گوسفندان مومیایی مردان نمکی چهرآباد به نژادهای مدرن آسیایی شبیه اند

به گزارش پرشین بلاگ، امیر ارجمند، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان با اعلام این خبر، اظهار کرد: بقایای مومیایی شده از ساق پای یک گوسفند در معدن نمک چهرآباد به نام یک منبع بالقوه DNA باستانی مورد بررسی قرار گرفت و معین شد که نمک باعث شده تا بافت نرم و مواد بیولوژیکی جسد به خوبی حفظ و ژنوم این گوسفند به شکلی یکپارچه و مناسب باقی مانده است.

گوسفندان مومیایی مردان نمکی چهرآباد به نژادهای مدرن آسیایی شبیه اند

ارجمند، ادامه داد: مومیایی این گوسفند در اثر تماس با نمک، سرمای فوق العاده زیاد معدن، رطوبت بسیار پایین یا عدم وجود هوا کاملاً و بی نقص به جای مانده است.

به گفته وی، بررسی میکروسکوپی DNA و پشم های روی این بافت نشان داد که چند سالی از عمر گوسفند سپری شده و با استفاده از تجزیه و تحلیل ژنومی جمعیت، طبقه بندی این گوسفند با نژادهای مدرن آسیای جنوب غربی را پیدا کردند که نشان دهنده تداوم نسل این گوسفند در ایران است همچنین نتایج نشان داد که بافت کاملاً نرم بوده و هنوز به استخوان متصل است و تأثیر نمک در میکروارگانیسم های موجود در پوست گوسفند دیده می شود.

این مسئول فرهنگی در زنجان شرح داد: تیمی از متخصصان ژنتیک و باستان شناسی، ژنوم را از یک تکه از ساق پای گوسفند برداشت کردند و فیبرهای مو را با استفاده از میکروسکوپ الکترونی و میکروسکوپ های نوری در موسسه باستان شناسی وین و موسسه باستان شناسی اتریش مورد بررسی و آزمایش قرار دادند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان ادامه داد: درحالی که DNA مردان نمکی کشف شده تا به امروز معمولاً آسیب دیده و تکه تکه شده است و مطالعه آن ها به شدت سخت است، اما DNA مومیایی گوسفند بسیار خوب حفظ شده و غربالگری اولیه DNA نشان داد که DNA مومیایی مرد نمکی شماره 2 و DNA مومیایی گوسفند نسبتا نزدیک به هم نشان داده شده اند. تصاویر تولید شده با نور منعکس شده و میکروسکوپ نوری، لایه چربی بین دانه و کوریوم در پوست نشان داد که این یک گوسفند خانگی است و در روستای چهرآباد بزرگ شده است.

ارجمند، تاکید کرد: این حفظ شدن دی ان ای همراه با نمایه متاژنومیکس منحصربه فرد آن، نشان می دهد که چگونه محیط مساعد می تواند از زوال و از بین رفتن دی ان ای و بافت جلوگیری کند.

وی اضافه نمود: متخصصان ژنتیک و باستان شناسی از ایرلند، فرانسه، آلمان، اتریش و ایران با مطالعه ژن های مرتبط در پشم و چربی دم گوسفند مومیایی متوجه شدند که این گوسفند دارای ژن مرتبط با نژاد گوسفندان دم چربی پوشیده از پشم هستند که امروزه هم در ایران دیده می شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اضافه نمود: نتایج این بررسی رشد و نمو گوسفندان در دوره ساسانیان در ایران، نژاد و روش های پرورشی دام را با استفاده از فن آوری های تازه نشان می­دهد و اینکه حیوان مومیایی شده از نظر ژنتیکی شبیه نژاد های مدرن گوسفندان منطقه است.

ایلنا نوشت، معدن نمک تاریخی طبیعی چهرآباد زنجان؛ به دلیل ویژگی های خاص خود، مقادیر قابل توجهی از مواد ارگانیک، ابزارهای معدن کاوی و همچنین مومیایی های طبیعی موسوم به مردان نمکی را در خود جای داده است، معدن نمک چهرآباد زنجان به شماره 13902 در فهرست آثار ملی با قدمت عصر آهن تا ساسانی به ثبت رسیده است. این معدن در 70 کیلومتری شهر زنجان واقع شده است. اولین انسان نمکی در سال 1372 در این معدن کشف شد که قدمت آن با استفاده از فناوری کربن-14 حدود 1700 سال تخمین زده شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 14 مرداد 1400 بروزرسانی: 14 مرداد 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 438

به "گوسفندان مومیایی مردان نمکی چهرآباد به نژادهای مدرن آسیایی شبیه اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوسفندان مومیایی مردان نمکی چهرآباد به نژادهای مدرن آسیایی شبیه اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید