تصویب مرگ خودخواسته در پرتغال

به گزارش پرشین بلاگ، مجلس پرتغال روز جمعه لایحه ای را به تصویب رساند که بر اساس آن مرگ خودخواسته با بهره بردن از کمک پزشکی در این کشور قانونی می شود.

تصویب مرگ خودخواسته در پرتغال

به گزارش یورونیوز، پرتغال بدین ترتیب با تصویب این قانون و در صورت اجرایی شدن آن پس از بلژیک، هلند و لوکزامبورگ به چهارمین کشور اروپایی تبدیل می شود که حق استفاده از اتانازی را برای بیماران صعب العلاج قانونی قلمداد می کند.

این قانون که در برگیرنده پیشنهاد ها مصوب قبلی است تنها به افراد بزرگسال دارای تابعیت پرتغال و ساکن این کشور اجازه می دهد در صورت قرار دریافت در شرایط درد و رنج شدید، تحمل صدمات و ضایعات شدید و غیرقابل بازگشت و یا رنج بردن از بیماری های صعب العلاج به مرگ خودخواسته با کمک پزشکی متوسل شوند.

لایحه قانونی یاد شده روز جمعه پس از به رای گذاشتن در مجلس پرتغال با کسب 136 رای موافق در برابر 78 رای مخالف و 4 رای ممتنع به تصویب رسید و به قانون تبدیل شد.

قانون استفاده از اتانازی برای اجرایی شدن در پرتغال باید به تایید مارسلو ربلو، رئیس جمهوری این کشور برسد. آقای ربلو در صورت مخالفت یا از حق وتو خود استفاده می کند و یا آنرا به دیوان قانون اساسی ارجاع می دهد.

این لایحه در حالی به لطف اکثریت آرا نمایندگان سوسیالیست و احزاب چپ به تصویب رسید که مجلس پرتغال پیش تر در فوریه 2020 نیز چندین پیشنهاد قانونی در خصوص حق استفاده از اتانازی برای بیماری های بی درمان را تصویب کرده بود.

لایحه قانونی مصوب در روز جمعه در واقع دربرگیرنده همه پیشنهادهای قبلی است که در صورت تایید ریاست جمهوری به صورت قانونی به اجرا گذاشته می شود.

منبع: عصر ایران
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 158

به "تصویب مرگ خودخواسته در پرتغال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب مرگ خودخواسته در پرتغال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید