زارعی: تمدن نوین اسلامی برای آمریکایی ها نگران کننده است

به گزارش پرشین بلاگ، کارشناس مسائل بین الملل گفت: تمدن نوین اسلامی نظام سلطه را تهدید می نماید و به طور خاص نیز برای آمریکایی ها نگران کننده است.

زارعی: تمدن نوین اسلامی برای آمریکایی ها نگران کننده است

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، سعدالله زارعی کارشناس مسائل بین الملل در سلسله نشست های آنالیز ابعاد نظام سلطه که با موضوع آنالیز بعد سیاسی نظام سلطه که به همت جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران برگزار گردید، گفت: نظام سلسله ای از قواعد، اصول، دستور العمل و سازکار هایی است که مورد توافق عده ای از کسانی است که توانایی اجرای آن را دارند. نظام را یک گروه فعال به وجود می آورد که به یک مقصودی برسند.

وی اضافه نمود: سلطه به معنای تسلط، سیطره و هژمون است. انسان، مجموعه و دولتی که به این صفت خوانده می گردد به دنبال سیطره است و آن را به عنوان هدف والا در نظر می گیرد؛ و در این نظام، سلطه پیدا کردن نشانه موفقیت است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه نظام سلطه منطقاً نظام بی قانونی است و نه هنجاری و فطری و همچنین بر مبنای عقل و منطق راسخ نیست، توضیح داد: سازمان های بین المللی و نهاد های حقوقی بین المللی در پیدایش و ادامه نظام سلطه نقش داشته اند و در مورد آِینده نظام سلطه هم بسیار نقش خواهند داشت.

زارعی با اشاره به اینکه ایران در مواجهه با قوانین بین المللی نه یکجا این قوانین را قبول می نماید و نه رد، اضافه نمود: در مورد قوانین بین المللی ما قائل به تحقیق و آنالیز و تفحص هستیم. با این وجود اگر این قوانین با قوانین ما در تضاد نبود، اجرا می کنیم، اگر احتیاج به وارد شدن در کنوانسیون باشد، وارد می شویم و یا اگر تعهد نامه باشد، آن را امضا می کنیم.

وی بیان نمود: همه کشور های جهان و حتی کشور هایی که علی الظاهر بیشتر از دیگران در تاسیس نظام کنونی بین الملل نقش ایفا نموده اند هم نسبت به قوانین بین المللی، تفحص می نمایند به گونه ای که تعداد قوانین وجود دارند که آمریکایی ها هم زیر بار آن ها نرفته اند و نمی فرایند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: وضع ما با سایر کشور ها که بعضی قوانین بین الملل را کنار می گذاریم، متفاوت است؛ مثلا عدم قبول قوانین بین الملل توسط سایر کشور ها مانند آمریکا می گردد اقداماتی در راستای منافع ملی، اما این اقدام توسط ایران، اقدام علیه نظام بین المللی است.

وی با بیان اینکه جبهه مقاومت تعصب ندارد که اگر هنجاری در سطح بین الملل وجود داشت و ضد انسانی و اسلامی نبود، آن هنجار ها را نپذیرد، بیان نمود: جبهه بین الملل در کنار هنجار های بین الملل، هنجار ها و منطق خود را دارد و بر اساس آن ها پیش می رود. به هر روی ما از هنجار های بین الملل استفاده می کنیم و از آن ها رویگردان نیستیم، اما پذیرنده مطلق آن ها هم نخواهیم بود و در عین حال هم متوقف بر هنجار های موجود نبوده و در حال طراحی هنجار های حقوقی هستیم تا جهان در کنار هنجار های نظام سلطه با یکسری هنجار های نظام مقاومت نیز آشنا گردد.

زارعی بیان نمود: ما در حال شکل دهی به یک تمدن نوین هستیم و آن چیزی هم که نظام سلطه را تهدید می نماید این تمدن جدید است. این موضوع برای آمریکایی ها به طور خاص نگران نماینده است. زیرا اگر آن ها صرفاً با یک نظام سیاسی درگیر بودند می توانستند با یکسری اقدامات سیاسی به آن انتها دهند؛ اما اینجا بحث از نظام نیست بلکه تمدن اسلامی مطرح است.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه اصل مقاومت، اصل منطقی، اصولی و فطری است، اضافه نمود: اسلام بیان می دارد که در مقابل جبهه ای که نمی خواهد شما هویت خود را داشته باشید و به هویت او برگردید؛ در مقابل او اگر می توانید، جهاد کنید. اگر هم توان جهاد را نداشتید، حق تسلیم شدن ندارید و به جای جهاد، هجرت کنید. همچنین رهبر معظم انقلاب بیان می نمایند که آنجایی که نمی توانید هجرت کنید، آنجایی که هستید را هجرت کده کنید.

زارعی بیان نمود: نظام سلطه بر مبنای توسعه طلبی است و نظام مقاومت بر مبنای تفاهم و همکاری است با این وجود اعتقاد ما این است که نمی توان انسانی را به بردگی گرفت و تسلیم کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 18

به "زارعی: تمدن نوین اسلامی برای آمریکایی ها نگران کننده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زارعی: تمدن نوین اسلامی برای آمریکایی ها نگران کننده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید