مسائل جای خالی دندان و فاصله ایجاد شده بین دندان ها

به گزارش پرشین بلاگ، نمناک/داشتن دندان های زیبا و سالم آرزوی هر شخصی است اما بسیاری از افراد هستند که در بین دندان هایشان یک جای خالی دارند. اگر این فضای خالی بین دندان های جلو ایجاد شده باشد ، قطعاً روی زیبایی نیز اثرگذار است.

مسائل جای خالی دندان و فاصله ایجاد شده بین دندان ها

افرادی که یک فضای خالی در بین دندان های خود دارند، معمولا سعی می نمایند کمتر بخندند. آن ها حتی از لبخند زدن در عکس ها خودداری می نمایند. پزشکان نیز بر این عقیده هستند که مسائل دندانی این چنینی نه تنها زیبایی را به هم می ریزد، بلکه برای سلامت دندان ها نیز مسائلی را ایجاد خواهد نمود.

فاصله و فضای خالی بین دندان ها و یا کمبود یک دندان در دهان، توانایی جویدن را کاهش می دهد و برای صحبت کردن مشکل ایجاد می نماید. دندانپزشک در این شرایط دندان مصنوعی را پیشنهاد می دهد که دندان مصنوعی می تواند این فضای خالی را شبیه به دندان طبیعی پر کند و بین دندان ها قرار بگیرد اما بهتر است با مطالعه دقیق این بخش از بهداشت و سلامت از قبل با مسائل فضای خالی دندان آشنا شوید.

عوارض نداشتن دندان برای لثه و دهان

دندان درد

زمانی که بین دو دندان فاصله وجود داشته باشد و یک دندان از دست داده باشید، دندان های اطراف نیز معمولاً آغاز به حرکت کردن می نمایند. جدا از این، یک نوع حساسیت در فرد ایجاد می گردد و در نتیجه برای جلوگیری از مسائل بعدی حتما باید این فضای خالی را پر کنید و حفره خالی ای را درون دهان خود نگه ندارید.

رشد باکتری ها

نداشتن چندین دندان سبب می گردد فرد نتواند غذا را به خوبی بجود. نجویدن درست غذا موجب ایجاد اختلال در هضم خواهد شد. غذای هضم نشده برای پرورش باکتری ها صندلی مناسبی است.

استراحت نکردن ماهیچه معده

فراوری بزاق ناشی از جویدن مناسب غذا یاری می نماید تا پیلوروس که یک ماهیچه کوچک در انتهای معده است، ریلکس بوده و استراحت کند و غذا به راحتی درون دستگاه گوارش حرکت کند. نداشتن یک یا چند دندان فرآیند جویدن و استراحت ماهیچه های معده را کم خواهد نمود.

سندروم مفصل گیجگاهی فکی

بعد از این که یک دندان از دست می رود، دندان های اطراف آغاز به حرکت می نمایند، ساختار آنها یکی پس از دیگری تغییر می نماید. فک بالا و فک پایین دهان دیگر به طور کامل روی همدیگر قرار نمی گیرند و در نتیجه مفصل فک دچار آسیب دیدگی و کشیدگی می گردد. به این پدیده سندروم مفصل فکی گیجگاهی گفته می گردد که باعث ایجاد مسائل زیادی شده و پوسیدگی دندان را ایجاد نموده و حتی آن را افزایش می دهد.

تحلیل استخوان فک

نداشتن یک یا چند دندان و جایگزین نکردن دندان دلیل اصلی تحلیل استخوان فک است. دندان ها باعث تحریک استخوان فک می شوند. اگر دندانی را از دست دهید، استخوانی که دندان داخل آن قرار داشت دیگر تحریک نمی گردد و حجم آن کاهش می یابد.

عدم فعالیت درست آنزیم ها

آنزیم آمیلاز بزاق تجزیه نشاسته در غذا را به عهده دارد. برای اینکه این آنزیم روی غذا درست عمل کند، غذا را باید خوب بجویم. نداشتن یک یا چند دندان سبب می گردد غذا به درستی شکسته نگردد و فعالیت آنزیم مهار شده و مقدار زیادی مواد مغذی را از دست دهید.

فراوری کمتر بزاق دهان

با جویدن غذا، بزاق ساخته می گردد. اگر دندان های کمی داشته باشیم، بزاق دهان کم شده و سبب اختلال در هضم خواهد شد. بزاق در فرایند هضم موثر بوده و دو آنزیم آمیلاز بزاقی و لیپاز زبانی در هضم نشاسته و لیپید بسیار مهم اند. فقدان بزاق سبب می گردد غذا در مری سخت حرکت کند.

ناهنجاری در اکلوژن دندان ها

نحوه تماس دندان های فک بالا و پایین در هنگام بستن فک را اکلوژن می گویند. نداشتن چند یا یک دندان سبب ایجاد مشکل در بسته شدن فک و اتصال نامناسب دندان های فک بالا و پایین می گردد. ناهنجاری اکلوژن باعث مسائل فراوانی مانند سردرد، درد ماهیچه، ساییده شدن غیرعادی دندان ها، از دست دادن دندان، حساسیت یا حتی اختلالات مفصل گیجگاهی فکی می گردد.

مسائل گوارشی

از دست دادن دندان های آسیا در جویدن غذاها اختلال ایجاد می نمایند. اختلال در جویدن ممکن است بر روی هضم غذا تاثیر منفی بگذارد و باعث مسائلی مانند برگشت اسید معده گردد.

بیماری های مرتبط با لثه و دندان

زمانی که دندان از دست می رود، ساختار دندان های اطراف هم تغییر می نمایند و در نتیجه فرد نمی تواند قسمت هایی از لثه را به خوبی مسواک بزند و نخ دندان بکشد. همین باعث تجمع باکتری و آلودگی می گردد و بعضی از قسمت ها به درستی تمیز نمی شوند. بیماری های لثه و پریودنتال و پوسیدگی دندان همگی به دلیل این فضای خالی ایجاد می گردند. دندان های سالم باقی مانده هم می توانند مستعد بیماری ها و اختلالات دهان و دندان شوند.

از دست دادن زیبایی چهره

از دست دادن دندان روی زیبایی تاثیرگذار است. استخوان فک تحلیل رفته در اثر از دست رفتن دندان، چهره شما را بسیار پیرتر نشان می دهد.

تاثیر بر صحبت کردن

دندان ها بر نحوه صحبت کردن شما تاثیرگذارند. دندان کشیده شده ممکن است باعث گردد که نتوانید کلمات و صداهای مشخصی را درست تلفظ کنید و در ادای بعضی کلمات دچار مشکل شوید یا نداشتن دندان جلو سبب گردد آب دهانتان هنگام صحبت کردن به بیرون پرتاب گردد.

اشکال در بلع مواد غذایی

نداشتن چند دندان سبب می گردد نتوانیم غذا را به خوبی بجویم و جویده نشدن غذا بلعیدن را مشکل می نماید. به همین دلیل بیشتر بچه ها که رشد دندان هایشان کامل نشده است، مسائل بلع دارند.

مراقبت از دندان مصنوعی کاشته شده در فضای خالی

بعضی از افراد این فضای خالی را با دندان مصنوعی پر می نمایند که حتماً باید دندان های شکسته شده توسط دندانپزشک از ریشه خارج گردد. ممکن است که استخوان فک کمی تحلیل رفته باشد که عاملی برای ایجاد تغییراتی در صورت فرد هم خواهد شد. با پر کردن این قسمت، از تحلیل استخوان فک جلوگیری می گردد و به زیبایی فرد اضافه می نماید و عزت نفس او را افزایش خواهد داد.

منبع: همگردی
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 70

به "مسائل جای خالی دندان و فاصله ایجاد شده بین دندان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل جای خالی دندان و فاصله ایجاد شده بین دندان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید