میانگین ساعت کار واقعی در ایران چقدر است؟

به گزارش پرشین بلاگ، نتایج یک تحقیق از میانگین ساعات کار واقعی در کشور ها نشان می دهد که میانگین ساعت کار در ایران در سطح متوسطی واقع شده است و میزان ساعت کار هفتگی زنان نسبت به مردان کمتر بوده است.

میانگین ساعت کار واقعی در ایران چقدر است؟

به گزارش ایسنا، مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در گزارشی به آنالیز میزان ساعت کار واقعی در بعضی کشور ها پرداخته است.

آخرین اطلاعات از میانگین ساعت کار واقعی در کشور های منتخب نشان می دهد که در سال 2017 کشور قطر با 49 ساعت بیشترین میانگین ساعت کار واقعی در شغل اصلی را در طول هفته به خود اختصاص داده است. طی این مدت میزان ساعت کار زنان بیشتر از مردان بوده و شکاف جنسیتی در این خصوص منفی 4.2 درصد بوده است.

بالاترین شکاف جنسیتی در میانگین ساعت کاری به کشور افغانستان با 50.5 درصد و پاکستان با 31.9 درصد تعلق دارد و در این کشور ها ساعت کار مردان بیشتر از زنان گزارش شده است.

کمترین میزان شکاف جنسیتی نیز متعلق به کشور های گرجستان با 1.4 درصد و تایلند با 0.7 درصد است. ایران به لحاظ میانگین ساعات کار معمول در هفته نسبت به سایر کشور ها در سطح متوسط قرار گرفته است و میزان ساعت کار مردان نسبت به زنان بیشتر است.

بر اساس این گزارش، در سال 2019 بیشترین میانگین ساعت کار واقعی در طول هفته به کشور گرجستان و پس از آن ایران اختصاص داشته است. کشور های مکزیک، تایلند، فیلیپین و کره در رده های بعدی و اندونزی، برزیل، اسپانیا، آمریکا، فرانسه و انگلیس به لحاظ میانگین ساعت کار واقعی در سطوح پایین تر قرار دارند.

آلمان طی این مدت پایین ترین میانگین ساعت کار واقعی در شغل اصلی را به خود اختصاص داده است.

نکته قابل توجه این است که فیلیپین در این گزارش تنها کشوری است که میانگین ساعت کار شاغلان زن و مرد آن برابر بوده و هیچ شکاف جنسیتی در این خصوص دیده نمی گردد.

قوانین ساعات کاری در کشور های دنیا متفاوت است و این امر به مکان، شغل، فرهنگ کار و سبک زندگی در کشور ها بستگی دارد. مطابق گزارش ها ساعات کار استاندارد در دنیا بین 40 تا 44 ساعت در هفته است با این حال در بعضی کشور ها این آمار بالاتر از میزان متوسط ساعات کار اعلام شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 41

به "میانگین ساعت کار واقعی در ایران چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میانگین ساعت کار واقعی در ایران چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید