توضیحات مهم بانک مرکزی درباره برگشت خوردن تراکنش ها

به گزارش پرشین بلاگ، خبرنگاران : معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی گفت: محدودیت های اعمال شده درباره برگشت خوردن تراکنش های حساب های بدون هویت شامل کنترل هایی است که فاز نخست آن در بهمن ماه سال گذشته در ساتنا انجام و فاز دوم آن از 6 اردیبهشت در پایا اجرایی شد.

توضیحات مهم بانک مرکزی درباره برگشت خوردن تراکنش ها

به گزارش به نقل از بانک مرکزی، محمدرضا مانی یکتا به ارائه توضیحاتی درباره برگشت خوردن تراکنش های حساب های بدون هویت در پایا پرداخت و اضافه کرد: محدودیت های اعمال شده از روز گذشته، بخشی از سلسله تغییراتی است که شبکه بانکی در راستای اجرای مقررات مبارزه با پولشویی متعهد به انجام آن است.

وی گفت: این تغییرات شامل کنترل هایی است که بین سامانه های تسویه ساتنا و پایا بین بانک مرکزی و بانک ها انجام می گردد که فاز نخست آن در بهمن ماه سال گذشته در ساتنا انجام و فاز دوم آن از 6 اردیبهشت در پایا اجرایی شد.

مانی یکتا اظهار داشت: بر این اساس، از ارسال و تبادل تراکنش هایی که فاقد شناسه شهاب باشند، یعنی مشتریان ارسال کننده این تراکنش ها در شبکه بانکی شناسایی هویتی دقیق نشده باشند و اطلاعاتشان در سامانه های مرتبط ثبت نشده باشد جلوگیری می گردد.

معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی تاکید نمود: زمانی که مشتریان نسبت به افتتاح حساب در بانک اقدام نموده اند، اطلاعات شان در سامانه نهاب بانک مرکزی ثبت و کد شهاب اخذ شده است.

وی ادامه داد: اکنون بیش از 98 درصد مشتریان حقیقی شبکه بانکی به طور کامل احراز هویت شده اند و در خصوص سایرین نیز هماهنگی ها و کنترل های لازم با بانک ها اجرا شده و تا به امروز مسئله ای پیش نیامده است.

مانی یکتا اضافه کرد: بر این اساس نیازی به مراجعه و اقدام از سوی مردم و مشتریان بانکی وجود ندارد و بانک ها اقدام های لازم را انجام می دهند.

از روز گذشته قرار شد جلوی تراکنش های بدون کد ملی اشخاص حقیقی و شناسه ملی اشخاص حقوقی در پایا گرفته گردد.

این اقدام در راستای اجرای سیاست های بانک مرکزی در سامانه نهاب اجرا می گردد؛ در این سامانه شماره شناسایی برای هر فرد در شبکه بانکی اختصاص می یابد. برهمین اساس نیز کدملی اشخاص حقیقی، شناسه ملی اشخاص حقوقی و کد فراگیر اتباع خارجی باید به شبکه بانکی اعلام گردد.

آن طور که بانک مرکزی اعلام نموده با اجرای این طرح، تراکنش های افرادی که این کد را ندارند به تدریج محدود و متوقف می گردد. این کار در بهمن ماه سال گذشته با تراکنش های ساتنا شروع شد و از امروز در تراکنش های پایا نیز اجرایی می گردد. این طرح بناست در مراحل بعدی گسترش یابد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 305

به "توضیحات مهم بانک مرکزی درباره برگشت خوردن تراکنش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات مهم بانک مرکزی درباره برگشت خوردن تراکنش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید