بانوی دانشمند ایرانی دیوار های بتنی را 70 درصد سبک کرد

به گزارش پرشین بلاگ، دکتر مانیا آقایی میبدی یک راه حل تازه موسوم به Shell Wall ابداع نموده است که وزن دیوار های بتنی را بیش از 70 درصد کاهش می دهد.

بانوی دانشمند ایرانی دیوار های بتنی را 70 درصد سبک کرد

به گزارش ایسنا به نقل از نیو اطلس، فناوری چاپ سه بعدی بتن (3 DCP) در حال حاضر برای ارائه یک رویکرد کارآمدتر برای ساخت ساختمان شناخته شده است. با این حال گفته می گردد که نوع جدیدی از 3 DCP حتی بهتر است و در نتیجه دیوار هایی 72 درصد سبک تر از همتایان معمولی خود می سازد.

در اغلب سایت های ساختمانی بهره مند از فناوری 3 DCP، یک نازل رباتیک چاپ سه بعدی، مواد را در خطوط مستقیم و موازی با زمین رها می نماید و هر بار یک لایه افقی برای ساخت دیوار ها پهن می نماید و هنگامی که مرکز توخالی این قالب ها با میل گرد و بتن بیشتری پر گردد، دیوار ها کامل می شوند.

به گفته دکتر مانیا آقایی میبدی و همکارانش در آزمایشگاه تکنولوژی های تحقیقاتی معماری دیجیتال (DART) واقع در دانشگاه میشیگان، چنین سیستم هایی بیش از حد لازم از بتن استفاده می نمایند، به علاوه ویژگی های معماری ساختمان ها را به اشکال نسبتاً ساده محدود می نمایند. اینجاست که سیستم Shell Wall وارد می گردد.

این کار با ایجاد یک مدل کامپیوتری از سازه شروع می گردد که بر اساس کارآمدترین توزیع مواد مورد احتیاج برای تامین مقاومت مورد احتیاج در هر قسمت از ساختمان ایجاد می گردد.

به عبارت دیگر، هیچ ماده ای در جایی که لازم نیست، استفاده نمی گردد و مواد، کاملا به مقدار مورد احتیاج مورد استفاده قرار می گیرند.

با راهنمایی این مدل، نازل چاپ سه بعدی، عناصر لایه ای متشکل از دنده های ساختاری عمودی منحنی با غشا های منحنی نازک تر را ایجاد می نماید که فضا های بین آن ها را پوشانده است.

لایه های بتن به صورت غیر مسطح رسوب می نمایند، به این معنی که لزوماً موازی با زمین نیستند و همین طور که هر قسمت چاپ می گردد، میل گرد درون قسمت های توخالی وارد می گردد و عایق حرارتی نیز داخل غشا های توخالی قرار می گیرد.

آزمایش های مقیاس کوچک نشان داد که فناوری Shell Wall در مقایسه با دیوار های سنتی هم مقدار که از بتن جامد ساخته شده اند، 72 درصد کاهش وزن را به ارمغان می آورند و در عین حال استحکام ساختاری یکسانی را ارائه می دهند.

اکنون آزمایش های کامل و استفاده از این فناوری در سایت های ساخت و ساز واقعی در حال برنامه ریزی است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 فروردین 1402 بروزرسانی: 15 فروردین 1402 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 920

به "بانوی دانشمند ایرانی دیوار های بتنی را 70 درصد سبک کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانوی دانشمند ایرانی دیوار های بتنی را 70 درصد سبک کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید