عکس ، ناسا تصاویر شگفت انگیز لحظه پرتاب موشک آرتمیس را منتشر کرد

به گزارش پرشین بلاگ، ایسنا نوشت: ناسا پس از پرتاب ماموریت آرتمیس1، تصاویری را منتشر کرد که لحظات پیش از پرتاب تا پس از پرتاب آن را نشان می دهند.

عکس ، ناسا تصاویر شگفت انگیز لحظه پرتاب موشک آرتمیس را منتشر کرد

سومین کوشش ناسا برای پرتاب ماموریت آرتمیس1 (Artemis I) به یک جذابیت تاریخی تبدیل شد. موشک در ساعت 1:47 بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی روز چهارشنبه 16 نوامبر، برای یک ماموریت 25 روزه به دور ماه با موفقیت پرتاب شد.

پس از این که مهندسان ناسا دو کوشش پیشین برای بلند شدن را متوقف کردند، قوی ترین موشک دنیا از مرکز فضایی کندی (KSC) در فلوریدا به پرواز عایدی.

آرتمیس1 شامل یک کپسول اوریون (Orion) بدون سرنشین است که دور ماه می چرخد و پس از یک سفر 1.3 میلیون مایلی به سیاره زمین باز می گردد.

این یک پرتاب تاریخی است که تحقق نخستین مرحله از هدف آژانس فضایی آمریکا را برای بازگرداندن انسان به سطح ماه برای نخستین بار در نیم قرن گذشته نشان می دهد.

این ماموریت در صورت موفقیت آمیز بودن، با یک سفر انسانی به دور ماه در سال 2024 دنبال می گردد و سپس، در سال 2025 یا 2026 می تواند نخستین زن و نخستین شخص رنگین پوست را پس از نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) روی ماه فرود آورد.

مانع تحقق این امر تا به امروز، تأخیرهای بسیاری بوده است که موشک ماه غول پیکر ناسا با آن روبه رو شد و تاریخ پرتاب اولیه آن را از ماه اوت به طور مکرر به تعویق انداخت. در هر حال، پس از تحمل نگرانی های مربوط به نشت سوخت، مسائل موتور و فرار از دو طوفان، سامانه پرتاب فضایی (SLS) که چهار میلیارد دلار هزینه داشت، خاتمه به مدار پرتاب شد.

با وجود موفقیت نهایی، این پرتاب بدون مشکل نبود زیرا در چند ساعت خاتمهی پیش از بلند شدن آن، یک گروه ویژه از مهندسان به سکوی پرتاب فرستاده شدند تا بعضی از پیچ ها را سفت نمایند و نشت سوخت را متوقف سازند.

مجری رسمی ناسا هنگام برخاستن موشک گفت: ما با هم برمی خیزیم تا به ماه و فراتر از آن بازگردیم.

حدود 10 دقیقه بعد، با ورود آرتمیس به مدار زمین، موتورهای سامانه پرتاب فضایی خاموش شدند و مرحله اصلی جدا شد. سپس، ناسا در ساعت 03:42 بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی بیان کرد که کپسول اوریون 20 دقیقه از مانور فراقمری خود را به خاتمه رسانده است و اکنون به سمت ماه پیش می رود.

چارلی بلک ول تامپسون (Charlie Blackwell-Thompson)، مدیر راه اندازی آرتمیس، به همکارانش که تشویق می کردند، گفت: شما بخشی از یک نخستین هستید که شاید یک بار در یک حرفه اتفاق بیفتد. این اتفاق زیاد رخ نمی دهد. همه ما بخشی از یک کار فوق العاده ویژه هستیم که نخستین راه اندازی آرتمیس است. این ماموریت، نخستین گام در بازگشت کشورمان به ماه و مریخ به شمار می رود. آنچه شما امروز انجام داده اید، الهام بخش نسل های آینده خواهد بود.

وی اضافه کرد: از طرف همه مردان و زنان در سراسر کشور بزرگ ما که برای گرد هم آوردن این سخت افزار کوشش نموده اند تا تحقق این روز را ممکن نمایند، به نسل آرتمیس می گویم که این برای شماست.

تخمین زده شد که 100 هزار نفر در امتداد سواحل و جاده های بیرون از مرکز فضایی کندی جمع شده بودند تا در اوایل صبح چهارشنبه شاهد پرتاب باشند.

در ادامه، تصاویر ثبت شده روی زمین را می بینیم که پیش از پرتاب ماموریت تا پس از پرتاب آن گرفته شده اند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 آبان 1401 بروزرسانی: 26 آبان 1401 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 858

به "عکس ، ناسا تصاویر شگفت انگیز لحظه پرتاب موشک آرتمیس را منتشر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، ناسا تصاویر شگفت انگیز لحظه پرتاب موشک آرتمیس را منتشر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید