چرا باید ولنتاین را فراموش کنیم و دوستان صمیمی پیدا کنیم؟

به گزارش پرشین بلاگ، بزرگترین شاخص سلامت و تندرستی روانی و سلامت و تندرستی جسمانی، حتی مهمترین شاخص خطر مرگ، تعداد و کیفیت دوستان نزدیکی است که دارید. اگر بیشتر از 5 دوست (دوستان نزدیک و صمیمی) داشته باشید، به این معنی است که خیلی کم عمق و سطحی با همه آن ها در ارتباط هستید. پس هیچ کدام از آن ها آن احساس پیوندی که از یک دوستی صمیمانه انتظار می رود را ندارند.

چرا باید ولنتاین را فراموش کنیم و دوستان صمیمی پیدا کنیم؟

اغلب از عشق رمانتیک به عنوان مهمترین نوع رابطه ای که انسان ها در طول عمر خود می توانند تجربه نمایند، یاد شده است. اما رابین دانبار، انسان شناس و روان شناس تکاملی، در کتاب دوستان از فواید حلقه دوستان نزدیک که از هر نوع رابطه دیگری برای سلامت ما مفیدتر است، سخن گفته است.

به گزارش خبرنگاران به نقل از سی ان ان، دانبار می گوید: بزرگترین شاخص سلامت و تندرستی روانی و سلامت و تندرستی جسمانی، حتی مهمترین شاخص خطر مرگ، تعداد و کیفیت دوستان نزدیکی است که دارید. ما برای حفظ سلامتی خود اغلب به فکر غذایی که می خوریم، میزان ورزشی که می کنیم و دارو ها و ویتامین هایی که مصرف می کنیم، هستیم. اما دانبار می گوید درحالیکه این عوامل مهم هستند، تحقیقات نشان داده که ارتباطات اجتماعی حتی می تواند بسیار حیاتی تر از این عوامل باشد.

نتیجه مرور 148 مطالعه در سال 2010 نشان داد که مشارکت نمایندگان در این مطالعات شانس بقای خود را با دوستی های اجتماعی قوی تا 50 درصد افزایش داده بودند.

طراحی شده برای پیچیدگی

دانبار به عنوان محققی که بروی جانوران هم کار نموده است، می گوید دنیا اجتماعی انسان ها پیچیده ترین چیز در عالم است. او شرح می دهد: این به علت پیش بینی ناپذیری و تغییرات و تحولات مداوم آن است. آدم ها با هم به هم می زنند، دوستان بهتری پیدا می نمایند و دوباره از هم جدا می شوند، فقط به این دلیل که به کسالت و خستگی می رسند.

با این حال مغز ما طوری طراحی شده که بتواند در شبکه های اجتماعی ظریفی که ساخته ایم جهت درست را انتخاب کند و بیشترین منفعت را از آن ها به دست آورد.

در کتاب دوستان آمده که سیستم های حمایت اجتماعیِ قوی با کاهش خطر افسردگی و فراموشی و شانس بهتر برای بقا مرتبط است. در نقطه مقابل تنهایی - که دانبار آن را هشدار خطر تکاملی توصیف نموده است - می تواند برای سلامتی مضر باشد.

در یک مرور فراتحلیلی که در کتاب دوستان به آن اشاره شده است، محققان به 70 مطالعه ای که در طول 7 سال بروی 3.5 میلیون نفر صورت گرفته است، نظر افکنده اند. آن ها با مرور این آمار به این نتیجه رسیدند که افرادی که دچار انزوای اجتماعی بودند، تنها زندگی می کردند یا به طور دائمی احساس تنهایی می کردند، احتمال مرگ را 30 درصد در خود افزایش داده بودند.

روابطی که باعث بهبود خلق می گردد

در کتاب دوستان نظریات اندکی به عنوان علل رابطه بین دوستی با حفظ سلامتی مطرح شده که بعضی از آن ها شامل این موارد است: دوستی ها در بحران ها بسیار مهم هستند، زیرا دوستان به شما یاری می نمایند در این مواقع خلق بهتری داشته باشید. مطالعات نشان داده اند که دوستی آزادسازی هورمون اندورفین در بدن را تحریک می نماید. هورمون اندورفین باعث کاهش ترشح مواد شیمیایی ای می گردد که مسئول ایجاد استرس هستند. کاهش استرس باعث می گردد گلبول های سفید که برای محافظت ما در مقابل باکتری ها و ویروس ها ضروری هستند، در بدن مان فراوری شوند.

اما باید به این نکته توجه داشت که اهمیت عمق دوستی از تعداد دوستان بیشتر است. آشنایی های پرشمار شما را از منفعت دوستی های اندک، اما عمیق بی بهره می سازد. در پیمایشی که در سال 2020 بروی نزدیک به 40000 نفر در بین سنین 50 سال و به بالا و در 13 کشور اروپایی انجام شد، محققان، از جمله دانبار، دریافتند که فقط چند عدد دوست می تواند خطر افسردگی را کاهش داده و کیفیت زندگی افراد را بهبود ببخشد.

این درحالی بود که ارتباطات اجتماعی گسترده نه تنها نمی توانست منفعت داشته باشد بلکه خطرآفرین هم بود.

اگر بیشتر از 5 دوست (دوستان نزدیک و صمیمی) داشته باشید، به این معنی است که خیلی کم عمق و سطحی با همه آن ها در ارتباط هستید. پس هیچ کدام از آن ها آن احساس پیوندی که از یک دوستی صمیمانه انتظار می رود را ندارند.

دانبار می گوید اگرچه فرصت با دوستان بودن در دوران همه گیری بسیار کم شده است، اما لازم نیست نگران باشید، زیرا روابط در فضای مجازی هم به اندازه روابط در دنیای واقعی منفعت دارد.

فعالیت های مجازی ممکن است جایگزین کاملی برای دوستی ها نباشند، اما همچنان می توانند منافع پیوند های اجتماعی را از راه دور نصیب ما نمایند.

منبع: CNN

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 184

به "چرا باید ولنتاین را فراموش کنیم و دوستان صمیمی پیدا کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید ولنتاین را فراموش کنیم و دوستان صمیمی پیدا کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید