نرخ تورم آبان به 29 درصد رسید

به گزارش پرشین بلاگ، مرکز آمار ایران نرخ تورم آبان ماه 1399 برای خانوارهای کشور را 29,0 درصد اظهار داشت.

نرخ تورم آبان به 29 درصد رسید

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشور افزایش یافت. منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در آبان ماه 1399 به عدد 46,4 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 46.4 درصد بیشتر از آبان 1398 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده­اند.

نرخ تورم نقطه ای آبان ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 5,0 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 16,1 واحد درصدی به 56.6 درصد و گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با کاهش 0.1 واحد درصدی به 41.8 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 45,7 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 4,4 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 50,3 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 8,1 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه آبان 1399 به 5,2 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 1.8 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیر خوراکی و خدمات به ترتیب 13.0 درصد و 1.6 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 4,7 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل، 2.4 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 7.6 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.7 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه آبان ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 29,0 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1,8 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 29,0 درصد و 28.8 درصد می باشد که برای خانوارهای شهری 1,7 واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 2.1 واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه سبزیجات (گوجه فرنگی، پیاز، فلفل دلمه ای، لوبیا سبز، سیب زمینی)، گروه گوشت قرمز و گوشت ماکیان (مرغ ماشینی، گوشت گاو یا گوساله، گوشت گوسفند)، گروه روغن ها و چربی ها (روغن نباتی جامد، کره غیرپاستوریزه، روغن مایع)، گروه میوه و خشکبار (نارنگی، موز، انگور) می باشد. در گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات، گروه هتل و رستوران (غذاهای آماده)، گروه مبلمان و لوازم خانگی (بخاری گازی، انواع شوینده، لوازم پلاستیکی آشپزخانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

همچنین گروه حمل ونقل (انواع اتومبیل سواری) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آبان ماه 1399 برای دهک های مختلف هزینه ای از 26,3 درصد برای دهک اول تا 35.2 درصد برای دهک دهم است.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 26

به "نرخ تورم آبان به 29 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم آبان به 29 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید