ناتوانی واکسن فایزر در برابر سویه امیکرون

به گزارش پرشین بلاگ، خبرگزاری خبرنگاران- دانشمندان آفریقای جنوبی می گویند آنتی بادی های ناشی از واکسن فایزر 40 برابر کمتر، توانایی خنثی سازی سویه امیکرون را دارند.

ناتوانی واکسن فایزر در برابر سویه امیکرون

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از ان بی سی نیوز، بیش از 10 روز است که از زمان اعلام رسمی ظهور سویه تازه ویروس کرونا در آفریقای جنوبی موسوم به امیکرون از سوی سازمان دنیای بهداشت می گذرد. دو موضوع در این زمینه باعث ایجاد نگرانی در میان دانشمندان شده است.

اصلی ترین موضوع این است که این سویه بیش از 50 جهش مختلف داشته است و تعداد بالای جهش ها می تواند باعث چالش تازهی برای کنترل همه گیری گردد. از سوی دیگر، موضوع دیگر قدرت سرایت پذیری و مقدار مقاومت این سویه در برابر واکسن های موجود باعث نگرانی متخصصان شده است. هم اینک دانشمندان در حال آنالیز این موضوعات هستند.

متاسفانه شواهد اولیه در آفریقای جنوبی نشان می دهد واکسن شرکت فایزر - بایونتک تاثیرگذاری کمی در برابر امیکرون دارد. متخصصان مرکز تحقیقات سلامت آفریقای جنوبی می گویند شاهد کاهش چهل برابری توانایی آنتی بادی هایی ناشی از واکسن فایزر برای خنثی سازی سویه تازه هستند.

محققان بعلاوه تاکید دارند سویه امیکرون توانایی بهتری نسبت به سویه بتا برای فرار از آنتی بادی های ناشی از واکسن فایزر دارد. آنتی بادی های ناشی از تزریق واکسن فایزر 3 برابر کمتر توانایی خنثی سازی سویه بتا را داشتند که این رقم درباره سویه امیکرون 40 برابر کمتر است.

مدیر اجرایی شرکت بایونتک اعلام نمود شرکت های داروسازی بزرگ دنیا احتمالا امروز چهارشنبه یا پنجشنبه اطلاعات تکمیلی درباره سویه تازه را دریافت خواهند کرد. ما در این زمینه بسیار خوشبین هستیم.

یافته های تازه درباره مقدار تاثیرگذاری واکسن فایزر تنها براساس داده های دانشمندان آفریقای جنوبی و تحقیقات آن ها بر روی نمونه های خونی کسانی بوده است که این نوع واکسن را در این کشور دریافت نموده اند. با این حال، هیچ کدام از نمونه ها دوز تقویتی (دوز سوم) واکسن را تزریق ننموده بودند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 620

به "ناتوانی واکسن فایزر در برابر سویه امیکرون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناتوانی واکسن فایزر در برابر سویه امیکرون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید