کاربرد کابل اعلام حریق در صنعت

به گزارش پرشین بلاگ، کابل اعلام حریق بخشی از اجزای سیستم های اطفاء و اعلام حریق است. از آنجایی که سیستم های اطفاء حریق باید به مصاف صحنه های سخت و پر حرارتی بروند، از این رو باید تمامی اجزای به کار رفته در آنها نیز تاب تحمل چنین شرایطی را داشته باشند. بدین ترتیب سطح کیفی کابل ها استفاده شده در آنها بسیار مهم است و همخوانی بالای این قطعات را با سیستم های اعلام حریق به منظور دفع خطرات احتمالی می طلبد.

کاربرد کابل اعلام حریق در صنعت

آتش سوزی را می توان به مدد نصب یک سیستم اعلام حریق کارآمد از بستر ساختمان ها دور ساخت و تبعات مالی و جانی آن را کاهش داد. در این میان سطح کیفی سیستم های اعلام حریق و قطعات سازنده آنها سرنوشت ساز است. عدم قطع اتصال بین تجهیزات کشف حریق با تجهیزات خاموش نماینده را فقط می توان با انتخاب یک کابل اعلام حریق استاندارد تضمین نمود. همچنین حفظ یکپارچگی مدار و ارتباط آن ها با کنترل پنل مرکزی فقط با استفاده از کابل های نسوز دارای گواهینامه های معتبر امکان پذیر است.

تعیینات کابل اعلام حریق:

تعیینات کابل اعلام حریق بازگو نماینده عناصر سازنده و نوع عملکرد کابل در زمان حریق می باشد. از این رو توجه به آن با هدف انتخاب نمونه ای دارای بهترین کیفیت الزامی است. در اولین گام شناسایی کابل ها به اصطلاح OHLS که بیانگر توانای کابل در عدم انتشار دود و گازهای کشنده هالوژن است برمی خوریم که به راستی اهمیت بالایی در حفظ جان افراد گرفتار در آتش دارد. تعیینه Flame Retardant نیز به خاطر اینکه ویژگی باز دارندگی انتقال شعله را به کابل می بخشد، در رتبه بالای توجه قرار گرفته است. مؤلفه Fire Resistant نیز در صورت وجود می تواند به بهبود عملکرد کابل در بحبوحه آتش کمک نموده و این ابزار را در روبرو با حرارت پایدارتر نماید. دقت داشته باشید که این تعیینات جزء ویژگی های سه گانه کابل ها به شمار رفته و نبود هر یک از آنها سبب عدم توانایی کابل برای حضور در سیستم های اعلام حریق است.

در انتهای نیز فاکتور Anti-Nose که نشان دهنده عدم انتشار نویز از طریق کابل است، برای سیستم های اعلام حریق بسیار حیاتی است. افزایش اختلاف در کابل های بی کیفیت که سبب بروز آژیر می شود، برای متصدیان آن مشکل ساز است. عدم نویز پذیری کابل ها می تواند درصد خطای سیستم های اعلام حریق را کاهش داده و از آتش سوزی های کاذب به علت بروز چنین فرآیندی پیشگیری نماید. فناوری ها و دانش خاصی برای پیاده سازی چنین تعییناتی برای کابل اعلام حریق در نظر گرفته شده اند که هر یک توانسته در ارتقاء کاربری این ابزارها نقش تعیین نماینده ای ایفاء نماید.

الزامات کابل اعلام حریق:

در جهت پیشگیری از حوادث جانی و مالی الزاماتی را برای کابل اعلام حریق در نظر می گیرند. یکی از این الزامات که جزء آخرین و به روزترین دستورالعمل ها بوده، استاندارد BS7671 می باشد که رعایت آن باهدف جلوگیری از اتفاقات غیرقابل جبران لازم الاجرا است. البته از وجود تأییدیه معتبر LPCB نیز برای کابل ها در جهت تأیید قابلیت استفاده از آن ها در سیستم های اعلام حریق نیز نمی شود، صرف نظر کرد. به همین دلیل می توان گفت عدم انتشار شعله، دود، گازهای سمی و کشنده از ویژگی های ضروری کابل ها است. همچنین قابلیت حفظ مدار در آتش به مدت 180 دقیقه و در روبرو با ضربات مکانیکی تا 120 دقیقه نیز از دیگر تعیینه های ضروری کابل ها است که باید به آن تجهیز باشند. در حال حاضر دو نوع کابل Firecel SR 114H با هادی مفتولی (Solid) و کابل Firecel SR 114H با هادی نیمه افشان (Stranded) جزء پرمصرف ترین و مرغوب ترین کابل های موجود در بازار هستند.

تولید نماینده کابل اعلام حریق:

بسکمک از تولید نمایندگان داخلی کشور امروزه توانسته اند، در عرصه تولید کابل اعلام حریق با کیفیتی بین المللی فعالیت نمایند و به مدد دانش فنی و نیروی متخصص و ماشین آلاتی مدرن به تولید کالایی مرغوب مبادرت ورزند. اخذ استانداردهای بین المللی مدیریت کیفیت و CE اروپا و سازمان آتش نشانی و استانداردهای ملی همگی به علت حضور آزمایشگاه های مطابق با الزامات روز دنیا در این کارخانه های تولیدی سیم و کابل ایرانی است. بدین ترتیب در حال حاضر سیم و کابل های تولیدی ایرانی به خوبی جوابگوی نیاز مصرف نمایندگان داخلی و خارجی بوده و در صنایع فولادسازی، خودروسازی، هواپیمایی، نفت و پتروشیمی و خصوصاً سیستم های اعلام حریق پرکاربرد هستند. امروزه بسکمک از پیمانکاران به علت محصولات مرغوب ایرانی ترجیح می دهند تا آن ها را جایگزین کابل اعلام حریق خارجی نمایند. دستاوردهای فنی و علمی، تلاش بی وقفه متخصصان و آشنایی با نیاز بازارهای داخلی و خارجی همگی سبب پیشرفت و توسعه کارخانه های این تولیدنمایندگان شده است.

شرکت راهدار صنعت کیهان یکی از معتبهترین تولیدنمایندگان کابل اعلام حریق نسوز با تاییدیه های بین المللی و سازمان آتش نشانی در ایران می باشد.

کابل اعلام حریق چند رشته است؟

سیستم های اعلام حریق با تعیینات فنی و فیزیکی متفاوتی تولید می شوند به همین دلیل طبیعی است که برای ایجاد سنخیت بیشتر با آن ها انواع کابل اعلام حریق با تنوع بالایی نیز طراحی شوند. اکنون می توانید کابل های اعلام حریق را در مدل های تک رشته و 2 رشته و حتی 3 رشته و 4 رشته نیز بیابید و متناسب با سیستم اطفاء حریق موجود، آنها را مورد بهره برداری قرار دهید. البته نباید فراموش کرد که تفاوت این کابل ها از نظر سطح مقطع نیز در زمان انتخاب باید مدنظر قرار گیرد و هم راستا با عرصه مورد کاربرد، سطح مقطعی متناسب گزینش شود. صرف نظر از تعداد رشته و سطح مقطع کابل ها آنها با ساختاری از هادی مسی، عایق سیلیکونی، لایه نویز گیر، سیم تخلیه از جنس مس قلع اندود و درنهایت روکش بیرونی پلیمر ترموپلاستیک فاقد دود و گاز هالوژن تولید می شوند، از این رو است که بالاترین کیفیت و عملکرد را بروز می دهند.

کابل اعلام حریق آدرس پذیر:

در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر گستردگی شبکه بسیار بیشتر از نمونه های متعارف است. از این رو مهم است که از کابل هایی با تعیینات و استانداردهای ویژه تری استفاده شود. کابل اعلام حریق آدرس پذیر در واقع باید به حتم به استاندارد بین المللی LPCB که قبلاً به آن اشاره نمودیم مجهز باشد. بدین ترتیب نمی توان از هر کابل مقاوم در برابر حرارت برای این سامانه ها بهره برد. سیستم های آدرس پذیر قادرند به علت حساسیت های فنی شان به سرعت نقطه آغاز آتش سوزی را شناسایی و اقدامات لازم را در جهت اطفاء حریق انجام دهند.

در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر تمامی کاشف ها، شستی ها، ماژول ها و... با یک کد تعیین شده و در صورت بروز مشکل می توان به راحتی آدرس را بر اساس مؤلفه هایی چون نام پنل، شماره لوپ، شماره قطعه و ... یافت. وجود چنین مزیت بزرگ و مهمی بدون حضور کابل اعلام حریق از نوع آدرس پذیر با بالاترین سطح کیفیت امکان پذیر نیست و مرکز کنترل نمی تواند، در اسرع وقت مکان یا محل حادثه را تشخیص داده و آدرس آن را بیابد.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 آذر 1400 بروزرسانی: 25 آذر 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 585

به "کاربرد کابل اعلام حریق در صنعت" امتیاز دهید

1 کاربر به "کاربرد کابل اعلام حریق در صنعت" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربرد کابل اعلام حریق در صنعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید