روابط پیچیده اداری و کاغذبازی صادرات را فلج می نماید

به گزارش پرشین بلاگ، رئیس اتاق اراک با اشاره به اینکه اقتصاد یک مقوله جهانی و اثرپذیر از مسائل گسترده جهانی است، گفت: اگر به صورت عملی به این مقوله معتقد باشیم و برون از مرزها را ببینیم می فهمیم که جهان سال هاست به سوی جهانی شدن اقتصاد حرکت نموده است.

روابط پیچیده اداری و کاغذبازی صادرات را فلج می نماید

ناصر بیکی، اضافه نمود: ایران کشوری است که می تواند نقش بسیار مهمی در اقتصاد جهانی ایفا نماید؛ اما باوجوداینکه کشوری چهارفصل و بهره مند از موقعیت استراتژیکی است، به هرحال باید از اقتصاد بین الملل نیز سرچشمه بگیرد و نگاه برون نگر خود را حفظ کند.

او درباره چالش های موجود در جهت صادرکنندگان، اظهار کرد: هر کسب وکاری ممکن است در دوره های مختلف با موانع و چالش هایی روبرو گردد اما اگر بخواهم چالش های صادرات در بخش های صنعت، معدن، تجارت و کشاورزی منطقه و کشور را فهرست کنیم، بیشترین موانع موجود برای این حوزه ها موانع دولتی و داخلی هستند.

بیکی با تأکید بر اینکه ما در ایران هیچ چیزی برای فراوری کم نداریم، ادامه داد: بازرگانان، فراوریکنندگان، تجار، کشاورزان و صنعت گران ایرانی لیاقت های زیادی در این زمینه دارند و توانایی ها خود را نیز اثبات نموده اند، اما همه این لیاقت ها و توانمندی ها در روبرو با مقررات زائد، روابط پیچیده اداری و کاغذبازی های تکراری و متعدد حاکم بر روابط بین بخش خصوصی و دولت با مشکل روبرو می گردد و قادر به استفاده از امکان صادرات نیست.

این فعال مالی ادامه داد: روابط پیچیده اداری انواع و اقسام دارد و یکی از مهم ترین آنها تداخل وظایف وزارتخانه ها و ادارات در کار یکدیگر است به طوری که باید بگوییم در کشور ما هیچ شغلی وجود ندارد که نهاد و متولی خاص و ویژه و مشخصی برای انجام امورات خود داشته باشد و تلاقی مسئولیت ها و نظارت ها مسائل زیادی برای کسب وکارها و فعالیت های مالی ایجاد می نماید.

او مانع دوم صادرات را مانع عامی به نام تحریم ها دانست و اظهار کرد: با توجه به تحریم های ظالمانه ما بازارهای جهان را نداریم و مسائلی ازاین دست است اما درمجموع باید بگوییم بخش فراوری و مردم و کارخانه جات و معدنچیان مملو از قابلیت و لیاقت هستند و متأسفانه موانعی وجود دارد که سبب می گردد این پتانسیل ها به خوبی بروز پیدا نکنند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 14

به "روابط پیچیده اداری و کاغذبازی صادرات را فلج می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روابط پیچیده اداری و کاغذبازی صادرات را فلج می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید