کاوش در شهر ساسانی سیروان کلید خورد

به گزارش پرشین بلاگ، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام از آغاز فصل نخست کاوش شهر تاریخی سیروان طی روزهای آینده خبر داد و گفت: شهر تاریخی سیروان مربوط به دوره ساسانیان بوده و در شهرستان سیروان، روستا سراب کلان واقع شده است.

کاوش در شهر ساسانی سیروان کلید خورد

عبدالمالک شنبه زاده ادامه داد: این شهر در دوران شکوه و عظمت خود مرکز ایالت ماسبذان از شهرهای مهم و آباد ایران در دوره ساسانی بوده و وجود پل ها، راه ها، محوطه ها، قلعه های فراوان و سکونت گاه های باستانی در این محوطه، گویای اهمیت این شهر است.

او همچنین با اشاره به دیگر برنامه های ایلام در سال جدید در حوزه پژوهش ها و کاوش ها یادآور شد: چند کاوش دیگر هم برای برآورد به منظور مشخص حریم داریم که پیش بینی می کنیم به چهار کاوش برسد.

مدیرکل میراث فرهنگی ایلام با اشاره به برنامه های این استان در سال 1400 در حوزه میراث فرهنگی، گفت: 12 بنا داریم که به تناوب کار بازسازیی روی آن ها انجام می شود؛ مانند شهر تاریخی سیمره، شهر تاریخی سیروان، قلعه کنجان چم، قلعه اشرف العشایر و... که سال جاری هم قرار است بازسازی آن ها را جلو ببریم.

شنبه زاده یادآور شد: دو بنا را به بخش خصوصی واگذار کرده ایم که تا خاتمه فروردین قراردادهایشان منعقد می شود؛ بنا والی کهره و همچنین قلعه کنجان چم در شهرستان مهران دو بنایی هستند که قرار است به واحدهای اقامتی و پذیرایی تغییر کاربری بدهند.

او همچنین با اشاره به اقداماتی که در حوزه موزه های ایلام در دست اجراست، از کلنگ زنی موزه باستان شناسی ایلام خبر داد و گفت: تهیه زمین و نقشه ها و مطالعات این موزه اجرا شده و امیدواریم در سال 1400 کلنگ آن بر زمین زده شود.

مدیرکل میراث فرهنگی ایلام همچنین با بیان اینکه ثبت آثار تاریخی، طبیعی و معنوی در فهرست آثار ملی جز برنامه هایمان است که امیدواریم بتوانیم در سال جاری 20 اثر را به ثبت برسانیم. به پروژه های گردشگری هم اشاره کرد و گفت: در این حوزه تمرکزمان روی واحدهای بوم گردی است. 16 پروژه داریم که در تلاشیم تا خاتمه دولت تدبیر و امید تمام شده و به بهره برداری برسند. از جمله آن ها هتل چهار ستاره شهر ایلام است که در فاصله دو کیلومتری مرکز استان واقع شده است و چند مجتمع گردشگری هم در دست احداث اند که بالغ بر 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند و امیدوارم بتوانیم آن ها را هم طی چند ماه آینده به مرحله بهره داری برسانیم.

شنبه زاده ادامه داد: در زمینه توسعه هم زیرساخت های بعضی از جاذبه های گردشگری در زمینه آب، برق و راستا دسترسی باید تکمیل شوند؛ مثل تنگه کافرین، مجموعه گردشگری للار، دریاچه دوقلوی سیاه گاو آبدانان.

او در ادامه با اشاره به این که پیش بینی کرده اند که سال جاری 15 کارگاه صنایع دستی را در ایلام راه اندازی کنند، گفت: ضمن این که بازارچه صنایع دستی شهر سرابله هم در هفته های آینده افتتاح می شود. همچنین پروژه موزه خصوصی سنگ و سنگواره در شهر ایلام هم به خاتمه رسیده و برنامه افتتاح آن را در دستور کار داریم.

شنبه زاده همچنین اظهار داشت: هم اکنون 40 بوم گردی فعال در ایلام داریم که راه اندازی 20 واحد دیگر هم در دست اقدام است و تمام تلاش مان را می کنیم تا منابع مورد نیازشان را تامین کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی ایلام با اشاره به این که در نظر داشتیم تفاهم نامه گردشگری میان ایلام و عراق را احیا کنیم اما کرونا در آن وقفه انداخت از پیگیری موضوع بحث گردشگری سلامت در این استان خبر داد و گفت: خوشبختانه بیمارستان فوق تخصصی کوه سر ایلام آی پی دی سلامت خود را از وزارت بهداشت دریافت کرده و می تواند به زودی فعالیت درمانی خود را به عنوان مجموعه گردشگری سلامت آغاز کند. بخش اقامتی آن هم فعال شده و می تواند گردشگران سلامت خارجی به ویژه از کشور عراق را پذیرش کند.

شنبه زاده برنامه ای که سال گذشته با وجود کرونا آغاز شده را رونق گردشگری طبیعی و ماجراجویانه در استان ایلام خواند و گفت: سال جاری هم بنا داریم با توجه به ظرفیت های طبیعت گردی ایلام که باعث شده به عنوان عروس زاگرس شناخته شود، روی این مساله تمرکز کنیم. ضمن این که چند دره بسیار زیبا مثل دره های ویژ درون و الماس در ایلام وجود دارد که در ایران نظیر آن را کم تر می توان دید و اینها در کنار کوه ها و آبشارهای متعدد، بهانه ورود گردشگران ماجراجو به استان شده است. به طوری که تنها در عید نوروز سال جاری بالغ بر 40 تور طبیعت گردی وارد ایلام شدند.

او در ادامه به مشکلاتی که این اداره کل با آن ها روبرو است، یادآور شد: گردشگری یک امر فرابخشی است و دستگاه های مختلف بایستی کمک کنند تا تحقق پیدا کند. سازمان میراث فرهنگی بیش از هر چیز، ناظر است و برای انجام هر کاری نیاز به کمک دستگاه های دیگر و دریافت مجوز دارد. به طور مثال برای راه اندازی یک طرح گردشگری در مناطق طبیعی باید محیط زیست و منابع طبیعی همراهی کنند، یا در حاشیه سدها وزارت نیرو و داخل شهر، شهرداری بایستی کمک کند. بنابراین مجموعه فعالیت های گردشگری مانند پازلی است که اگر هر کدام از نهادها با آن همکاری نکنند، ناقص می ماند. در قوانین بالادستی متاسفانه قوانین الزام آوری برای کمک این دستگاه ها به توسعه گردشگری وجود ندارد و هرچه در سطح کشور اتفاق می افتد بیشتر بر اساس روابط محبت آمیز یا حتی تمنا و التماس مدیران است!

مدیرکل میراث فرهنگی ایلام شرح داد: هرچند سند جامعی که همه دستگاه ها را ملزم به اجرا قوانین توسعه گردشگری کند، تدوین و به تازگی ابلاغ هم شده است اما متاسفانه هنوز پشتوانه اجرایی قوی ندارد.

شنبه زاده درباره کمبود منابع مالی هم اظهار داشت: نه این که اعتبارات حوزه گردشگری و میراث فرهنگی کفاف نیازهای این حوزه را نمی دهد، بلکه می خواهم بگویم این اعتبارها در شان میراث فرهنگی نیست؛ با این همه اثر، شرح وظایف، تاریخ و تمدن. تنها در ایلام، 1500 اثر شناسایی شده داریم که 800 مورد آنها در فهرست آثار ملی ثبت شده است.اعتبار حوزه میراث فرهنگی در خوشبینانه ترین حالت، برای بازسازی و حفاظت و مشخص حریم و... هیچ وقت به یک میلیارد تومان هم نرسیده. در زیرساخت گردشگری هم همین طور؛ برای بهسازی یک راه دسترسی باید میلیاردها تومان هزینه کنید اما چنین اعتبارهایی نداریم.

ایلنا نوشت، او در خاتمه با تاکید بر اینکه حمایتی که باید از سرمایه گذارهای بخش خصوصی گردشگری شود، وجود ندارد، گفت: بانک ها باید تسهیلات بدهند و کمک کنند. اما به جرات می گویم که اکنون بانک ها مانع اصلی توسعه اقتصاد گردشگری ایلام هستند. هیچ طرح گردشگری را نمی بینید که خان های مصیب بار دریافت وام را گذرانده و پیروز به دریافت تسهیلات شده باشد و دچار مشکل نشود. بانک ها تنها دنبال سود خود هستند و برای همین بسکمک از طرح های سرمایه گذاری گردشگری دچار مشکل می شوند. به نظرم گردشگری خیلی می تواند به اشتغال و اقتصاد کشور کمک کند و برخلاف بسکمک از مشاغل، به طور مویرگی پول را وارد روستاهای دور افتاده کرده و کمک حال باشد اما بایستی حمایتی جدی از آن شده و جزویی از سیاست های اصلی نظام قرار گیرد. در واقع باید ابتدا تبدیل به یک دغدغه شود تا بتواند کمک کننده هم باشد.

منبع: گردشبان
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 265

به "کاوش در شهر ساسانی سیروان کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوش در شهر ساسانی سیروان کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید