زیاده روی در مصرف پروتئین چه بلایی سرتان می آورد؟

به گزارش پرشین بلاگ، زیاده روی در مصرف پروتئین می تواند پیامد های منفی و ناگواری برای سلامت ما داشته باشد. قاعده کلی این است که مردان سالم به ازای هر 450 گرم از وزنشان باید 0.45 گرم پروتئین دریافت نمایند، درحالی که این اندازه برای زنان سالم حدودا 0.35 گرم است.

زیاده روی در مصرف پروتئین چه بلایی سرتان می آورد؟

به گزارش سلامت، با اینکه پروتئین به رشد عضلانی یاری می نماید، گرسنگی را کاهش می دهد و نقش مثبتی در کاهش وزن دارد، اما زیاده روی در مصرف این درشت مغذی می تواند پیامد های منفی و ناگواری برای سلامت ما داشته باشد.

قاعده کلی این است که مردان سالم به ازای هر 450 گرم از وزنشان باید 0.45 گرم پروتئین دریافت نمایند، درحالی که این اندازه برای زنان سالم حدودا 0.35 گرم است.

در ادامه این مطلب با مهم ترین پیامد های منفی زیاده روی در مصرف پروتئین آشنا می شویم که به ترتیب عبارتند از:

1. شدیدا تشنه می شوید

زیاده روی در مصرف پروتئین نه تن ها می تواند به کلیه ها آسیب برساند بلکه می تواند بدن را خشک کند و احساس تشنگی شدیدی به وجود بیاورد. دلیلش هم به افزایش اندازه نیتروژن در بدن برمی گردد که سمی محسوب می گردد. بدن در چنین حالتی از دفع مایعات و آب موجود در خودش برای دفع نیتروژن یاری می گیرد درحالی که همین فرایند می تواند احساس تشنگی شدیدی ایجاد کند.

2. دهانتان بوی بسیار بدی می گیرد

امروزه بسیاری از افرادی که مصرف کربوهیدرات ها را شدیدا کاهش می دهند، از انبوه منابع پروتئینی به عنوان جایگزین استفاده می نمایند، اما نمی دانند که چنین کاری بوی بسیار بدی در دهان به وجود می آورد. درواقع، وقتی که کربوهیدرات کافی دریافت نمی کنید، بدن هم چربی ها و پروتئین ها را در فرایند خاصی به نام کتوز تبدیل به سوخت می نماید. اما کتوز بوی بسیار بدی به وجود می آورد که حتی با استفاده از نخ دندان یا مسواک هم برطرف نمی گردد. استفاده متعادل از کربوهیدرات های مناسب در کنار منابع پروتئین و بعلاوه استفاده کافی از مایعات در طول روز به برطرف این بوی بد یاری می نماید.

3. به کلیه ها فشار می آورید

وقتی که استیک، سینه مرغ یا دیگر منابع پروتئینی عضله ساز را مصرف می کنید، همزمان نیتروژن هم دریافت خواهید کرد که به طور طبیعی در اسید های آمینه سازنده پروتئین ها یافت می گردد. اگر اندازه دریافت پروتئین در محدوده عادی باشد، این نیتروژن بدون آسیب رسانی به بدن و بدون مشکل دفع می گردد، اما زیاده روی در مصرف پروتئین نهایتا کلیه ها را برای دفع کردن نیتروژن مازاد تحت فشار قرار می دهد. این فرایند در کوتاه مدت مشکل خاصی به وجود نمی آورد، اما در طولانی مدت خطر آسیب دیدگی کلیه ها را بیشتر می نماید.

4. احساس تهوع می کنید

وقتی که در مصرف پروتئین ها زیاده روی می کنید، آنزیم های گوارشی نمی توانند با حجم بالای پروتئین های دریافت شده سازگار شوند. این فرایند به سوءهاضمه و شکل گیری احساس تهوع منتهی خواهد شد. کاهش حجم پروتئین های دریافتی باید این مشکل گوارشی را برطرف کند. استفاده متعادل از پروتئین های باکیفیت در کنار کربوهیدرات های پیچیده برای مقابله با این مشکل توصیه می گردد.

5. چربی شکمی تان را افزایش می دهید

زیاده روی در مصرف پروتئین نه تن ها باعث افزایش وزن می گردد بلکه این اضافه وزن عمدتا در قالب چربی شکمی نمایان خواهد شد. به گفته متخصصان تغذیه، حداکثر پروتئینی که بدن در هر وعده غذایی می تواند در هضم و جذبش پیروز عمل کند، 30 گرم است. پروتئین دریافت شده اضافی عمدتا در قالب چربی ذخیره می گردد درحالی که اسید های آمینه اضافی هم به راحتی دفع خواهند شد.

6. ممکن است عمرتان را کوتاه کنید

براساس مطالعه منتشر شده در Cell Metabolism، خطر مرگ بر اثر سرطان در میان افرادی که بیش ازحد از منابع پروتئینی حیوانی استفاده می نمایند، حدودا 4 برابر بیشتر از کسانی است که رژیم کم پروتئین دارند. طبق گزارش منتشر شده در WebMD، گروه دیگری از محققان هم دریافته اند که اساسا خطر مرگ در میان افرادی که بیش ازحد از پروتئین استفاده می نمایند، 66 درصد بیشتر از کسانی است که کمتر از پروتئین استفاده می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 تیر 1401 بروزرسانی: 29 تیر 1401 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 788

به "زیاده روی در مصرف پروتئین چه بلایی سرتان می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیاده روی در مصرف پروتئین چه بلایی سرتان می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید