صدای پای خشکسالی با کاهش 53 درصدی بارش ها

به گزارش پرشین بلاگ، به گزارش خبرنگاران، شرایط بارشی کشور در سال آبی جاری (ابتدای مهر 1399 تا سرانجام شهریور 1400) بیانگر آن است که سال جاری برخلاف سال های 97، 98 و 99، سال تری نیست و این موضوع سبب شده به شرایط خشکسالی در کشور دامن زده گردد.

صدای پای خشکسالی با کاهش 53 درصدی بارش ها

در روزهای اخیر، رضا اردکانیان، وزیر نیرو سال جاری را یکی از خشک ترین سال ها در پنج دهه اخیر دانسته و خبر از تصویب بیش از 3200 میلیارد تومان منابع برای طرح های آبرسانی فوری و اضطراری در مناطق تحت تنش در همه استان های کشور داد.

آنالیز گزارش تازه مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی نشان می دهد که میزان بارش ها در کشور از ابتدای سال آبی جاری تا روز بیست و ششم اردیبهشت درحالی به رقم 127.6 میلی متر رسیده که در مقایسه با بلندمدت در همین بازه زمانی 41درصد کاهش دارد.

پارسال و در همین بازه زمانی 145.8 میلی متربارندگی در کشور اتفاق افتاده بوده که در مقایسه با شرایط تا به امروز سال جاری 53 درصد کاهش را نشان می دهد.

پیشتر سید حسن رضوی، مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: سال جاری با کاهش بارش روبه رو شده ایم و این امر مسایل را پیچیده تر می نماید.

مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی در گزارش تازه خود اعلام نموده است: در شش هفته آینده بارش از نیمه غربی خزر تا شمال غرب کمتر از نرمال و سایر مناطق بی بارش یا بارش چندانی ندارند.

این مرکز پیش بینی نموده است: طی دو هفته آینده (27 اردیبهشت تا 9 خردادماه) بارش کمتر از نرمال برای بخش هایی از استان های نیمـه غـربـی البرز شمال غرب تا زاگرس مرکزی روی دهد. سایر مناطق کشور بی بارش هستند یا بارش آنها درخور تـوجـه نیستند.

این فرایند بیانگر آن است که انتظار سالی تر (پر بارش) دور از واقعیت است و از هم اکنون باید پیش بینی های لازم در این باره بیشتر گردد.

همچنین در همین باره، پیشتر مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفته بود: سال جاری گرچه در اثر کاهش بارش ها کارها سخت تر می گردد، اما بروز گسترده بحران دور از انتظار است و با اعمال مدیریت بهتر می توان از این دوران عبور کرد.

وی گفت: بارش ها دربعضی استان ها نزدیک به نرمال و در بعضی دیگر زیرنرمال است که اقدام هایی در این باره صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، با بیان اینکه سال جاری وزارت نیرو مدیریت مصرف را به طورجدی تر از خود آغاز نموده است، گفت: مدیریت مصرف یاری می نماید با مسائل کمتری روبه رو شده و بنابراین بحرانی بروز نکند.

در آئین بهره برداری از 10 پروژه صنعت برق در استان های کرمان، فارس و کرمانشاه که در روز سه شنبه هفته جاری با حضور وزیر نیرو برگزار گردید، اردکانیان گفت: امید است پیشاپیش همه دستگاه های دولتی و اجرایی کشور در صرفه جویی مصرف انرژی، پیش رو بوده و مردم نیز در بخش های مختلف بویژه خانگی سهم و نقش خود را در این زمینه ایفا نمایند.

به گفته وزیر نیرو در استان هایی که فراوری برق از سدهای مخزنی انجام می گردد، سال جاری با حدود 3200 مگاوات کاهش ظرفیت فراوری نسبت به سال گذشته روبرو هستیم، این بدان معناست که هم در مصرف بهنگام و به اندازه آب موجود در مخازن این سدها و هم مصرف انرژی ضروری است دقت بیشتری داشته باشیم.

منبع: ایرنا

آخرین اخبار حوزه انرژی را از صفحه انرژی و کالای خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 340

به "صدای پای خشکسالی با کاهش 53 درصدی بارش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدای پای خشکسالی با کاهش 53 درصدی بارش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید