شروع بازسازی خانه تاریخی جهانی سه قلعه خراسان جنوبی

به گزارش پرشین بلاگ، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی، محمد عرب روز یکشنبه 6 تیرماه گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به منظور جلب مشارکت مردم در حفظ میراث فرهنگی نسبت به مبادله تفاهم نامه ای با مالکین بناهای تاریخی در شهرها و روستاها اقدام می نماید و با اختصاص اعتبار با مشارکت مردم، بناهای تاریخی حفظ، نگهداری، بازسازی و بازسازی و احیا می شوند که به همین دلیل از محل منابع ملی مبلغ 500 میلیون ریال برای بازسازی این بنای تاریخی اختصاص یافته است.

شروع بازسازی خانه تاریخی جهانی سه قلعه خراسان جنوبی

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرایان اضافه کرد: برای این فصل از بازسازی بنا با توجه به اینکه خوشبختانه مشکل سازه ای و آسیب جدی به بنا وارد نشده و فقط ایوان ورودی و قسمتی از اتاق ها در تعریض خیابان متاسفانه تخریب شده است، بازسازی و بازسازی ایوان ورودی متناسب با الگوی موجود و تصاویر قدیمی بنا در دستور کار قرار گرفته و علاوه بر آن اصلاح و بازسازی دالان ورودی و کاهگل اضطراری پشت بام از برنامه های بازسازیی پیش بینی شده است.

عرب گفت: بنای خانه جهانی در بافت تاریخی و در مرکز شهر سه قلعه واقع شده و دارای یک دالان ورودی با طاق آهنگ به شیوه رومی، حیاط مرکزی و دو ایوان بنا در جبهه های شرق و غرب حیاط است. ایوان شرقی دارای تزئیناتی از جمله رخ بام و تاج گچی بوده که پوشش آن آهنگ و تزئینات سقف گچبری ساده است. در ایوان شرقی نیز سه ورودی وجود دارد که دو تا در طرفین و یکی در گوشه ایوان یعنی شمال غربی واقع شده است. این ورودی ها به اتاقی ختم می شده اند که متاسفانه بر اثر عقب نشینی برای احداث جاده به طور کلی تخریب شده است دو ورودی که طرفین بوده اند نیز مربوط به اتاق های کوچکی بوده که به اتاق اصلی و شاه نشین متصل می شده اند.

او ادامه داد: ایوان غربی نیز با طاق آهنگ پوشیده شده و تزئینات آن گچبری است و دارای دو ورودی یکی در وسط و دیگری در گوشه ایوان یعنی شمال غرب بوده که ورودی وسط ایوان به اتاقی ختم می گردد که احتمالا تابستان نشین بوده و دارای بادگیر است. ورودی دیگر نیز به اتاقی منتهی می گردد که گرچه در گذشته به اتاق بادگیر دار متصل بوده، اما هم اکنون جدا از آن بوده و به باغی که در پشت خانه بوده دید دارد. ورودی باغ از ضلع شمال غرب است. هم اکنون فقط فضای باغ بر جای مانده و درخت و گیاهان برچیده شد ه اند. اصطبل نیز در گوشه ای از باغ قرار داشته است. مطبخ بنا نیز در جبهه جنوبی بوده و پوشش آن نیز کلمبو است دور تا دور حیاط مرکزی و درست به صورت قرینه اتاق هایی وجود دارد که به هم وصل می شده اند اما طی دخل و تصرفات توسط شخص مالک این ارتباط قطع شده است. اتاقها نیز همگی به شیوه آهنگ پوشیده شده اند.

عرب اضافه کرد: اقدامات بازسازیی پیش بینی شده در مدت یک ماه و با مشارکت شهرداری سه قلعه انجام خواهد شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 373

به "شروع بازسازی خانه تاریخی جهانی سه قلعه خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع بازسازی خانه تاریخی جهانی سه قلعه خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید