خبرنگاران 6 درصد تولید برق از سوخت مازوت تامین می شود

به گزارش پرشین بلاگ، تهران - خبرنگاران - مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: به طورکلی 80 درصد برق از نیروگاه های حرارتی از طریق مصرف گاز، 14 درصد گازوئیل و تنها 6 درصد از طریق مازوت تولید می شود.

خبرنگاران 6 درصد تولید برق از سوخت مازوت تامین می شود

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری توانیر محمدحسن متولی زاده در نشست ستاد مدیریت سوخت نیروگاه ها، صنایع و مدیریت مصرف انرژی (گاز وبرق) که امروز شنبه 4 بهمن ماه، با حضور تعدادی از کنندگان مجلس و مسئولان سازمان برنامه و بودجه کشوردر مرکز پایش صنعت برق برگزار گشت، خاطرنشان ساخت: با این حال در دی ماه به دلیل افزایش مصرف یکباره گاز در بخش های خانگی و تجاری، این فرایند تغییر کرد به طوری که هم اکنون ترکیب سوخت مصرفی نیروگاه ها به 43 درصد گاز، 41 درصد گازوئیل و 16 درصد مازوت تغییر پیدا کرده است.

وی بابیان اینکه مجموع گاز مصرفی روزانه بخش خانگی و تجاری کشور 620 میلیون متر مکعب است، ادامه داد: برای تامین نیاز برقی کشور در نیروگاه های حرارتی روزانه به 145 میلیون متر مکعب گاز نیاز هست این درحالی است که برای تامین گاز مصرفی بخش خانگی و تجاری، در دی ماه روزانه 83 میلیون متر مکعب گاز به نیروگاه ها تحویل شده و باقی نیاز سوخت مورد نیاز از طریق گازوئیل و مازوت تامین شده است.

مدیرعامل توانیر اضافه نمود: این فرایند نقش مشترکان خانگی و تجاری را در چرخه انرژی مصرفی کشور به خوبی نشان می دهد.

متولی زاده خاطرنشان کرد: اگر هر کدام از هموطنان تنها دمای هوای منزل و یا مرکز تجاری را 1 درجه کاهش و یک لامپ اضافی نیز خاموش کنند، همه مشکل کشور در زمینه تامین سوخت گاز نیروگاه ها حل خواهد شد.

وی طرح تعدیل روشنایی معابر را مورد اشاره قرار داد و گفت: هر لامپ 400 وات به طور میانگین 144 کیلووات ساعت برق در ماه مصرف می کند که متناسب با هزینه برق مصرفی یک خانوار متوسط است و لازم به ذکر است که با خاموش کردن یک لامپ روشنایی در معابر، 400 هزار تومان در هزینه کشور صرفه جویی می شود.

مدیرعامل توانیر در زمینه جمع آوری مراکز غیرمجاز رمز ارز نیز با اشاره به این که نقش مراکز رمز ارز مجاز را باید به اندازه خود آنها در نظر گرفت ، از بزرگنمایی های اجرا شده در فضای مجازی انتقاد کرد.

متولی زاده گفت: هم اکنون در کشور 24 مرکز استخراج رمز ارز مجاز وجود دارد که مصرف آنها درمجموع 310 مگاوات است که البته در این شرایط و با توجه به نیاز کشور، با این مراکز نیز همانند سایر مشترکان تجاری و صنعتی، برخورد و محدودیت ها اعمال شد که همچنان نیز ادامه دارد.

مدیرعامل توانیر خاطرنشان کرد:در مجموع یک هزار و 600 مرکز غیرمجاز استخراج رمز ارز شناسایی شده است که از این طریق بیش از 90 مگاوات در مصرف برق صرفه جویی شد.

متولی زاده گفت: با مجموعه اقدام های اجرا شده، 150 هزار لیتر سوخت ذخیره سازی و قابلیت اطمینان شبکه افزایش یافت.

به گزارش خبرنگاران، پیشترمعاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر و سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارز تعیین شده است گفت: بر این اساس برق تنها به مراکزی ارایه می شود که مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته باشند.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 151

به "خبرنگاران 6 درصد تولید برق از سوخت مازوت تامین می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 6 درصد تولید برق از سوخت مازوت تامین می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید