای تهاجمی تر بیشتر بوده است. همچنین بعد از گذشت دو ماه از استفاده از این روش درمانی عوارض جانبی خاصی در موش ها مشاهده نشده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 85

به "داروهای ضدسرطان با نانو ذرات جدید از راه می رسند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروهای ضدسرطان با نانو ذرات جدید از راه می رسند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید