بر اساس پژوهش های تازه، تنها یک ژن منفرد باعث شده که مغز انسان ها اینقدر عظیم باشد!

به گزارش پرشین بلاگ، مغز انسان های عظیم است، به عبارت دقیق تر نسبت حجم مغز ما به کالبدمان بسیار بیشتر از جانداران دیگر است.

بر اساس پژوهش های تازه، تنها یک ژن منفرد باعث شده که مغز انسان ها اینقدر عظیم باشد!

با اینکه زمان زندگی جنینی انسان، تقریبا به همان اندازه گوریل ها و شامپانزه ها است، حجم مغز نوزاد انسان، 3 برابر آنهاست!

مجله Cell هفته پیش یک مقاله جالب منتشر کرد که علت این امر را معین می کرد. در واقع یک ژن منفرد باعث این همه تفاوت و تمایز شده.

رهبری پژوهش تازه را مادلین لنکستر بر عهده داشت که یک زیست شناس تکاملی انگلیسی است.

گروه محققان برای اینکه بتوانند پاسخ را پیدا نمایند، مجموعه ها یا خوشه هایی از سلول های مغز یا اصطلاحا اندام واره هایی organoid از آنها را با استفاده از سلول های بنیادی در آزمایشگاه رشد دادند.

همان طور که انتظار می رفت، سرعت رشد و اندازه خوشه های سلولی مغز انسان از گوریل ها و شامپانزه ها بیشتر بود. در واقع سرعت تکثیر بیشتر سلول های اجدادی که در نهایت به سلول مغزی تبدیل می شدند در انسان خیلی بیشتر بود و باعث این امر می شد.

کافی بود که 2 روز توده سلول ها تحت نظر گرفته می شدند تا فزونی سلول های مغزی انسان معین بگردد. با گذشت 5 هفته قطر توده سلولی شبه مغز انسانی به 0.15 اینچ می رسید.

برای معین کردن اینکه بالاخره چه چیز باعث این سرعت رشد بالا می گردد، دانشمندان محتوای ژنی 3 توده سلولی مغزی انسان و گوریل و شامپانزه را با هم مقایسه کردند و متوجه شدند که ژنی به نام ZEB2 در میمون ها زودتر از انسان روشن می گردد. همین ژن در گوریل ها قدری دیرتر روشن می گردد و باعث می گردد که مغزشان اندکی عظیم تر گردد و در انسان این ژن دیرتر از همه روشن می گردد.

برای آزمایش صحت این فرضیه آنها کاری کردند که ژن ZEB2 در انسان زودتر روشن گردد و متوجه شدند که با این کار سرعت رشد مغز انسان کمتر می گردد و مغز انسان شبیه مغز میمون ها می گردد.

در آینده با تحقیق روی فرایندهای بنیادی دخیل در تکامل مغز انسان در مراحل جنینی شاید بگردد جلوی بیماری هایی مانند ماکروانسفالی یا حتی اختلالاتی مانند طیف اوتیسم را گرفت.

منبع

منبع: یک پزشک
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 259

به "بر اساس پژوهش های تازه، تنها یک ژن منفرد باعث شده که مغز انسان ها اینقدر عظیم باشد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بر اساس پژوهش های تازه، تنها یک ژن منفرد باعث شده که مغز انسان ها اینقدر عظیم باشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید