ستاری: این جایزه مصطفی(ص) ابزاری برای تقویت ارتباطات بین المللی است، توان علمی جهان اسلام به جهان نمایش داده می گردد

به گزارش پرشین بلاگ، یازدهمین نشست شورای سیاستگزاری جایزه مصطفی(ص) با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و جمعی از اعضای این شورا برگزار گردید.

ستاری: این جایزه مصطفی(ص) ابزاری برای تقویت ارتباطات بین المللی است، توان علمی جهان اسلام به جهان نمایش داده می گردد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یازدهمین نشست شورای سیاستگزاری جایزه مصطفی(ص) با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و جمعی از اعضای این شورا برگزار و گزارشی از فرایند اقدامات انجام شده برای برگزاری چهارمین دوره آن ارائه شد.

جایزه مصطفی(ص)، جایزه عالی علم و فناوری است که هر دو سال یک بار به دانشمندان برتر جهان اسلام در حوزه های علوم و فناوری نانو، علوم و فناوری ارتباطات و اطلاعات، علوم و فناوری زیستی و پزشکی و طرح برتر در دیگر رشته ها اعطا می گردد. این رویداد با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می گردد.

علم را نمی توان حصارکشی کرد

ستاری در این نشست با اشاره به اهمیت جایزه مصطفی در جهان، گفت: این جایزه فرصت خوبی برای ایران است تا به یاری آن ارتباطات بین المللی خود را تقویت و فرایند شناسایی و استفاده از توان دانشمندان مسلمان را تسهیل کند. این جایزه توان و ظرفیت علمی جهان اسلام را به جهان نشان می دهد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: با کوشش های انجام شده حدود 10 تا 12 هزار ایرانی غیرمقیم با کشور در ارتباط هستند و حدود 2 هزار نفر نیز به کشور بازگشته اند. این به معنای استفاده از توان و ظرفیتی قابل توجه و اثرگذار برای توسعه فناورانه کشور است.

رییس شورای سیاستگزاری جایزه مصطفی با بیان اینکه نمی توان برای علم حصار کشید، گفت: جایزه مصطفی فرصتی مناسب است تا از ظرفیت های موجود علمی در سطح جهان به نفع کشورهای اسلام و در راستای توسعه فناورانه ایران بهره برد. نباید برای علم و فناوری حصاری قائل شد.

رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین بیان نمود: من اعتقاد دارم که باید تعداد و تنوع کشورهای اسلامی برای مشارکت در این جایزه بیشتر گردد. مثل کشورهایی که ظرفیت بالای علمی دارند و هنوز شناخته شده نیستند. این کار ارتباطات بین المللی میان کشورهای اسلامی را بیشتر می نماید. ایران هم می تواند از این فرصت برای تقویت توان علمی و برقراری ارتباط با دیگر کشورها استفاده کند.

مشارکت بیش از 1500 نفر از کشورهای مختلف در دوره پیشین جایزه

همچنین مهدی صفاری نیا مدیر بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) در این رویداد گفت: این بنیاد کوشش نموده است تا در راستای هم افزایی، ارتباط بین کشورها و شخصیت های مهم علمی جهان اسلام را تقویت کند. محورهای ماموریت بنیاد مصطفی(ص) در راستای شبکه سازی، ظرفیت سازی، گفتمان سازی و اعتبار بخشی تعریف شده است.

وی ادامه داد: در زمینه شبکه سازی 1200 نفر از 32 کشور در فرآیند داوری مورد توجه قرار گرفتند که از این تعداد با بیش از 400 نفر از آنها ارتباط علمی ادامه یافته است.

صفاری نیا اضافه نمود: در کنار رقابت اصلی، برنامه های دیگری نیز تعریف شده است که هر دوره برگزار می گردد، برای نمونه یک رقابت ویژه اساتید دانشگاهی کشورهای جهان اسلام نیز تدارک دیده شده است که در دوره پیشین شرکت نمایندگانی از 25 کشور حضور یافتند. برگزاری رقابت دانش آموزی یکی دیگر از رویدادهای جنبی این جایزه است که به قصد ترغیب و تشویق نوجوانان مسلمان به قدم گذاشتن در جهت علم، بر پا شده است.

دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص)، با اشاره به اهمیت توسعه ارتباطات تجاری و علمی در جهان اسلام گفت: برای توسعه تبادل تجاری در زمینه فناوری میان کشورهای اسلامی همچنین یک رویداد ویژه سرمایه گذاری نیز توسط بنیاد جایزه مصطفی (ص) برگزار می گردد، در دوره قبل 500 نفر از 15 کشور مختلف در این رخداد حضور داشتند. برنامه استپ نیز به همین دلیل اجرایی شد که کوشش دارد تا ظرفیت های علمی کشورهای مسلمان را در مبارزه با کرونا تجمیع کند.

صفاری نیا توجه به نسل جوان را پر اهمیت شمرد و اضافه نمود: در مسابقه دانش آموزی نور که ویژه دانش آموزان برگزار گردید در دوره قبل بیش از 2400 دانش آموز حضور یافتند و فراخوان دوره جدید آن نیز منتشر شده است. همچنین بخشی از سایت انگلیسی زبان جایزه به انتشار و هم رسانی موفقیت های علمی دانشمندان مسلمان اختصاص یافته است که با استقبال شایانی نیز روبرو شده است.

رئیس پارک فناوری پردیس همچنین گفت: برای اهداء این جایزه هیچ پولی از دولت دریافت نشده است، بلکه با ایجاد یک صندوق نیکوکاری، بیش از 500 نفر از خیرین منابع اقتصادی مورد احتیاج جایزه را تامین کردند. تا کنون نیز مبلغ 3 میلیون دلار جایزه پرداخت شده است. بازتاب برگزاری این رویداد نیز بسیار خوب بوده است و رسانه های معتبری مانند نیویورک تایمز و گاردین به آن پرداخته اند و در کل در 23 کشور بیش از 160 مورد محتوا در رابطه آن فراوری شده است.

برگزاری جایزه مصطفی منطبق با استانداردهای جهانی

در ادامه جلسه شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی، غلامحسین حلوایی معاون علمی، فناوری و نوآوری بنیاد مصطفی(ص) نیز در ارائه گزارش خود، گفت: اهداء این جایزه و برگزاری مراسم حاصل 20 هزار نفر ساعت کار همکاران است و کوشش نموده ایم تا این فرایند با استانداردهای جهانی انجام گیرد. در حال حاضر نیز علاوه بر انتشار عمومی فراخوان، آن را به صورت خصوصی برای 4000 شخص حقیقی و حقوقی نیز در سراسر جهان ارسال نموده ایم.

حلوایی اضافه نمود: تمرکز جایزه مصطفی(ص) بیشتر بر محصول و اثر برامده از علم است، این اثر باید ارزش اضافه نموده ایجاد نموده باشد و در کشورهای مسلمان نیز تاثیر گذار باشد. خود صاحب اثر نیز باید یک دانشمند شناخته شده باشد. هیات داوران جایزه مصطفی(ص) از کشورهای مختلف انتخاب شده اند که فرآیند داوری را با دقت بالای انجام می دهند.

در ادامه این جلسه، اعضای شورای سیاستگذاری نکات و موارد مختلفی را مورد آنالیز قرار دادند، لزوم توجه به دانشمندان مقیم کشورهای اسلامی، عمل به مصوبات انقلاب فرهنگی، توجه به دانشمندان برجسته ایرانی و توجه به طرح های مساله محور به جای اهتمام به طرح های مقاله محور، از جمله بعضی نکات مطروحه در این جلسه بود.

دینافرایند از اعضای شورا نیز در این جلسه گفت: در انتخاب دانشمندان غیر مقیم، باید به این نکته توجه داشت که فرد منتخب باید با کشورهای اسلامی نیز ارتباط علمی داشته باشد و خدمات خود را به جهان اسلام نیز عرضه کند. دارا بودن وجاهت اسلامی موضوع دیگری است که داوران و هیئت انتخابگر باید به آن توجه نمایند.

جایزه مصطفی چه می نماید؟

تا به امروز 3 دوره از جایزه مصطفی به میزبانی جمهوری اسلامی ایران برگزار گردیده است. جایزه ای که به دنبال تجلیل از دانشمندان برجسته جهان اسلام و زمینه سازی برای همکاری و توسعه علمی و فناوری در جهان، است. جایزه مصطفی به عنوان یکی از نمادهای شایستگی و رجحان علمی در سطح جهان در سال 91 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. این جایزه که به صورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می گردد، به اثری نوآورانه در مرزهای دانش تعلق می گیرد که توسط افرادی شاخص در حوزه های علم و فناوری ارائه شده و زمینه ساز بهبود زندگی بشریت باشد.

این جایزه که با حمایت واقفان بخش خصوصی برگزار می گردد، ضمن تشویق و ترویج علم آموزی در میان دانشمندان کشورهای اسلامی باعث تقویت همکاری های علمی منطقه ای و به نقطه عطفی در پیشرفت علمی کشورهای اسلامی بدل شده است.

براساس سند اجرایی جایزه پیامبر اعظم، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رییس شورای سیاست گذاری و مهدی صفاری نیا رییس پارک فناوری پردیس معاونت علمی دبیر شورای سیاست گذاری این جایزه است.

از اعضای بین المللی شورای سیاست گذاری می توان به بانک توسعه اسلامی،آموزشگاه علوم جهان اسلام، دانشگاه کراچی و دانشگاه مالایا اشاره نمود و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزرای علوم و تحقیقات و فناوری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، امورخارجه، روسای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، فرهنگستان علوم، فرهنگستان علوم پزشکی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، جامعه المصطفی العالمیه نهادهای عالی رتبه و موسسات علمی ایرانی عضو شورا هستند. چهارمین دوره جایزه جهانی مصطفی، همزمان با هفته وحدت و در اواخر مهرماه امسال برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 387

به "ستاری: این جایزه مصطفی(ص) ابزاری برای تقویت ارتباطات بین المللی است، توان علمی جهان اسلام به جهان نمایش داده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاری: این جایزه مصطفی(ص) ابزاری برای تقویت ارتباطات بین المللی است، توان علمی جهان اسلام به جهان نمایش داده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید