شورای امنیت در محکومیت کودتای میانمار به اجماع نرسید خبرنگاران

به گزارش پرشین بلاگ، شورای امنیت سازمان ملل در جلسه ای برای بررسی کودتای نظامی در میانمار، بدون محکوم کردن این اقدام، فقط از ارتش این کشور خواست که از خشونت علیه معترضان خودداری کند.

شورای امنیت در محکومیت کودتای میانمار به اجماع نرسید خبرنگاران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، علی رغم واکنش تند کشور های اروپایی و آمریکا به کودتای نظامی در میانمار، شورای امنیت سازمان ملل، اما نتوانست برای محکوم کردن کودتا به اجماع برسد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، شورای امنیت در جلسه ای که بامداد امروز (چهارشنبه به وقت تهران) برگزار کرد، بدون محکوم کردن کودتای نظامی میانمار، از ارتش و نیرو های نظامی این کشور خواست از به کار بردن خشونت علیه معترضان اجتناب نماید.

دیپلمات های سازمان ملل در این باره می گویند که روسیه، چین و ویتنام در مرحله نهایی شدن بیانیه محکومیت کودتای میانمار، خواستار اعمال برخی تغییرات و اصلاحیه برای آن شدند که شامل استفاده نکردن از لفظ کودتا و همچنین حذف تهدید به اقدامات بیشتر علیه ارتش این کشور بود.

بر اساس این گزارش، دیپلمات های سازمان ملل، اما خبر دادند که مصاحبه ها درباره کودتای میانمار و همچنین صادر کردن بیانیه ای در محکومیت اقدام ارتش این کشور، در شورای امنیت ادامه خواهد داشت.

به نوشته رویترز، پیش از برگزاری جلسه نیز استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل گفته بود: هر کشور عضو [شورای امنیت]نقشی جمعی و انفرادی برای ایفا کردن دارد. به صورت فراگیر، ما همیشه به دنبال حرف و عمل قوی از سوی شورای امنیت هستیم.

در پیش نویس بیانیه ای که شورای امنیت علیه کودتا در میانمار آماده کرده و به رؤیت خبرنگار رویترز رسیده، از ارتش میانمار خواسته شده که بیشترین خویشتن داری را در روبرو با معترضان به کودتا نشان دهد و بر آمادگی این شورا برای اقدام احتمالی بیشتر علیه نظامیان میانمار تاکید شده بود.

بر اساس این گزارش، دیپلمات های سازمان ملل توضیح دادند که برای حفظ اتحاد شورای امنیت، در آینده نزدیک شاهد اعمال تحریم بر ارتش میانمار نخواهند بود.

پنج روز پیش بود که دولت آمریکا، وزارت خانه های دفاع و امور داخلی میانمار و همچنین دو نهاد دیگر این کشور را به لیست تحریم های خود اضافه کرد.

ارتش میانمار اول فوریه (13 بهمن) به بهانه تقلب در انتخابات در این کشور، آنگ سان سوچی و دیگر مقام های ارشد دولت را بازداشت کرد و خود قدرت را در اختیار گرفت.

از زمان وقوع کودتای ارتش، مردم میانمار در شهر های مختلف دست به اعتراض زده و خواستار آزادی مقامات دولت سابق این کشور و کنار رفتن نظامیان هستند.

حزب اتحادیه ملی دموکراسی به رهبری سوچی در 23 آبان ماه با کسب 83 درصد از آراء در انتخابات پارلمانی پیروز شده بود.

قدرت در میانمار تا سال 2011 در دست نظامیان بود، اما ارتش این کشور در همین سال با برگزاری انتخاباتی، قدرت را به غیرنظامیان واگذار کرد. حزب اتحاد برای دموکراسی به رهبری سوچی که به تازگی از زندان آزاد شده بود برنده انتخابات شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: pershinblog.ir شناسه مطلب: 270

به "شورای امنیت در محکومیت کودتای میانمار به اجماع نرسید خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای امنیت در محکومیت کودتای میانمار به اجماع نرسید خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید