از دره پادشاهان چه می دانید؟

به گزارش پرشین بلاگ، بخش اعظمی از اطلاعاتی که امروزه درباره تمدن مصر باستان در اختیار داریم به لطف تمهیدات شگفت آور مصریان برای دنیا پس از مرگ جمع آوری شده است. صندل های طلا و تابوت دان ها مجلل از جمله بقایای به جای مانده از صنعتگری مصر باستان هستند که در موزه های سراسر دنیا به نمایش گذاشته شده اند. با این حال، بازدید از مقبره های واقعی مصریان باستان به برترین شکل ممکن، شکوه این تمدن را به نمایش می گذارد. مشهورترین و مجلل ترین مجموعه مقبره های سلطنتی با نام دره پادشاهان شناخته می گردد.

از دره پادشاهان چه می دانید؟

به گزارش ایسنا به نقل از مدرن مت، دره پادشاهان که در خارج از اقصر واقع شده است، به عنوان یک گورستان وسیع بیش از 60 مقبره متعلق به فرعون ها و اشراف زادگان پادشاهی نوین را در برگرفته است.

از جمله اکتشافاتی که تا به امروز در دره پادشاهان اجرا شده است به کشف تالار های توت عنخ آمون، ستی یکم و رامسس دوم می توان اشاره نمود. مقبره همسران و بستگان فرعون ها نیز در مکان مشابهی ساخته شده اند که با نام دره ملکه ها شناخته می گردد.

تصویر پانوراما از دره پادشاهان

دره پادشاهان گورستان سلطنتی در نزدیکی تبای یا اقصر امروزی است. در این گورستان، فرعون ها و اشراف زادگان پادشاهی نوین (1539-1075 پیش از میلاد) دفن شده اند.

تا به امروز 63 مقبره سنگی در این مکان شناسایی شده است که در دو بخش دره شرقی و دره غربی واقع شده اند. دره پادشاهان با کشف مقبره توت عنخ آمون در سال 1922 به معروفیت رسید و از آن موقع تا به امروز به یکی از مکان های مهم برای مصرشناسان تبدیل شده است.

تاریخچه دره پادشاهان

پس از اتحاد مصر، تمدن مصر باستان وارد پادشاهی نوین شد. مصر در این دوره شاهد ثروت و پیشرفت چشمگیر بود. در همین دوره، فرعون ها خواهان مقبره های مجلل تری شدند تا نشان دهنده تاثیرگذاری آن ها باشد. به این ترتیب شماری از فرعون ها نخستین مقبره ها را در دره پادشاهان بنا کردند.

عکسی از دره پادشاهان متعلق به سال 1857

دره پادشاهان در پشت تپه تبای واقع شده است و فرعون ها توانستند در این مکان، سازه هایی را بنا نمایند که امکان نگهداری از اشیاء مختلف برای زندگی پس از مرگ را داشته باشد. دور افتاده بودن این مکان نیز از مزایای آن محسوب می شد، چراکه در این شرایط حفاظت از مقبره ها در مقابل سارقان کار آسان تری بود.

تصویرگری مقبره ستی یکم از کتاب تاریخچه معماری در تمام کشورها

طراحی داخلی مقبره ها

تمامی 63 مقبره ای که در این مکان شناسایی شده اند با کنده کاری درون تخته سنگ ساخته شده اند. هر یک از مقبره ها در مقدار ها و معماری متفاوتی ساخته شده اند.

در بعضی از مقبره ها بیش از 120 تالار وجود دارد، این درحالی است که بعضی از مقبره ها فقط یک تالار را در خود جای داده اند.

با این که دره پادشاهان در صد ها سال پیش به وسیله سارقان غارت شده و بخش اعظمی از اشیاء ارزشمند آن ها از مقبره ها خارج شده است، اما طراحی داخلی آن همچنان بیانگر قدرت و تاثیرگذاری فرعون ها است.

بیشتر تالار های تابوت با متن های باستانی و مذهبی مختلف تزئین شده اند، برای مثال روی دیوار های بعضی از این مقبره ها صحنه هایی از کتاب دروازه ها، کتاب غارها و کتاب زمین نقش بسته است. هدف از این کار یاری کردن به فرد متوفی در سفر به سمت دنیا پس از مرگ بود.

مقبره های دره شرقی

دره شرقی مکانی است که بیشتر مقبره های دره پادشاهان در آن واقع شده است. بزرگترین مقبره این مکان به پسران رامسس دوم تعلق دارد. با این که فقط در بخشی از این مقبره کاوش انجام شده است، کارشناسان تخمین می زنند دست کم چهار نفر از حدودا 52 پسر رامسس دوم در این مکان دفن شده باشند.

سمت چپ : نقشه ای از دره پادشاهان سمت راست: یکی از مجسمه های رامسس دوم

در سال 2006 تعیین شد، مقبره پسران رامسس دوم 200 راهرو و تالار را شامل می گردد و پیچیده ترین بنای این محوطه محسوب می گردد. همانند سایر مقبره ها، این مقبره نیز هدف غارتگران قرار گرفته است.

داخل مقبره توت عنخ آمون واقع در دره پادشاهان

با این که مقبره توت عنخ آمون به عنوان مشهورترین مقبره شناخته می گردد، اما در ابعاد بسیار کوچکی ساخته شده است. مصرشناسان معتقدند به علت مرگ زودهنگام این فرعون 18 یا 19ساله، جسد او احتمالا به مقبره ای منتقل شده است که از قبل برنامه ریزی نشده بود. با این حال، این مقبره یکی از مهم ترین اکتشافات در حوزه مصرشناسی است؛ چراکه در زمان کشف آن، مجموعه وسیعی از آثار تاریخی درون آن وجود داشت.

مقبره های دره غربی

تا به امروز فقط چهار مقبره در دره غربی شناسایی شده است، در نتیج گردشگران کمتر از این بخش از دره بازدید می نمایند.

مقبره آمنهوتپ سوم نه تنها جسد فرعون، بلکه دو تالار برای همسران این فرعون را نیز درخود جای داده است و از این نظر در مقایسه با دیگر مقبره ها، یک مقبره غیرمعمول محسوب می گردد.

دره ملکه ها

تصویری از دره ملکه ها

در نزدیکی دره پادشاهان گورستانی برای همسران فرعون ها ساخته شده است که با نام دره ملکه ها شناخته می گردد. مقبره های این گورستان نیز همانند دره پادشاهان با حفاری در دل سنگ ساخته شده اند. در مجموع بیش از 100 مقبره در این مکان وجود دارد. مشهورترین این مقبره ها به ملکه نفرتاری همسر رامسس دوم تعلق دارد.

تصویری از دیوارنگاره ای واقع در مقبره نفرتاری

منبع: فرارو
انتشار: 15 مرداد 1401 بروزرسانی: 15 مرداد 1401 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 804

به "از دره پادشاهان چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از دره پادشاهان چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید