اجرای طرح زندان هوشمند؛ به زودی

به گزارش پرشین بلاگ، تهران (پانا) - رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با اشاره به اجرای فناورانه و دانش محور سند تحول قضایی در زندان ها از اجرای طرح زندان هوشمند در آینده نزدیک اطلاع داد.

اجرای طرح زندان هوشمند؛ به زودی

به گزارش سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، محمدمهدی حاج محمدی در آیین تبادل تفاهم نامه همکاری مشترک با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه نمود: با کمک شرکت های دانش بنیان و راه اندازی مرکز نوآوری های سازمان زندان ها به زودی طرح پایلوت زندان هوشمند اجرا و مرکز نوآوری های سازمان زندان ها افتتاح خواهد شد.

وی ادامه داد: تحقق این تحول احتیاجمند به استفاده از حوزه فناوری و تکنولوژی های نوین است و سازمان زندان ها با انعقاد این تفاهم نامه وارد عصر جدیدی در اجرای سند تحول می گردد.

حاج محمدی ابراز امیدواری کرد با حضور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شرط لازم و مورد احتیاج، یعنی حاکمیت حوزه فناوری اطلاعات و استفاده از دانش و تکنولوژی های روز، محقق و سازمان زندان ها وارد عصر جدید اجرای فناورانه و دانش محور سند تحول گردد.

رئیس سازمان زندان ها توضیح داد: انتظار می رود با امضای تفاهمنامه و شروع همکاری، اجرای طرح پایلوت زندان هوشمند با کمک شرکت های دانش بنیان و راه اندازی مرکز نوآوری های سازمان زندان ها شروع و در کوتاه مدت محقق گردد.

معاون راهبردی قوه قضاییه نیز در این مراسم با اشاره به سند تحول قضایی، گفت: این سند بر اساس لزوم تحولات نوآورانه و فناوری های نوین تدوین شده و همکاری معاونت علمی و فناوری از بخش های مختلف قوه قضاییه شروع و از امروز در سازمان زندان ها نیز کلید خورد.

سیدمحمد صاحبکار اضافه نمود: قوه قضاییه، بر اساس خدمات محوری اداره می گردد و هر گونه ارائه بهتر این خدمات موجب توسعه عدالت در جامعه خواهد بود.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم با تاکید بر بهره مندی از ظرفیت نیروی انسانی برای تحول کشور گفت: بخشی از جامعه و دارای ظرفیت های تاثیرگذار برای کشور، زندانیان هستند و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کوشش است با وارد کردن فناوری و نوآوری شرکت های دانش بنیان و خلاق، زمینه را برای کمک رسانی به اقدامات فرهنگی تربیتی، شکوفایی خلاقیت ها و ایجاد کسب و کارهای خلاق و نوآور فراهم کند.

ستاری، رویکرد نوآورانه و نگاه جدید و تحول یافته در حوزه زندان ها و اقدامات تربیتی را بسیار ارزشمند دانست و گفت: نیروی انسانی به مثابه ستون مستحکم اقتصاد دانش بنیان و خلاق است و باید کاری کنیم تا این ظرفیت دوباره به جامعه بازگردد.

وی، فناوری ها و نوآوری های بهره گرفته شده در حوزه خدمات قضایی و زندان را در ارتقای جامعه اثربخش دانست و اضافه نمود: فناوری ها و روش های نوآورانه بسیار زیادی وجود دارد که می تواند ضمن کاهش حجم تراکم زندان ها به استفاده و بهره مندی از توانمندی فعالان زیست بوم صنایع خلاق کمک کند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به آمادگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای کمک به تامین احتیاجهای دستگاه ها و سازمان ها با کمک شرکت های دانش بنیان و خلاق گفت: همکاری های مشابهی با ستاد مبارزه با مواد مخدر در استفاده از فناوری دانش بنیان ها صورت گرفت؛ تجربیات ارزنده در شرکت های دانش بنیان و خلاق می تواند به تحول در حوزه های گوناگون بیانجامد و به ویژه در حوزه زندان، افرادی داشته باشیم که پس از انتها محکومیت خود، حرفه جدید آموخته باشند و در جهت کسب و کارهای نوآورانه گام بردارند.

اسماعیل قادری فر رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری با اشاره به ایجاد زیست بومی برای نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان و خلاق در تحول حوزه زندان ها و اقدامات تربیتی کشور اضافه نمود: با امضای این تفاهم نامه که همزمان به انعقاد قرارداد نیز منجر شده است، فصل تازه ای از همکاری های مشترک برای ورود شرکت های دانش بنیان و خلاق به یکی از حوزه های ظرفیت دار کشور یعنی سازمان زندان ها فراهم گردد.

رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: ایجاد خانه های خلاق و نوآوری، شتابدهنده ها یا خانه های خلاقی که بتوانند زمینه استفاده از نوآوری ها و فناوری را در حوزه زندان ها رقم بزنند و ظرفیت های نوآورانه موجود در زیست بوم فناوری و نوآوری را در این جهت کارآمد نمایند، از محورهای اساسی این تفاهم نامه همکاری است.

قادری فر، تحول در حوزه فناوری اطلاعات و ارائه خدمات الکترونیک را یکی از محورهای این قرارداد با همکاری شرکت های دانش بنیان و خلاق بیان نمود و اضافه نمود: با همکاری شرکت دانش بنیان رایانش ابری پیشرو که خدمات زیرساخت ابری فعال است با همکاری یک استارتاپ در حوزه کیف پول الکترونیکی، خدمات فناورانه را ارائه می نماید.

وی با اشاره به ایجاد فرصت ها و زمینه های لازم برای ورود نوآوری های دانش بنیان و خلاق به بخش های گوناگون کشور بیان نمود: شیوه حمایتی معاونت علمی و فناوری این است که ضمن حمایت اقتصادی و معنوی از اقدامات فناورانه ای که برای نخستین بار در کشور انجام می گردد، حمایت های فرادستگاهی، تسهیل گری و توسعه ای را از فعالیت های خلاق و نوآور صورت می دهد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین با حضور در کارگاه های تولیدی و بازدید از دستاوردها، با فعالان این کارگاه ها به گفت وگو نشست و آمادگی معاونت علمی و فناوری را برای حمایت و توسعه کسب وکارهای خلاق خاطرنشان کرد.

بر اساس این قرارداد همکاری، از ایجاد خانه های خلاق و صنایع فرهنگی با هدف استفاده از ظرفیت های نوآورانه توسط سازمان زندان ها حمایت می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 229

به "اجرای طرح زندان هوشمند؛ به زودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح زندان هوشمند؛ به زودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید