چطور درخواست دورکاری دائمی دهیم؟

به گزارش پرشین بلاگ، مشاور عزیز، من در حوزه ای کار می کنم که حقوق ها پایین است، اما شرکت های خوب در شهر های عظیم واقع شده اند که هزینه های زندگی بالاست. به همین علت، هیچ وقت نمی توانم به تنهایی از عهده اجاره خانه بربیایم و باید هم خانه داشته باشم، مگر اینکه تمام حقوق یک ماهم را برای اجاره کنار بگذارم که خب، طبیعتا این کار را نمی کنم. البته در شهر های کم هزینه هم شرکت هایی وجود دارد، اما تعدادشان محدود است، امنیت شغلی شان پایین است و عموما شرکت های کوچک و نامعتبرند.

چطور درخواست دورکاری دائمی دهیم؟

به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از The Cut، در ادامه این مطلب آمده است: در شغل فعلی ام مشکلاتی هست، اما فعلا می خواهم در این شرکت بمانم. مشکل اینجا است که اخیرا از محل زندگی ام اصلا راضی نیستم. شاید دلیلش کرونا باشد که باعث شده نتوانم از بودن در یک شهر عظیم و جاذبه هایش، مثل موزه ها و رستوران ها آن طور که باید و شاید لذت ببرم، ولی کلا از هزینه های بالای زندگی خسته شده ام. دوست دارم در آپارتمان خودم زندگی کنم و حس کنم آنجا خانه ام است. هم خانه ام را دوست دارم، ولی من در آستانه 30 سالگی هستم و دوست دارم مثل یک آدم بالغ، یک جایی برای خودم داشته باشم. خیلی دلم می خواهد شغلم را داشته باشم، ولی به یک شهر دیگر نقل مکان کنم و دورکاری کنم.

یک سالی است که به دلیل کرونا دورکاری می کنم. شرکت ما کاملا با این تغییرات سازگار شده و مشکل خاصی نداشته ایم. به همین علت، فکر می کنم اگر از آن ها بخواهم که از این به بعد همواره دورکاری کنم، احتمال اینکه اجازه دهند بیشتر از پارسال است. ما حتی قبل از کرونا هم دو تا کارمند داشتیم که سال ها به طور دائمی دورکاری می کردند: یکی از مدیران در واحد خودمان و یکی از همکار ها در یک واحد دیگر که هم سطح من است.

به هر دوی آن ها اجازه دورکاری داده شده بود، چون همسران شان، در یک ایالت دیگر کار می کردند. من دلیلی در این حد قانع نماینده ندارم. اگر بخواهم با مدیرم درباره امکان دورکاری دائمی صحبت کنم، چطور می توانم او را توجیه کنم؟ بگویم که می خواهم به خانواده ام نزدیک باشم؟ بگویم که زندگی در اینجا روی سلامت روانم تاثیر منفی گذاشته؟ هر دو دلیل، صحت دارند، اما نمی دانم به نظر مدیرم، دلایل موجهی برای نقل مکان به یک ایالت دیگر هستند یا نه. به نظر شما امتحانش ضرر دارد؟

پاسخ: دوست عزیز، خیلی از شرکت ها در مقایسه با قبل از کرونا، بیشتر پذیرای دورکاری هستند. برخی ها دیده اند که دورکاری جواب می دهد. برخی ها فهمیده اند که با دورکاری، کلی در هزینه ها صرفه جویی می گردد. برخی ها هم به این نتیجه رسیده اند که اگر بخواهند نیرو های خوب را جذب و حفظ نمایند، باید با این موضوع کنار بیایند. اما این هنوز در همه شرکت ها جا نیفتاده است. بسیاری از آن ها منتظرند که شرایط امن گردد تا فورا کارکنان را دوباره به شرکت برگردانند. برخی ها حتی به امنیت هم اهمیت نمی دادند و در اوج کرونا از کارکنان خواستند که به محل کار برگردند. دلیلش شاید این است که از نظر فلسفی با دورکاری مخالف بوده اند و کرونا عقیده شان را تغییر نداده است. گاهی هم دلیلش این است که دورکاری در خصوص برخی از مشاغل، واقعا مثل کار حضوری جواب نمی دهد.

اما مطرح کردن این موضوع، منطقی است. خیلی ها الان درحال تبادل نظر با مدیران شان هستند یا قصد دارند مطرحش نمایند. ممکن است جواب بله نگیری، اما درخواست کردن، فاجعه نیست.

چون گفتی درخواستت، صرفا دورکاری نیست و می خواهی به یک ایالت دیگر بروی، یک نکته را در نظر داشته باش: برای کارفرما، اینکه اجازه دهد از یک ایالت دیگر کار کنی، خیلی پیچیده تر از آن است که تصورش را می کنی. اگر امکان فعالیت در یک ایالت دیگر را نداشته باشند، کار کردن تو در آنجا می تواند پیامد های اقتصادی و لجستیکی بسیاری برای شان ایجاد کند؛ از اقتصادیات گرفته تا بیمه و تطبیق قانونی. چون قوانین ایالات با هم فرق می نماید. مثلا ممکن است اضافه کار در ایالت X، بیشتر از ایالت Y باشد. این به این معنا نیست که کارفرمایت، اقدامات لازم را انجام نخواهد داد، اما بدان که پذیرش این درخواست، به آن سادگی ها که فکر می کنی نیست.

اما برسیم به اینکه چطور درخواستت را بگویی. حق با توست. اگر دلیل محکمه پسندی برای نقل مکان داشته باشی، مثل کار کردن همسر در یک ایالت دیگر یا نزدیک بودن به خانواده، کارت آسان تر می گردد. دلایل کلی که مربوط به کیفیت زندگی هستند (مثل هزینه های کمتر)، آنقدر ها هم خریدار ندارند. اما معنایش این نیست که غیرممکن است. باید بدانی چطور مطرحش کنی.

یکی از راه ها، این است که بگویی که دورکاری تو، چه مزایایی برای کارفرما دارد. اگر در زمان دورکاری، به دلیل تمرکز بیشتر، بازدهی بیشتر داشتی، به آن اشاره کن. اگر بتوانی به اعداد و ارقام استناد کنی که چه بهتر. اگر دورکاری، آزادی عملت را در خصوص ساعات کار افزایش داده و این به نفع تیم بوده، به آن نیز اشاره کن (مثلا توانستی یک بحران کاری را در ساعات غیرکاری، مثلا در شب، حل کنی، چون تمام چیز هایی که لازم داشتی در دسترست بوده است).

اما ممکن است چیزی برای ارائه نداشته باشی. با این حال، اگر دورکاری باعث می گردد احساس رضایت و خوشحالی کنی، برای مدت بیشتری در شرکت بمانی و به شرکت وفادار باشی، همین را مستقیما بگو، البته اگر می دانی که مدیریت برایت ارزش قائل است و دوست دارد برای ماندن تو در شرکت کوشش کند. هرچه ارزشت نزد او بیشتر باشد و تمایل او برای از دست دادن تو کمتر، این صحبت ها قانع نماینده تر خواهد بود.

اگر هیچ کدام از این ها به نظرت دلایل قانع نماینده ای نیست، کافی است فقط درخواست کنی. مثلا بگو: از اینکه دورکاری در این مدت، خیلی جواب داده خوشحالم، نه تنها برای من، بلکه برای تیم. آیا امکانش هست که درباره ادامه دورکاری من، پس از بازگشایی کامل شرکت صحبت کنیم؟ من عاشق شغلم هستم، ولی دوست داشتم یک روز به یک شهر کم هزینه تر بروم و حالا که دیدم در یک سال اخیر، دورکاری چقدر خوب بوده، امیدوارم راهی باشد که بتوانم به این رویه ادامه دهم و در عین حال، شغلم را از دست ندهم. حواست باشد طوری حرف نزنی که انگار داری می روی. خواسته ات را طوری مطرح کن که حالت فرضیه داشته باشد و فکر ننمایند داری استعفا می دهی.

در نهایت، کارفرمایت ممکن است قبول کند یا نکند. اما طرح این موضوع، کاملا معقول است و اتفاقی است که در یک سال اخیر در بسیاری از شرکت ها افتاده است.

منبع: فرارو
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 346

به "چطور درخواست دورکاری دائمی دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور درخواست دورکاری دائمی دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید