علائم سرطان معده را بشناسید

به گزارش پرشین بلاگ، حمیدرضا دهقان منشادی، متخصص رادیوانکولوژی درباره علل سرطان معده و علائم آن، گفت: علائم اولیه ابتلا به این سرطان مشابه بسیاری از بیماری های معده، درد شکمی، کاهش وزن، عدم تمایل به غذا خوردن و سوابق بیماری های شکمی مانند نفخ و ناراحتی گوارشی و حتی زخم معده است.

علائم سرطان معده را بشناسید

به گزارش فارس، وی اضافه کرد: بسیاری از بیماران به علت اینکه علائم سرطان معده مشابه سایر بیماری های معده است چندان آن را جدی نمی گیرند و در زمان مناسب به پزشک مراجعه نمی نمایند.

این متخصص رادیوانکولوژی با اشاره به اینکه علت بسیاری از بیماری های معده از جمله سرطان معده عفونت با هلیکوباکتر است، گفت: بر اساس بعضی از آنالیز های انجام گرفته بیش از 70 درصد مردم ایران آزمایش هلیکوباکتر در آن ها مثبت است؛ این باکتری از جهت آب و دستگاه گوارش منتقل می شوند و سطح بهداشت پایین از دلایل بروز آن است.

دهقان منشادی ادامه داد: وراثت نیز می تواند از دلایل ابتلا به سرطان معده باشند و افرادی که در خانواده و خویشاوندان نزدیک خود سابقه ابتلا به این بیماری را دارند باید نسبت به انجام غربالگری در زمان مناسب حساس باشند.

به گفته وی در ایران سرطان معده یکی از شایعترین سرطان هاست و در استان هایی در شمال غرب کشور از جمله اردبیل و آذربایجان حتی اندازه ابتلا به سرطان معده از سرطان ریه هم بیشتر است

وی یادآور شد: این در حالی بوده که سرطان معده در بسیاری از کشور های جهان جزو چهارمین و پنجمین سرطان شایع محسوب می گردد، ولی در بعضی از استان های ما اولین سرطان گوارشی و دومین سرطان به طور مثال در زنان بعد از سرطان پستان است.

این متخصص رادیو آنکلوژی اعلام نمود: اولین اقدام تشخیصی برای شناسایی سرطان معده انجام آندوسکوپی است و اگر شک بر وجود تومور گرفته گردد حتما نمونه برداری صورت می گیرد و اگر از این طریق تومور معده تشخیص داده شد سی تی اسکن و پت اسکن نیز انجام می گیرد تا مرحله و گرید بیماری تعیین گردد. لاپاراسکوپی تشخیصی نیز در مرحله بندی تومور و شناسایی اندازه رشد آن حائز اهمیت است.

وی با تاکید بر اینکه در نظر گرفتن پنل درست درمانی در یاری به بیمار بسیار حائز اهمیت است، گفت: قدم اول در درمان سرطان معده این است که بدانیم سرطان در کدام مرحله قرار گرفته است.

منشادی گفت: در صورتی که سرطان در مرحله اول قرار داشته باشد درمان با جراحی آغاز و سرانجام می یابد، ولی در صورتی که سرطان در مرحله دوم و سوم باشد ابتدا شیمی درمانی آغاز و سپس جراحی انجام می گیرد و حتی گاهی پس از آن نیز دوباره شیمی درمانی و در صورت احتیاج رادیوتراپی انجام می گردد.

این متخصص رادیوانکولوژی اعلام نمود: اگر سرطان در مرحله 4 و یا متاستاز باشند درمان فقط با شیمی درمانی و با هدف کنترل بیماری انجام می گیرد و عمل جراحی چندان یاری نماینده نیست.

وی درباره اندازه مرگ و میر افراد در اثر ابتلا به این سرطان، گفت: متاسفانه اندازه مرگ و میر افراد در صورت ابتلا به بیماری سرطان بالاست و بیشترین مرگ و میر را بعد از ابتلا به تومور ریه دارد؛ البته تشخیص به موقع و به هنگام بیماری در درمان موفقیت آمیز آن بسیار حائز اهمیت است.

منبع: فرارو
انتشار: 20 تیر 1401 بروزرسانی: 20 تیر 1401 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 780

به "علائم سرطان معده را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم سرطان معده را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید