نگران عوارض واکسن کرونا نباشید

به گزارش پرشین بلاگ، در پی بروز برخی عوارض نادر مانند لخته شدن خون پس از تزریق واکسن آسترازنکا، برخی کشورها تزریق آن را برای افراد زیر50 تا 60 سال متوقف کردند.

نگران عوارض واکسن کرونا نباشید

حتی دانمارک به طور کلی تزریق این واکسن را به دلیل بروز عوارض جانبی متوقف کرده است اما در بسیاری از کشورها و ازجمله ایران تزریق این واکسن انجام می شود و تا به امروز میلیون ها دوز از این واکسن تزریق شده و نقش مهمی در کنترل عالمگیری کووید 19 داشته است.

ابتدا توصیه می شد این واکسن ترجیحا برای افراد بالای 50 سال استفاده شود و از سایر واکسن های موجود برای واکسیناسیون افراد کمتر از 50 سال استفاده شود. اما از آنجا که واکسن آسترازنکا مورد تایید سازمان بهداشت دنیای است و سطح ایمنی قابل قبولی (حدود 80 درصد) را هم نسبت به ویروس کووید 19 در بدن ایجاد می کند، تزریق آن برای هیچ یک از گروه های سنی و جنسی بالای 18 سال منع مصرف نداشته و عوارض آن بر اساس گزارش صریح سازمان دنیای بهداشت بسیار نادر و قابل اغماض است؛ یعنی بروز این عارضه نادر، حدود چهار در یک میلیون فرد واکسینه شده برآورد شده است؛ در حالی که میزان بروز این عارضه بعد از ابتلا به بیماری کووید 19 بیش از هزار برابر بیشتر از احتمال بروز بعد از واکسن است!

با این حال به دلیل نگرانی های زیادی که بسیاری از هموطنان همچنان نسبت به تزریق واکسن کرونا و به ویژه واکسن آسترازنکا دارند و نسبت به واکسیناسیون که مطمئن ترین راه برون رفت از بحران دنیای کروناست، تردید دارند با دکتر محمدحسین نجفی، متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوبلاستی درباره عوارض قلبی- عروقی احتمالی پس از تزریق واکسن کرونا گفت وگو کرده ایم.

آیا التهاب عضله قلب از عوارض ثابت شده تمام واکسن های کروناست؟ یا این که فقط برخی واکسن ها ممکن است چنین عوارضی را ایجاد کنند؟

در مورد تمام واکسن های کووید 19 که در حال حاضر در دنیا موجود است یک سری عوارض کلی وجود دارد و یک سری عوارض خاص مربوط به برخی واکسن ها مطرح است. برای مثال تمام واکسن ها ممکن است عوارضی مثل تب، درد محل تزریق و درد عضلانی را ایجاد کند. اما گاهی ممکن است برخی واکسن ها عوارضی را به صورت اختصاصی ایجاد کند.

در مورد میوکاردیت یا التهاب عضله قلب یا میو پریکاردیت که التهاب عضله و پرده دور قلب است در مورد تمام واکسن ها ممکن است اتفاق بیفتد. چنان که مراجعات بیماران مختلف هم مؤید این مسأله است. ناگفته نماند علائم ناشی از این دو عارضه شامل تنگی نفس، تپش قلب و درد قفسه سینه می شود.

التهاب عضله قلب از عوارض احتمالی ثابت شده در مورد واکسن آسترازنکاست؟

بله، با این واکسن ممکن است این اتفاق بیفتد ولی همان طور که گفتم با واکسن های دیگر هم محتمل است و احتمال بروز این عارضه تقریبا در مورد تمام واکسن های با ضریب معدود محتمل است.

چه کسانی بر اساس مشاهدات اجرا شده بیشتر در معرض این عارضه هستند؟

اصلا این مسأله قابل پیش بینی نیست و ممکن است به صورت تصادفی اتفاق بیفتد.

نشانه های احتمالی که مؤید بروز این عارضه پس از تزریق واکسن است شامل چه مواردی می شود؟

معمولا میوکاردیت خودش را با تنگی نفس، به خصوص تنگی نفس فعالیتی نشان می دهد و بیماران ممکن است هنگام خوابیدن هم در مراحل پیشرفته تر احساس تنگی نفس کنند. تشخیص این عارضه هم با اکوکاردیوگرافی ممکن خواهد بود.

چه راهکارهایی برای پیشگیری از این عوارض احتمالی به کسانی که واکسن آسترازنکا را تزریق می کنند پیشنهاد می شود؟

هیچ راهی برای جلوگیری از بروز عوارض واکسن وجود ندارد و استفاده از هیچ دارویی توصیه نمی شود.

فقط هنگام بروز سردرد شدید، درد قفسه سینه و شکم درد و ایجاد اختلالات خون رسانی در اندام تحتانی باید پزشک با انجام آزمایشاتی بررسی کند که آیا اختلال عملکرد پلاکت ها در اثر تزریق واکسن ایجاد شده است یا خیر.

آیا مصرف بیشتر مایعات و انجام 45 دقیقه پیاده روی روزانه تا چند روز پس از تزریق واکسن در پیشگیری از بروز چنین عوارضی درست و مؤثر است ؟

به هیچ نام مصرف مایعات یا فعالیت تحرکی بیشتر، احتمال ابتلا به میوکاردیت در اثر تزریق واکسن کرونا را نمی تواند کاهش دهد.

آیا این که جوانان هم در معرض عوارض قلبی پس از تزریق این واکسن قرار دارند صحت دارد؟

واقعا این مسأله دقیقا قابل پیش بینی نیست اما نکته مهم آن است که میزان میوکاردیت در پی تزریق واکسن کرونا آنقدر کم است که به هیچ نام نباید باعث شود افراد از تزریق واکسن اجتناب کنند. توصیه اکید ما این است که تمام افراد واکسن را تزریق کنند.

مصرف داروهایی را برای پیشگیری از بروز لخته خون پس از تزریق واکسن (به ویژه آسترازنکا) توصیه می کنید؟

در هیچ جای دنیا اثبات نشده است مصرف داروهایی مثل آسپرین یا وارفارین از ایجاد احتمال لخته زایی ناشی از تزریق واکسن جلوگیری کند ولی اگر فرد دچار علائمی مثل سردرد، درد قفسه سینه همراه با تعریق، درد شکم یا اختلال خون رسانی در اندام تحتانی شود بهتر است از داروهایی که از جانب متخصص قلب یا خون داده می شود، استفاده شود تا از توسعه لخته زایی جلوگیری شود. توجه داشته باشید احتمال میزان لخته زایی واکسن ها بسیار بسیار پایین است و اگر شخصی علائم بالا را داشت باید از روش های تشخیصی برای بررسی عروق قلب استفاده کند.

پونه شیرازی - سلامت / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 453

به "نگران عوارض واکسن کرونا نباشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگران عوارض واکسن کرونا نباشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید