تیشه به ریشه تشکل اقتصادی بخش خصوصی نزنید

به گزارش پرشین بلاگ، اخیراً تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را با عنوان اصلاح قانون اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و الحاقات بعدی آن تقدیم مجلس کرده اند؛ به موجب ماده 2 آن طرح، ماهیت حقوقی اتاق بازرگانی از یک موسسه غیرانتفاعی به موسسه عمومی غیردولتی تغییر می یابد.

تیشه به ریشه تشکل اقتصادی بخش خصوصی نزنید

تبدیل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از یک موسسه غیرانتفاعی موضوع ماده 2 قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن مصوب 1369 به موسسه عمومی غیردولتی موضوع ماده 3 قانون مدیریت خدمات کشوری و قرار دادن آن جزو دستگاه های اجرایی با ماهیت ذاتی اتاق و نوع فعالیت و جایگاه آن به عنوان تشکل ملی تشکل های بخش خصوصی و همچنین موقعیت بین المللی آن انطباق ندارد.

ابوالفضل خاکی، رئیس اتاق قم در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: نتیجه طرح اصلاح قانون اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و الحاقات بعدی آن تقویت بخش خصوصی نیست و این کاملاً در جهت آسیب زدن به بخش خصوصی است.

خاکی می گوید: این طرح در راستای حمایت از بخش خصوصی نیست؛ در ححال حاضر بخش خصوصی جایگاه خوبی در اقتصاد ایران دارد و سهم این بخش در صادرات غیرنفتی و پرداخت اقتصادیات نشان از این جایگاه دارد. البته بخش خصوصی این جایگاه را با سختی فراوانی به دست آورده است. تصویب چنین طرح هایی درنهایت اقتصاد بخش خصوصی و تشکل های آن را به شدت تضعیف می کند.

او ادامه می دهد: در خیلی از مسائل اقتصادی کشور اتاق های بازرگانی مشکل گشا بوده است و تعامل خیلی خوبی با دولت و حاکمیت داشته است. ولی تصویب این طرح و قانونی شدن آن درنهایت به جایگاه بخش خصوصی لطمه می زند. ما نباید در شرایط تحریم چنین ضربه ای به اقتصاد و به تشکل بخش خصوصی بزنیم.

به گفته رئیس اتاق قم برخی از افراد با نیت خاصی و ترجیح منافع فردی به منافع گروهی این طرح ها را پیگیری می کنند. اتاق ایران باید به صورت فعال با این موضوع برخورد کند و با اتاق های سراسر کشور همسو شود و نظرات همه بخش خصوصی را به صورت منسجم منتشر کند.

او تأکید می کنند: برخی به دلیل اینکه به مزایای موردنظر خود نرسیده اند در پی تضعیف اتاق بازرگانی هستند. البته من در نشست های متعدد حضور داشته ام و همه معتقدند این طرح در جهت تقویت بخش خصوصی نیست. بخش خصوصی باید بتواند در اقتصاد کشور فعال تر و اثرگذارتر از گذشته باشد ولی این طرح درست در جهت این هدف است.

او تصریح می کند: اینکه ماهیت اتاق از موسسه غیرانتفاعی به موسسه عمومی غیردولتی تغییر کند، تبعات سنگینی خواهد داشت. در این صورت دخالت های مختلفی را از همه جا خواهیم داشت و تمام سازمان های دولتی در امور اتاق دخالت خواهند کرد. ما نباید با دست خود تیشه به ریشه تشکل اقتصادی بخش خصوصی بزنیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 212

به "تیشه به ریشه تشکل اقتصادی بخش خصوصی نزنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیشه به ریشه تشکل اقتصادی بخش خصوصی نزنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید